Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 2 > Tomáš Tichák: Svět naruby

Archiv

Tomáš Tichák

Svět naruby

Před rokem jsem psal o snech vynořujících se z kovidového bezčasí. Sny myslím obvykle vznikají na nezřetelných hranicích mezi vzpomínkou a zapomněním, vzdálenou hudbou a šumem stromů, horami na obzoru a oblaky. Taky se mi jeví, že v průběhu života se ony hranice stále rozšiřují. Asi proto, že smysly ztrácejí ostrost.

Autora, bažícího po čerstvé inspiraci, to ovšem handicapuje. Místo aby si – jak pravili v předscéně V+W – jako intelektuální klaun pohazoval neviditelným míčkem abstraktních představ, podléhá puzení obtěžovat jiné svými přeludy, což přitom sám od jiných nesnáší.

Třeba mě omluví, že se tentokrát jedná o přelud cestopisný.

Po nocích jsem létal od dětství ledaskam, ale sem mířím poprvé. Nevěda jak, ocitl jsem se v městě Pafos, o jehož existenci jsem neměl dosud tušení. Mezinárodní letiště připomíná větší autobusové nádraží. Je ale obklopené palmami a od moře vane na Čecha vlahý únorový vánek. Autem, hybridním ovšem a s volantem vpravo, jsme s hrůzou, jak to ve snech bývá, vyrazili do spleti levotočivých rondelů. Po úzkých serpentinách jsme nakonec šťastně dorazili do dočasného bydliště. Město zářilo pod námi a v dáli za ním se temné moře plynně spojovalo s večerní oblohou...

Doháněl jsem pak znalosti o tomto ostrově. Osídlen byl kočovnými lovci 10 000 let před naším letopočtem. Žili zde zakrslí sloni a hroši, leč kočovníci je všechny snědli. Později se zde našla měď, což vedlo ke slávě i pojmenování země po jejím latinském jméně cuprum, tedy Cyprus. Dle řeckých bájí se zde narodila bohyně Afrodita. Konkrétně z pěny mořského příboje u skaliska Petra tou Romiou. Posléze se dovím, že o místo narození se Kypr pře s Kythérou – co je to však proti rodištím Komenského! Afrodita tu má řadu svatyň i místních názvů. Od Afroditiny lázně ve skále v rezervaci Akamas na severovýchodě ostrova se lze vydat do kopců Afroditinou stezkou.

V archeologickém parku v Pafosu mezi středověkým hradem a novověkým majákem jsou základy antických staveb a zachovalé mozaiky zasvěcené i dalším bájným postavám Dionýsovi, Théseovi, Orfeovi...

O historii Kypru jsem se dočetl, že tři roky před Březnovými idami ostrov daroval Caesar Kleopatře, aby jí ho posléze odebral Octavianus, a to i s Egyptem. Ve středověku byl základnou křižáků, král Richard Lví srdce sesadil místního krutovládce a prodal Kypr templářům – aby jim ho po čase sám zase uzmul. O nadvládu pak bojovali Benátčané s Janovany, v té době se zde odehrává Shakespearův Othello.

Dějiny novodobé jsou taktéž pestré: osmanská nadvláda, obsazení Británií, v roce 1960 vyhlášení nezávislosti. Pokus o převrat řeckou vojenskou juntou, který měl vést k připojení k Řecku, dává Turecku záminku k invazi kvůli „ochraně“ tureckého etnika. Vzniká Severokyperská turecká republika, kterou uznává jediný stát na světě – hádejme který. Ostrov i obyvatelé jsou rozděleni podle takzvané zelené linie. V roce 2004 vstupuje Kypr bez své severní části do Evropské unie. Téhož roku se koná referendum o sjednocení, dopadne nečekaně: Turci jsou pro, Řekové proti.

Ve druhém největším kyperském městě Limassolu jsme zaparkovali u hradu Richarda Lvího srdce. Po nábřeží projela dlouhá kolona troubících aut s ukrajinskými vlajkami. Dověděli jsme se, co se stalo.

Od té doby se snažím ze sna probudit.

Letíme zpět nad Bosporem, proplouvají-li ruské válečné lodě, skrze mraky není patrné. Vracíme se autem z vratislavského letiště. Doma se hned druhý den dovídáme, že do pokojíku pro hosty přijede Oleksandra, studentka lvovské univerzity.

Jinde v tomto čísle se píše o písničce Nebe na zemi. Mně ale v hlavě zní Svět naruby: Možná, že to všechno pravda není / Snad je to jenom zlý sen / Čekám na svoje probuzení / Čekám na nový den.

Tomáš Tichák

Obsah Listů 2/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.