Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 2 > Jiří Müller: Vzpomínka na Milenu Šimsovou

Jiří Müller

Vzpomínka na Milenu Šimsovou

Historička, editorka, manželka evangelického faráře a disidenta Jana Šimsy (1929–2016), a také dlouholetá spolupracovnice i autorka Listů, zemřela 21. února ve věku 89 let. Přinášíme text projevu při rozloučení se zesnulou 5. března v brněnském Blahoslavově domě.

Chci vzpomenout, velmi osobně, co mi dala a co mě naučila paní Milena Šimsová v disentu.

Náš život je už třicet dva let svobodný. Ale před tím čtyři desetiletí nebyl. Kdo se postavil nesvobodě, musel být připraven k obětem. A přesto se k nim lidé nejen u nás, ale na celém světě odhodlávali a odhodlávají. Takovou byla i Milena Šimsová.

Koncem roku 1976 jsem do Brna přivezl text Charty 77. Podepsalo ho prvních 19 signatářů. Další dva podpisy získal zcela nezávisle na mně farář Miloš Rejchrt. Jeden z nich patřil Janu Šimsovi a druhý Boženě Komárkové. Tak jsem se díky Chartě 77 před 45 lety seznámil s rodinou Šimsových.

Otevřela se mi tak cesta k mnoha skvělým osobnostem českobratrské církve evangelické, zejména k farářům a jejich rodinám na Vysočině a pak i k dalším. To poznamenalo můj život. A kdybych měl shrnout čím, vzpomenu Boženu Komárkovou, významnou postavu církve, se kterou mě Milena Šimsová seznámila nejdříve. Svetry, které mi jako propuštěnému vězni Božena Komárková pletla, rád zmiňuji pokaždé, když o ní mluvím, ale to podstatné byl duchovní svět protestantství, který mi ukázala. V něm svoboda svědomí předchází lidským právům.

Napadlo mne tehdy, jak pomoci malé skupině brněnských chartistů, z nichž mnozí se do té doby neznali, aby mohli lépe obstát vůči zuřivosti státní moci. Proto jsem zorganizoval od února 1978 vzájemné setkávání a rozhovory nad texty Boženy Komárkové v jejím bytě. Byla to Milena Šimsová, která myslela dál než já, když mi navrhla, že zařídí magnetofonové nahrávky a přepis, aby se toto povzbuzení mohlo šířit dál. Tak začala naše spolupráce v samizdatu. Pomáhala mi rovněž při vydávání nepublikovaných děl profesorky Komárkové a také připravila k vydání sborník dokumentů o trestním stíhání mladých brněnských aktivistů Petra Cibulky, Libora Chloupka a Petra Pospíchala.

V květnu 1978 byl její muž Jan zatčen a odsouzen. Navštěvoval jsem ji pak pravidelně. Předával jsem jí své vlastní vězeňské zkušenosti, aby se snáze orientovala v tom, co se děje s jejím mužem, co se děje s myšlením člověka v izolaci a co může ona sama podniknout. Během osmi měsíců vězení Jana Šimsy jsem poznával, jakou byla jemu a celé rodině oporou. A nikam necouvala.

Hodnoty, které jí dávala víra, nevyznávala jen v kostele nebo v soukromém životě, ale na rozdíl od jiných svých sester a bratří rovněž v životě veřejném. Vážil jsem si jí velice.

V té době fungovala má dohoda s Ludvíkem Vaculíkem, že mi bude prostřednictvím rodiny Šimsových, která s ním už dlouho byla v přátelském vztahu, posílat tituly své Edice Petlice, jejíž brněnskou reedici jsem v samizdatu vydával. Když ale jednou StB ukradla Vaculíkovi jeho fotografie s nahou ženou, která nebyla jeho ženou, nýbrž jeho samizdatovou písařkou, a nechala je zveřejnit v tisku, šel jsem docela v rozpacích za Milenou Šimsovou, abych se zeptal, co si o tom myslí. „Člověka musíte brát v celku, a buď ho takového přijmete, nebo odmítnete,“ zněla odpověď. Kdo měl vždy v hodnocení lidí jasno, tomu se omlouvám, pro mě bylo poučení Mileny Šimsové nové, přijal jsem je za své. V dalším životě jsem zjistil, že vůbec není tak prosté, jak vypadá.

Lidé se seznamují různými cestami. Já jsem Milenu Šimsovou poznal skrze její odvahu a rozvahu. Byly jiné, než co jsem si myslel o odvaze a rozvaze své, ale vzbuzovaly můj respekt. Když jsem se v roce 1979 ženil, požádal jsem Milenu Šimsovou, zda by se na mé svatbě na brněnské radnici stala mým svědkem. Přijala. Byla to zvláštní vzájemná důvěra. Znali jsem se vlastně jen z bojů proti nesvobodě. Od té doby jsem se cítil jejím dlužníkem.

Zdá se mi, že ta největší ocenění v životě přicházejí nikoliv od institucí, které čas od času dávají různá vyznamenání, ale od lidí, jichž si člověk sám nejvíc váží. A tak když slyším Milenu Šimsovou, jak kterési návštěvě říká: „Jiří Müller nikdy nemluví do větru“, budu na takové ocenění pyšný do smrti.

Jiří Müller (1943) je politik, působil v Chartě 77 a Občanském fóru.

Milana Šimsová (1932–2022) byla historička, editorka a publicistka.

Obsah Listů 2/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.