Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 5 > Jan Rychlík: Nekrolog za Michaila Sergejeviče Gorbačova

Jan Rychlík

Nekrolog za Michaila Sergejeviče Gorbačova

K úmrtí bývalého generálního tajemníka sovětské komunistické strany a prezidenta Sovětského svazu se vracíme aktuální vzpomínkou a článkem, který vyšel v Listech před 37 lety.

V Bibli čteme, že když přišel Ježíš do Nazaretu, kde vyrůstal a kde jej lidé dobře znali, vyvolalo jeho kázání v synagoze pobouření a byl vyhnán z města, ba byl dokonce učiněn pokus jej zabít (Lukáš, kap. 4, 16–20). Velcí lidé zkrátka často nejsou ve své domovině proroky. V současném Rusku tento úděl potkal Michaila Sergejeviče Gorbačova, který v úterý 30. srpna 2022 zemřel v Moskvě v požehnaném věku jednadevadesáti let.

Osobně chápu, že Gorbačova nemají rádi komunisté, kteří jej obviňují ze zničení komunistického systému, a dokáži také pochopit, že jej nemají rádi ani ruští nacionalisté, kteří jej zase obviňují, že zničil SSSR. Jenže komunismus a SSSR nezanikly kvůli Gorbačovovi: komunismus zanikl, protože to byla fantasmagorická idea a byl jako systém zcela nefunkční; SSSR zase zanikl, protože jeho národy nedrželo nic pohromadě. Co má společného Estonec a Rus anebo Gruzín a Ukrajinec? Nic! Tak proč by měli chtít žít v jednom státě?

Nám, kteří nejsme ani komunisté, ani ruští nacionalisté samozřejmě vůbec nevadí, že komunismus a SSSR zanikly. Skutečnost je ale taková, že nikdo neudělal pro záchranu komunismu a SSSR víc než právě Gorbačov. Pokusil se najít nový modus vivendi mezi republikami a přetvořit Sovětský svaz ve Svaz sovětských suverénních republik. Zde měly mít republiky mnohem více pravomocí a neměly být už řízeny přímo z Moskvy. Pobaltské státy sice tuto myšlenku už předem odmítly, ale ostatní republiky ji v zásadě akceptovaly. Podpis už hotové nové svazové smlouvy byl naplánován na poslední dekádu srpna 1991. Nový Sovětský svaz, sice bez Pobaltí, ale stále ještě zahrnující celkem dvanáct svazových republik, mohl v reformované podobě nadále existovat, byť by šlo i tak zřejmě jen o dočasný útvar. Byl to ale právě nepovedený puč sovětských generálů a viceprezidenta Genadije Janajeva z 19. srpna 1991, který celý projekt nové svazové smlouvy zmařil. Po potlačení puče už republiky neměly o smlouvu zájem, nadto se v Ruské federaci vlády ujal Boris Jelcin, který neměl na další existenci SSSR v jakékoliv podobě zájem. Svou politickou budoucnost viděl v samostatném Rusku.

Dnešnímu Putinovu Rusku samozřejmě Gorbačov „nevoní“. To ale nic nemění na tom, že šlo o jednoho z nejvýznamnějších politiků konce 20. století. Občanům SSSR poskytl svobodu a svými reformami otevřel cestu k demokracii. Na mezinárodním poli ukončil studenou válku a umožnil národům střední a východní Evropy – a tedy i nám Čechům a Slovákům – vykročit z okovů sovětského lágru k národní i politické svobodě. Za to si zaslouží naši úctu. Čest jeho památce!

(Vyšlo též jako blog na Aktuálně.cz.)

Jan Rychlík (1954) je historik.

Obsah Listů 5/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.