Konference OSN o změně klimatu, která proběhla na přelomu října a listopadu pod předsednictvím Velké Británie spolu s Itálií ve skotském Glasgow, byla ji 26. konferencí OSN na toto téma v pořadí. Poprvé od klimatické konference v Paříi (2015) se očekávalo, e se smluvní strany zaváí k významnějším cílům. V Paříi toti slíbily posilovat své klimatické závazky kadých 5 let. Konference se účastnili delegáti z 200 zemí, včetně mnoha hlav států. Chyběli na ní však čínský vůdce Si Ťin-Pching či ruský prezident Putin.
Hodnocení přijatého Glasgowského paktu o klimatu přenechám povolanějším, take jen náznakem. Generální tajemník OSN António Guterres k němu napsal: Jde o důleitý krok, ale nestačí to. Je třeba přejít do nouzového reimu. Mnohé ekologické organizace konferenci označují přímo za promarněnou šanci. Závazky do r. 2030 zvrátit drastické odlesňování napříč planetou či omezit produkci metanu jako jednoho ze skleníkových plynů o 30 % jsou sice hezké, reálně je ale nemá kdo vymáhat. Navíc se k nim přihlásily pouze některé země. Přitom jedna molekula metanu zesiluje skleníkový efekt víc ne jedna molekula CO2. Nepodařilo se vytvořit tzv. fond ztrát a škod, který by poskytl peníze klimatickou krizí nejvíce zasaeným chudým zemím a malým ostrovním státům. Cíl udret hranici oteplení na 1,5 oC proti předprůmyslové éře, poprvé vytyčený v Paříi, zůstal sice zachován, reálná opatření k jeho dosaení jsou však zcela nedostatečná. Průměrná roční globální teplota Země se přitom dodnes zvýšila ji o 1,2 oC.
Indie překvapivě předloila cíl dosaení uhlíkové neutrality (byť a r. 2070) a závazek získávat v r. 2030 polovinu energie z obnovitelných zdrojů. Torpédovala však postupné ukončení spalování uhlí, kdy poádala o nahrazení slov postupné ukončení v textu postupným sníením. Indičtí zástupci argumentovali tím, e jejich země ji teď musí snášet důsledky klimatické krize v podobě abnormálního sucha či naopak povodní, a tu způsobily především emise skleníkových plynů z bohatých států. Mnoha zemím a politikům nelze upřít snahu, ať u upřímnou či nikoliv. Ale výsledek je zřejmý. Naděje na zastavení oteplování pod kritickou hranici je po dnešku minimální, stále ale existuje, komentoval situaci Jan Freidinger z Greenpeace ČR.
Za přímo ostudné povauji, e do Glasgow během summitu přiletěly desítky soukromých tryskových letadel, přiváejících účastníky konference včetně významných státníků. Jak potom chtějí přesvědčovat ty, kterým vládnou, e je třeba změnit ivotní styl? Toté platí i pro státy jako takové. Väčšina krajín nemá záujem presadiť dostatočne radikálne riešenia klimatických problémov, keďe stav svetovej klímy závisí hlavne od správania ostatných (A. Spišák, dennikn.sk, 8. 11. 2021). Spišák výstině dodává, e příhoda s letadly je sama o sobě nepodstatná, morální kontinuitě světových lídrů však příliš nesvědčí. Upozorňuje také, e výsledek podobných konferencí je závislý na několika klíčových hráčích. Patří mezi ně USA (stále ještě největší kumulativní producent CO2 na planetě) spolu s Čínou a Indií (země s největším nárůstem produkce CO2 v přepočtu na obyvatele během posledních 30 let). Smysluplná řešení na globální úrovni jsou bez zapojení těchto tří států iluzorní.
Anton Spišák přesto zůstává opatrným optimistou. Jednak se většina významných ekonomik zavázala dosáhnout nulového výsledku v uhlíkové bilanci do r. 2050 (významný signál pro finanční trhy, kam investovat, i kdy závazky pravděpodobně nebudou splněny), jednak cena solárních panelů a lithiových baterií v posledních letech klesala řádově v desítkách procent.
Z cesty k udrateľnejšej svetovej ekonomike se nedá vrátiť. Dnes náš úspech v boji s klimatickou zmenou nezávisí od stanovísk vlád na klimatických samitoch, ale predovšetkým od správania firiem, finančných trhov a investorov. Tí sú našťastie o dva kroky vpred ne väčšina zástupcov vlád, ktorí tento rok prišli do Glasgowa (A. Spišák).
Naděje tedy zůstává, a i drobná snaha nás, obyčejných lidí má smysl. Hlavní je změnit přístup. Jak krásně napsal Peter Sutoris v textu Nená revolúcia proti environmentálnej kríze (dennikn.sk, 16. 11. 2021), střední Evropa je sice vzhledem k velikosti našich zemí na okraji diskuse o globálních problémech a mořská záplava nám také hned tak nehrozí. Díky své historické zkušenosti s totalitou však můeme světu ukázat potřebu politické a kulturní, nejen technické transformace. Českoslovenští disidenti dokázali po desetiletí udrovat vizi alternativní, demokratičtější společnosti, přestoe byli za své postoje všemoně postihováni, dokonce mnozí skončili ve vězení. Kdy měnící se geopolitická situace připravila podmínky pro změnu, byli schopni vstoupit do mocenského vakua a pretvoriť svoju víziu na realitu. Bez nich by Československo pokračovalo pod vládou technokratů moci, komunistických kádrů převléknutých do demokratického kabátu. Disidenti pochopili, e deštruktívna kultúra a politika se nedá opraviť pomocou vedy a techniky, ale pomocou predstavivosti, odvahy a radikálnej oddanosti pravde. Nutně tedy potřebujeme obojí – technické inovace i duchovní hodnoty. Zůstává otázkou, zda se s ideály ztotoní aspoň určitá část většinové populace a bude ochotna jim přiblíit svůj ivotní styl. Zvlášť pokud mnozí z těch, co jsou při penězích a zanechávají významnější uhlíkovou stopu, se ostatním leckdy jen smějí do očí.
Hynek Skořepa (1975) je geograf.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.