Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 3 > Hynek Skořepa: Dvě poznámky

Hynek Skořepa

Dvě poznámky

Okresní soud ve Vsetíně vrátil kauzu Bečva žalobci k došetření (podrobněji o ekologické katastrofě viz můj text Mrtvá řeka v Listech č. 1/2021). Soudkyně žalobci, policii a znalcům vyčítá, že domnělého viníka obžalovali bez skutečných důkazů (J. Patočka a Z. Vlasatá, Denikreferendum.cz, 16. května 2022). Usnesení dává de facto za pravdu rybářům, vědcům, aktivistům a novinářům, kteří se otravou Bečvy zabývali a v podstatě vrací do hry valašskomeziříčskou chemičku Deza jako podezřelý zdroj znečištění, byť v usnesení soudu se nic takového přímo nepíše. Vyplývá z něj ovšem řada zajímavých věcí, mimo jiné potvrzení selhání České inspekce životního prostředí (ČIŽP) při odběrech vzorků krátce po havárii.

Pozoruhodným způsobem se s tím doplňuje nedávný výrok ředitele ČIŽP Erika Geusse pro Český rozhlas, že do konce roku hodlá skončit ve funkci. Jak výstižně píše Zuzana Vlasatá v Deníku Referendum (26. 5. 2022), měl se poroučet už dávno a termín odchodu si nemá co stanovovat on sám. Pan Geuss stojí v čele inspekce od prosince 2014, kdy jej do úřadu uvedl „ministr životního prostředí Agrofertu“ Richard Brabec. Erik Geuss od svého nástupu z ČIŽP vystrnadil většinu šikovných a pracovitých lidí, kteří se skutečně snažili hájit zájmy životního prostředí a tím i veřejnosti. Je to naděje na změnu?

*

Filmový režisér běloruského původu Sergej Loznica vystoupil na letošním filmovém festivalu v Cannes s proslovem, který v plném znění přinesl internetový Deník Referendum (23. 5. 2022). Zastal se v něm ruské kultury a vyzdvihl důležitost kultury obecně coby hráze vůči zmaru a barbarství.

Současná Ukrajina je mnohonárodnostní a multikulturní zemí, řekl. Požadavek bojkotu ruskojazyčné kultury, v níž jsou zároveň uloženy mnohé úspěchy a bohatství Ukrajiny, je svou podstatou archaický a destruktivní... Místo toho, aby ruský jazyk, který je mateřským jazykem třiceti procent občanů země, sloužil Ukrajině tím, že jím bude vyslovována pravda o strašlivé válce, vyčerpávají se „kulturní aktivisté“ nesmyslným, sisyfovským úkolem ničit to, co je nezničitelné... Jak lze ztotožňovat zločiny páchané současným ruským režimem – ostatně Rusko za posledních sto let nemělo žádné jiné režimy než zločinné – s tvorbou ruských autorů, často vyhnanců a téměř vždy smutných proroků ve své nešťastné vlasti, kteří se stali součástí světové kultury, a tedy patří celému lidstvu?

Proto doufám, že mi nebudou mít čtenáři Listů za zlé, když se budu nadále věnovat ruské literatuře a filmu. I v Putinově totalitní diktatuře totiž vznikají hodnotná umělecká díla, přestože to tamní umělci mají velmi těžké. Ba mohou být i nějakým způsobem spojeni s ruským imperialismem, ani to však neznamená, že bychom o nich neměli vědět.

Pro naši budoucnost je důležité neuzavřít se před ruskou kulturou, když už se musíme odstřihnout od tamější politické a mocenské reality.

Hynek Skořepa

Obsah Listů 3/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.