Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2022 > Číslo 1 > Josef Kuthan: Volební inženýrství?

Josef Kuthan

Volební inženýrství?

Intelektuálovi, jehož hlavním odborným zájmem jsou přírodní či technické vědy, nezbývá než reagovat na politický režim, za něhož je mu souzeno působit, jen z politologicky laických pozic. Politika nebývá jeho šálkem čaje, ale přesto je do ní i proti své vůli často vtahován již prostřednictvím plnění běžných občanských povinností, především účastí ve volbách. Čím je pokročilejšího věku a čím víc zažil volebních kampaní, nevyhne se třeba ani vlastnímu zklamání z výsledků a zaujme na ně zdánlivě nevšední pohled. Ten pravděpodobně nevyvolá souhlas mladších generací profesionálních právníků a politologů.

Považuji se za intelektuála zmíněného typu a rád bych se vyjádřil k neŹdávným parlamentním volbám v ČR. Nechám stranou ze svého subjektivního hlediska negativní důsledek, že nově zvolený parlament nemá žádného poslance z levicových stran. Nejvíce mne mrzí, že jeho složení je ve zcela neprůhledném vztahu se skutečnou Źvolební Źpodporou jednotlivých politických stran a hnutí podle průzkumů voličských preferencí. Princip demokracie je zde v mém politologicky laickém názoru nějak deformován. Nedávno schválený volební zákon umožnil snadnější vstup předvolebních koalic do parlamentu, koalic, jež se, pokud vím, zatím přinejmenším v Evropě nevytvářejí a které stavějí některé voliče do nečekané situace. Svým hlasem nemohou volit pouze svoji stranu, ale současně s ní musejí jistou měrou volit i jinou koaliční, které by za normálních okolností svůj hlas neodevzdali. Volič je tedy neprůhledným technickým trikem manipulován k nějakému požadovanému výsledku. Spatřuji v tom uplatnění politologické technologie jako zárodku pro nové volební inženýrství, podle něhož mohou být na základě určitých numerických prognóz organizovány kterékoliv budoucí volby. Na rozdíl od dosavadních organizátorů i v zahraničí běžných povolebních koalic, v nichž váha vlivu jednotlivých koaličních partnerů odpovídá počtu pro ně skutečně odevzdaných hlasů, umožní jistě vyškolení volební inženýři, aby se volič takovými souvislostmi v budoucnu nezatěžoval.

V době všeobecné digitalizace společenského života lze očekávat sofistikovanější prohlubování předvolební koaliční taktiky získávat maximální počet mandátů pomocí minimálního počtu předpokládaných hlasů pro vlastní stranu. Prosté intuice vedoucích představitelů stran vstupujících do předvolebních koalic se v roce 2021 někde splnily (TOP 09, lidovci), jinde ale selhaly (piráti). Lze stěží vyloučit, že by tyto intuice mohly být v budoucnu nahrazeny algoritmy, pomocí nichž budou předvolební koalice sestavovány na základě různých „inženýrských“ výpočtů namísto ideových a ekonomických témat nabízených veřejnosti. Smysl voleb pak ustupuje do pozadí. O jaký nový typ demokracie by se v takovém případě jednalo, nechávám na posouzení profesionálním politologům.

Josef Kuthan, Praha

Josef Kuthan

Obsah Listů 1/2022
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.