Novinář, politik, disident, mezi jiným šéfredaktor Listů z první poloviny 90. let Petr Uhl zemřel ve středu 1. prosince 2021. Pohřeb se konal symbolicky na Den lidských práv, v pátek 10. prosince 2021.
Bol človekom cti, nikdy neuhol a nikdy nemyslel len na seba. Právo chápal ako právo človeka na dôstojný ivot. Za dôstojný ivot pre všetkých bol pripravený postaviť sa na barikádu. A draho za svoje postoje platil. – Gabriela Rothmayerová, Česť vašej pamiatke, Petr Uhl!, 3. 12, noveslovo.sk.
Byl naprostým odpůrcem jakéhokoli nacionalismu, ve svých článcích často pouíval termín národovectví jako synonymum nacionalismu. Nesčíslněkrát kritizoval útoky na Romy a nejrůznější projevy jejich ostrakizování a diskriminace. – Petr Janyška, Petr Uhl byl originál, který neuhýbal. Zůstal svobodný, 3. 12., seznamzpravy.cz.
Kromě jiného ale svou prací vytvářel kontinuitu demokratického levicového myšlení, které má v Československu hluboké kořeny a dlouhou tradici a které jsme poměrně nešťastně vytěsnili z kolektivní paměti. – Apolena Rychlíková, Bojovník do posledního dechu. Za spravedlivou společnost se Petr Uhl nepřestal prát ani po roce 1989, 4. 12., plus.rozhlas.cz.
Normální parlamentní demokracie s trním hospodářstvím ale Petru Uhlovi nijak normální nepřišla. Jeho snem byla společnost soudrnější, méně egoistická. Společnost, která vychází z pouta. Z toho, co lidi pojí, co pomáhá utvářet společenství, v něm vládne ohled a úcta k originalitě druhých. – Petr Fischer, Petr Uhl zemřel, české společnosti ale zůstali Uhlové hned dva, 2. 12., aktualne.cz.
Ve vězení plně obstál. Se svým osudem, vyjádřeným odsouzeními na čtyři roky (1969 a 1973) a na pět let (1979 a 1984), ani na chvíli nesmlouval. Věděl, jak důleité je nenechat se pokořit a vydret a do konce. – Petr Pospíchal, Svědomí proti bezpráví v ivotě Petra Uhla, 4. 12., denikreferendum.cz.
Na akcii Petra Uhla sprevádzala Anna Šabatová, jeho manelka, právnička, bývalá česká ombudsmanka a v posledných rokoch Uhlova citlivá a starostlivá ošetrovateľka. Na krste knihy sa potom zišli deŹsiatky často o generáciu mladších ľudí, pre ktorých bol Petr Uhl inšpiráciou, nasledovaniahodným vzorom, hodnotovým orientačným bodom v dobe, ktorej stále dominuje neoliberálny diskurz o malom štáte a veľkej osobnej zodpovednosti. – Patrik Eichler, Večný bojovník Petr Uhl, 2. 12., pravda.sk.
Připojujeme se k vyjádřením soustrasti Anně Šabatové, rodině i prostředí, které Petr Uhl svým ivotem bude i nadále spoluutvářet.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.