Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 3 > Thomas Greven: O trollech a tragédiích

Thomas Greven

O trollech a tragédiích

Recenzi na grafický román Nicka Drnasa Sabrina věnovaný pochmurné náladě Trumpovy éry otiskujeme jako příspěvek do debaty o střelných zbraních po vraždě devatenácti lidí, převážně malých dětí, na základní škole v texaském Uvalde letos v květnu a také jako součást zdejší debaty o proměně role státu a našeho vztahu k němu.

Jde o malou literární senzaci: grafický román se poprvé ocitl na longlistu renomované Man Bookerovy ceny. Dokonce i v New York Times se rozhodli věnovat tomu podrobnou zprávu – a v Zeit-Online otázku ve „vědomostním kvízu dne“. Už dvakrát nominovaná britská spisovatelka Zadie Smithová pěje na toto dílo vydané v Montrealu samou chválu, na obálce je označuje za „nejlepší knihu o stavu naší společnosti“ a zároveň přiznává: „Vyděsila mě.“

O co Nicku Drnasovi, narozenému roku 1989 v Illinois, vlastně jde? Sabrina, jejíž jméno kniha nese, zmizí beze stopy. Její naprosto zdrcený partner Teddy najde útočiště u kamaráda ze školy, který se věnuje záhadné kancelářské práci v US Air Force. Když se ze Sabrinina zmizení vyklube zločin a začne kolovat video, Teddyho pohltí vír konspiračních domněnek a diskusí v rádiu a na sociálních médiích, kde jsou zpochybňovány motivy, postoje, a nakonec i identita dotyčné dívky.

V Trumpově éře sotva někoho překvapí, že se tato zápletka zakládá na skutečných událostech. Vícero rodičů, jejichž děti přišly o život při masakrech na školách, zažalovalo pravicově populistického moderátora Alexe Jonese. Jones ve svém internetovém pořadu Infowars tvrdil, že tyto útoky šílenců jsou pouze zinscenované a přeživší jsou herci placení demokraty. Jones je známá firma: už ve volebním roce 2016 v rámci takzvané „aféry Pizzagate“ ve vší vážnosti předhazoval Hillary Clintonové a dalším demokratům, že ve sklepě jedné washingtonské pizzerie provozují pedofilní organizaci.

Mohli bychom nad tím vším mávnout rukou jako nad výmyslem. Avšak Alex Jones a mnoho dalších „shock jocks“ mají miliony posluchačů, diváků a sledujících. Fanoušci Rushe Limbaugha, dlouholetého moderátora rozhlasových show, si dokonce říkají „dittoheads“, tak hrdí jsou na to, že nekriticky souhlasí se vším, co jejich hrdina vypustí. Čímž se dostáváme k tomu, co recenzentku Zadii Smithovou tak vyděsilo: poté, co v roce 2008 došlo ke střelbě na škole ve floridském Parklandu, tamní mladí školáci a školačky se rozhodli, že nenechají vše vyšumět, a pokoušejí se iniciovat celonárodní hnutí za větší kontrolu zbraní. Když takové mladé lidi Alex Jones a další demagogové tak neurvale zostouzejí, pak je možné vše, pak už neexistuje žádná hranice slušného chování.

Jistě, konspirační teorie mají v USA dlouhou tradici. Ani výčitka, že aktivisté jsou placení herci, není žádná novinka. Už v šedesátých letech devatenáctého století se terčem obdobných urážek stali Afroameričané, kteří ve Washingtonu informovali o otroctví ve státech Jihu. Avšak že na (bílé) mladistvé přeživší masakru s takovou ostrostí zaútočí bílý moderátor, svědčí o nemilosrdnosti politické debaty, která dosáhla nové dimenze.

Na vině jsou zde minimálně dva faktory: zaprvé umožňuje internet větší šíření konspiračních teorií a urážek a poskytuje ochranu anonymity. Zadruhé sedí v Bílém domě prezident, jenž agresivitou vlastních prohlášení a tweetů legitimuje chování, které by ještě nedávno bylo odsouzeno jako neslušné – koneckonců i mnoha úzkoprsými republikány. Není náhoda, že Donald Trump už dávno absolvoval přátelské vystoupení v Jonesových Infowars.

