Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Jan Novotný: Korea bude zase žít

Jan Novotný

Korea bude zase žít

Takový titulek, asi psaný velkým červeným písmem, četl devítiletý chlapec v novinách. Ty noviny se jmenovaly Rudé právo. Bylo léto roku 1953.

Chlapec často chodil do kina. Filmům tenkrát předcházel týdeník, a tak věděl, jak v daleké zemi ubohé lidi sužují bombardovací nálety. Také už tenkrát propadal čtenářské vášni – přečetl vše, co bylo v dosahu, a byl tedy politicky na výši. Vyhlédl na vesnickou ulici – dlel s rodiči na letním bytě u tety – a bylo mu líto, že lidé snad ani nevědí, jak by se měli radovat. Jako většina dětí také rád upozorňoval – ne na sebe, ale na své dílo. Velikým písmem opsal titulek na tvrdý papír, vyvěsil jej na vrbu před tetiným domem, kde se někdy v chládku na kus řeči zastavovali místní, a napjatě čekal za okénkem na půdě, zda si všimnou. Někteří si všimli. Měl radost, již pamatuje dodnes – jako by sám aspoň trochu pomohl Koreji k lepším zítřkům.

Jak žije Korea dnes? Někdejší chlapec hledá na síti a opakuje si dějiny. Po skončení japonské okupace byla země rozdělena přesně podle pravítka. Severní polovina připadla komunistům v čele s Kim Ir-Senem, jižní polovině vládl jako polodiktátor Li Syn-Man. V létě 1950 severokorejské vojsko náhle překročilo hranici a málem zahnalo jihokorejskou armádu do moře. Protože Sovětský svaz trucoval a neúčastnil se jednání Rady bezpečnosti, Rada agresi odsoudila a vyslala Jižní Koreji na pomoc jednotky, jimž dominovali Američané. Generál MacArthur skvělým manévrem decimoval komunistickou armádu a zahnal ji až k čínské hranici na řece Jalu. Pak se do věci vložili Číňané a vybojovali skoro celou Koreu zpět. MacArthura nahradil generál Ridgway, který za mého mládí nesl v našich mediích epiteton constans krvavý. Ten zatlačil komunisty na výchozí linii na 38. rovnoběžce. Kolem ní se ještě rok bojovalo a zároveň jednalo o míru, jehož dosažení patrně napomohla Stalinova smrt.

Jižní Korea byla zachráněna před komunisty, ale jak se zdá, ještě dlouho se tam dobře nežilo. Po Li Syn-Manovi, který byl vyhnán hlavně zásluhou vzbouřených studentů, se vystřídalo dalších 11 prezidentů. Již jejich osudy svědčí o neuspořádaných poměrech: jeden byl zavražděn, jiný spáchal sebevraždu, další byl odsouzen k smrti (ale omilostněn). Jeden dostal Nobelovu cenu míru za pokus mírově urovnat vztahy k Severní Koreji, který je však dnes označován za pouhý humbuk. Předposlední držitelka prezidentského úřadu z něho putovala rovnou do basy. Teprve nynější prezident Mu Če-In se těší nezpochybňované dobré pověsti. Ať už ale byli prezidenti, jací byli, země se z počáteční chudoby soustavně pozvedala a dnes je právem označována za jednoho z asijských tygrů. Po různých peripetiích se snad dá říci, že v ní dobře zakořenila demokracie.

Rudému právu ovšem v titulku šlo o Severní Koreu. Té svérázný komunismus nebránil, aby se stala dědičnou monarchií. Po Kimovi se stal Velkým Vůdcem jeho syn a dnes je jím jeho vnuk. Naše filmařka Linda Jablonská navštívila zemi s turistickým zájezdem a natočila film Vítejte v KLDR. Viděl jsem jej a řekl bych, že tam snad většina lidí žije šťastně, ovšem způsobem, kterým bych šťastný být nechtěl.

Nakonec snad můžeme konstatovat, že americký zákrok posléze umožnil vznik prosperující demokracii v polovině Koreje. Podařilo se to za cenu milionů životů Korejců a Číňanů a desetitisíců životů Američanů a dalších příslušníků jednotek OSN. Nešlo jen o přímé oběti války – 38. rovnoběžka dělila společenské systémy, ale nikoliv jejich stoupence. Na každé straně hranice byli stoupenci opačného názoru nelítostně vražděni. Kdyby se komunistům ponechala volná ruka, dokázali by patrně ovládnutou zemi zpacifikovat s mnohem menšími oběťmi.

Jan Novotný

Obsah Listů 1/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.