Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 3 > Jan Škvrňák: Zjednodušující a kruté hodnocení

Jan Škvrňák

Zjednodušující a kruté hodnocení

Nad politickým životopisem Adama Michnika

 

Bývalý politický reportér, nyní spoluvlastník nakladatelství Czerwone i Czarne a spisovatel Robert Krasowski je autorem již několika knih o politice. Největší úspěch zaznamenal s trilogií Politická historie 3. republiky (Historia polityczna III RP). Ve svých knihách líčí politiku jako cynickou a brutální hru o moc, veškeré ideály chápe jako slabost nebo zástěrku. Podobně přistupuje k Adamu Michnikovi, slavnému revizionistovi, později disidentovi a nyní šéfredaktorovi deníku Gazeta Wyborcza.

Michnik se prvně objevil ve víru velké historie jako student v roce 1968, kdy byl za protesty a rozhovor francouzským médiím, vyloučen z Varšavské univerzity. To Krasowského vůbec nezajímá, svoji knihu – založenou na výpovědích jeho přátel, spojenců nikoliv ale nepřátel, začíná na konci 70. let. Po dělnických protestech v roce 1976 vzniká strukturovanější opozice – Výbor na obranu dělníků (KOR), do jehož práce se levicově orientovaný intelektuál pronásledovaný režimem zapojuje. Autora totiž nezajímá Michnik jako intelektuál, ale Michnik s vlivem na polskou politiku.

Na konci 70. let byl nepočetný KOR prakticky jedinou fungující, ale i tvrdě postihovanou opozicí. To se zásadně změnilo v létě 1980, kdy se dělnické protesty dokázaly zorganizovat a vytvořit několikamilionové odborové hnutí Solidarita. V okamžiku vzniku odborového hnutí Adam Michnik i jeho souputník Jacek Kuroń seděli ve vězení a mezi stávkujícími byly spory o to, zda požadovat jejich propuštění. Byli chápáni jako příliš radikální.

„Byli ověnčení úspěchy z druhé poloviny 70. let, Kuroń se cítil přirozeným vůdcem opozice (…), Michnik se cítil pravou rukou Kuroně a více než polovinou jeho mozku. Nechtěli se rozpustit v Solidaritě, nechtěli se s jinými dohadovat o politických plánech, nechtěli se klonit před Wałęsou ani muset přesvědčovat Mazowieckého a Geremka“ (s. 48).

Oba s image radikálů se velmi těžko a dlouho dostávali do nejužšího vedení Solidarity. Když se jim to podařilo, snažili se vyvolávat další konflikty s režimem.

„Pro Michnika byl problém vidět nejjednodušší pravdy. Stanovisko Mazowieckého nebo Geremka bylo přeci samozřejmé: Všechno už bylo vybojováno, v srpnu národní povstání začalo a v srpnu i skončilo. Všechno, co šlo získat v rámci sovětského impéria, bylo získáno. Co hůře, náhodou opozice získala víc než měla získat, což hrozí odebráním zisků. (…) Proto poradci dělali všechno, aby se ztratili z radarů Brežněva, Suslova, Andropova. Aby si zvykli na novou situaci, osvojili si ji, aby uvěřili, že nenarušuje strategické zájmy Moskvy“ (s. 35).

Po vyhlášení výjimečného stavu byla Solidarita rozbita a zahnána do podzemí. Adam Michnik se v této době přikláněl k náboženství a viděl se jako mučedník. Co více, doslova se hnal do vězení, viděl ve věznění smysl. A budoval si kult svého utrpení. Zároveň věřil, že tlak společnosti může přinutit režim k ústupkům. Krasowski zde odmítá, že by tlak společnosti zespodu na režim měl význam. Podle spisovatele byla liberalizace možná pouze, když špičky režimu i Moskva chtěly. „Gorbačov ví všechno, Jaruzelski hodně, opozice nic, tak vypadala situace v roce 1988.“ A právě Michnik podle Krasowského v této době začínal chápat tuto skutečnost a začínal podrobně sledovat vývoj v SSSR.

Hvězdnou hodinu Adama Michnika vidí Robert Krasowski v létě 1989. Solidarita byla legalizována, proběhly polosvobodné volby, Adam Michnik se stal šéfredaktorem solidaritního periodika Gazeta Wyborcza. A publikoval v něm článek, ve kterém chce, aby opozice získala pozici premiéra (a režim prezidenta). A i když s tím nápadem přišel Kaczyński a v době vydání článků měl už více zastánců, získal Michnikovi pověst mozku opozice.

Od té doby si Michnik zachovával silný vliv na polskou politiku, jak pomocí svých novin, tak i díky přátelským kontaktům s politiky. Záhy po pádu komunismu si Michnik našel nového nepřítele – antisemitismus, nacionalismus a fašismus, který podle něj může ovládnout Polsko i ostatní země bývalého sovětského bloku a proměnit je v nacionalistické státy pronásledující menšiny a bojující proti sobě. Od podzimu 1989 se leitmotivem Michnikových činů stala obrana demokracie před fašismem, který vidí i tam, kde není. Spojence začal hledat v postkomunistech – „liberál z PZPR je spojenec, nacionalista ze Solidarity nepřítel,“ napsal v listopadu 1989. Michnik, zasloužilý disident a opozičník, začal žádat odpuštění komunistům, začal je legitimizovat. To jeho přátelé z disentu nechápali, nesouhlasili s tím – a Michnik se postupně stával autoritou pro postkomunistickou levici.

Krasowského čtivý, rétorický styl je propojen hlavní slabinou – efektním zjednodušením, které lze ukázat na širších dějinách střední Evropy: Všechny velké krize – v Berlíně, Budapešti, Praze – propukly kvůli nedostatku potravin (s. 126).

Hodnocení Michnika je podobně zjednodušující a hlavně příliš kruté. Krasowského Adam Michnik jako politik špatně čte politiku, vybírá si špatné cíle a směřuje k nim neodpovídajícími prostředky. A nakonec ztratí vliv, když se přepočítá v korupční kauze okolo nákupu televize Polsatu.

Robert Krasowski, O Michniku, Warszawa, Czerwone i Czarne 2022, 349 stran.

Jan Škvrňák (1988) je historik a polonista, spoluvydavatel facebookových Zpráv z Polska.

Obsah Listů 3/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.