Příznačný je zde v neposlední řadě případ Emmy Jane Gonzalezové. Tuto kuchařku z Brooklynu pojí se školačkou Emmou Gonzalezovou, která po masakru v Parklandu proslula jako aktivistka, stejné jméno a kubánský původ, v minulosti krátce sdílely místo bydliště. Avšak skutečnost, že jí je 31 let, vypadá úplně jinak než školačka s vyholenou hlavou a nebydlí na Floridě, nýbrž v New Yorku, příznivce konspirační teorie o hercích neodradila od rozpoutání štvanice na Redditu, Twitteru a WordPressu. Obvinění: Gonzalezovou si koupil „deep state“, aby Američanům mohl vzít právo vlastnit zbraně a ti zůstali bezbranně vydáni napospas státu.

Rodiče Noaha Poznera, zabitého roku 2012 při střelbě na Základní škole Sandy Hookové v Connecticutu, zažalovali Alexe Jonese a Alex Jones následně zažaloval je. Jeho výroky prý byly vytrženy z kontextu, a navíc má podle svých slov právo na svobodu projevu. Žaloba ze strany Poznerových dokládá jen bezskrupulóznost Demokratické strany a odpůrců zbraní.

Svoboda projevu je v USA doopravdy velice rozsáhlá a většina umírněných pravičáků si většinou dává dobrý pozor, aby své výroky zaobalili do sugestivních otázek nebo se jinak pojistili. Postižené to bohužel nechrání před slovními a fyzickými útoky. Poznerovi se od roku 2012 museli sedmkrát stěhovat, protože je vždycky někdo našel a ohrožoval. V roce 2016 byl jeden Jonesův fanoušek zatčen, protože opakovaně vyhrožoval, že Poznerovy zavraždí.

I v komiksu Sabrina se setkáváme se zbraněmi a násilím, než se vyjasní, co se skutečně stalo. Zbraně jsou v Americe všudypřítomné a mnozí lidé žijí v neustálém strachu, že se budou muset bránit. Voják Calvin svému kamarádovi ze školy Teddymu hned po příjezdu ukáže, kde v domě zbraně ukrývá. Sandra se své sestře Sabrině svěří, že se ji pokusili znásilnit, a její obavu, že by se jim při plánované túře do přírody mohlo něco přihodit, mírní slovy: „Na zasraný divoký zvířata narazíš spíš v hotelech.“

Drnaso je umělec, který nás prostřednictvím grafického románu upomíná na relevanci Thomase Hobbese i v 21. století: člověk člověku vlkem. Ukazuje nám, co lidé mohou jeden druhému provést v nepřítomnosti státu. Policie hraje vedlejší roli, armáda jako by se zaobírala sama sebou – Calvin musí do byrokratických grafů neustále zaznamenávat, že je na tom zdravotně dobře. Politika se nevyskytuje vůbec. Americká realita v Trumpově éře proto působí skoro ještě hůř než tato dystopie, neboť Trump nadále osobně přiživuje ošklivé stránky polarizované debaty.

Přesto však Facebook, Apple a YouTube 6. srpna 2018 ohlásily, že Alexi Jonesovi zablokují účty. To mu alespoň sebere snadný přístup k masovému publiku. Jestli tento krok ovšem skutečně dokáže zbrzdit jeho toxický vliv na politický diskurs v USA, je více než nejisté.

Nick Drnaso: Sabrina, z anglického originálu přeložil Martin Svoboda, Trystero, Praha 2019, 204 s.

Text vyšel původně na webu ipg-journal.de pod názvem Von Trollen und Tragödien 8. srpna 2018. Vydáváme ho se souhlasem a za podpory pražské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung.

Z německého originálu přeložila Tereza Jůzová.

Thomas Greven je politolog, přednáší na Svobodné univerzitě v Berlíně.

Obsah Listů 3/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.