Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 3 > Tomáš Tichák: Vinní a nevinní

Album

Tomáš Tichák

Vinní a nevinní

Když jsme letos v únoru, zrovna den po útoku na Ukrajinu, vezli dva mladé stopaře a ukázalo se, že jsou Rusové, chtěl jsem se jich samozřejmě hned zeptat, co si o tom myslí. Ale pak jsem se zalekl, že bychom je třeba, kdyby odpověděli k naší nelibosti, v hnutí mysli na místě vysadili. To by od nás bylo neomalené. A tak jsem raději mlčel a přemýšlel, jak je to vlastně s kolektivní vinou či nevinou.

Ukázkový příklad – na chodbě činžovního domu visí cedulka: „Milí nájemníci, kdo po vás má sbírat ty špačky na schodech? Už toho mám dost! Majitel.“ Cítím se tím být zahanben, přestože už léta nekouřím, ba navíc v tom domě ani nebydlím. Anebo když se ve vzdělávacím ústavu vyšetřuje nějaké darebáctví a celá třída musí kvůli tomu zůstat za trest po škole. Mně se něco podobného stalo naposledy na semináři z marxistické filozofie ve třetím ročníku Vysokého učení technického. Když vyučující bodrý filozof – sám se za něj při labužnickém pokuřování doutníku prohlašoval – dokráčel k nástěnce, přerušil výklad o empiriokriticismu a zahřímal: „Kdo zapíchal špendlíky do fotografie soudruha prezidenta Husáka?!“ Po škole jsme být naštěstí nemuseli, důsledkem byla pro nás jen doživotní mezera v dějinách filozofie.

Věc je třeba nahlédnout i z druhé strany. Příklad: každým rokem začátkem dubna uklízíme se sousedy okolí, letos jsme nasbírali dvacet pytlů odpadků všeho druhu, od lahví po záchodovou mísu ukrytou v křoví. Za pár dní jdu přes hřiště za domem, a co nevidím: kolem mladých na lavičkách na zemi zase smetiště. Užuž chci zvednout hlas, ale pak si vzpomenu na nesprávné uplatňování kolektivní viny, a řeknu jen: „Promiňte, ale vám nevadí sedět v takovém prostředí?“ A oni samozřejmě odpovědí: „Vadí, ale my nic nevyhazujeme, my po sobě uklízíme.“

Možná mají pravdu, tak proč je kárat? Napadá mě v té chvíli analogie: kdosi, třeba jen jedna osoba, znečistí veřejný prostor, a vrhne tím podezření i na všechny pořádné. A totéž platí i pro prostor digitální. I na internetu může jediný účastník strhnout úroveň diskuse na samé dno. Pak slyšíme zoufalé hlasy, že Češi jsou luza – stačí si přečíst ty komentáře pod články!

Jsem naivní, asi už stařičký a zkostnatělý uživatel internetu, ale jsem si jistý, že to vše plyne z anonymity. Znečišťování trávníků i kyberprostoru. Pořád mi to nejde do hlavy: V místních novinách jsme kdysi anonymy házeli do koše a štítili se je i číst. Po Listopadu jich přicházelo docela hodně, hlavně udavačských, a já jsem se jejich jedem cítil být podobně přiotrávený jako hnilobným puchem protokolů StB. Proto mě už v začátcích internetu zarazilo, že pokud chci na nějaký text reagovat, mám se podepsat jen křestním jménem, nebo ještě lépe pseudonymem. Jenže já si chci za svým názorem veřejně stát, a taky chci vědět, s kým polemizuji.

Zřejmě je to marné volání. Určitě někdo namítne, že svoboda tkví právě v anonymitě, vždyť i volby v demokracii jsou tajné, abych mohl volit i tu největší podivnost, aniž by to vešlo ve známost. A taky tu máme GDPR, jistě ne bezdůvodně, a tak dále.

Pro vyváženost je myslím záhodno, ptáme--li se na kolektivní vinu, položit si i opačnou otázku – co kolektivní zásluha? Nepochybně i ta se vyskytuje, například dnes se u nás týká Ukrajinců. Házení všech do jednoho pytle je prostě jednoduché a v lidech zažité. Kolektivní zásluhovost má ovšem svá omezení. Když se vrátím z fotbalového stadionu a řeknu „vyhráli jsme“, je to nahrávka na smeč. Odpověď zní: „Tys kopal?“

A na závěr, aby bylo jasno, že ani autor neví, jaké z toho všeho vyvodit poučení: Kdysi jsem na procházce lesem s malými neteřemi napomenul starší z nich, asi osmiletou: „Aničko, slez z té skály, ať neuklouzneš a nespadneš.“

Seskočila, probodla mne zlým pohledem a procedila skrz zuby: „Jste všichni stejní!“

Tomáš Tichák

Obsah Listů 3/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.