Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 6 > Hynek Skořepa: Nezaujatá biografie kontroverzní postavy slovenských dějin
Alexander Mach (1902–1980) patřil k nepřehlédnutelným postavám válečného Slovenského štátu. Historik Anton Hruboň (narozen 1989), působící na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici, svou knihou poněkud poopravuje pohled na tuto kontroverzní osobnost. Šaňo Mach nepochybně osobností byl, byl také člověkem s klady i zápory. Narodil se do rolŹnické rodiny ve Slovenském Mederu (dnes Palárikovo) poblí Nových Zámků. Otec se mu nevrátil z první světové války, zboná matka zůstala na výchovu čtyř dětí sama. Ji v prostředí rodné obce se formoval Machův rezerŹvovaný vztah k idům. Sám o tom napsal: Prečo je u nás kadý krčmár id, my ideme okopávať, pretŕhať, otec kosí, matka naberá, my s bratom musíme hrabať, nosiť snopy v takej horúčave a páni si sedia v chládku, pred obchodom, pred svojou krčmou... Jako ministr se později aktivně účastnil na přípravě protiidovských opatření a transportů idů ze Slovenska do koncentračních táborů na území okupovaného Polska. A ve vzpomínkách psaných v sedmdesátých letech připustil, e vina nebola len v idoch – idov u nás niet, no pije se ďalej.
Po absolvování novozámeckého gymnázia pokračoval mladý Alexander ve studiu v ostřihomském katolickém semináři. Onemocněl tam tuberkulózou, na rozdíl od mnoha jiných se ale vyléčil. Pro plicní problémy však nikdy neabsolvoval základní vojenskou slubu a opakovaně pobýval v tatranských sanatoriích. Na jaře 1922 opustil Ostřihom a zapsal se ke studiu v Trnavě. Tamní seminář ovšem nedokončil, kvůli své výbušné povaze se dostával do konfliktů se spoluáky a vedení školy mu navíc vyčítalo novinové články, které začal otiskovat ve Slováku, tiskovém orgánu Slovenské lidové strany. Vzhledem ke zdravotním potíím se nemohl ivit těkou fyzickou prací. Luďáčtí funkcionáři však o něm věděli a nabídli mu placené místo stranického tajemníka v Trenčíně. Tehdy ovšem šlo ještě o nevýznamnou opoziční stranu, take jeho výplaty byly mizerné a občas je nedostal vůbec.
V roce 1925 však lidová strana, kandidující poprvé jako Hlinkova (HSLS), volby na Slovensku s přehledem vyhrála. Mach ji dříve vstoupil do Rodobrany, kterou zaloil Vojtech Tuka po vzoru italských fašistů. Tato polovojenská organizace byla ale brzy ministerstvem vnitra postavena mimo zákon. Po volbách se ovšem bojůvky znovu aktivizovaly.
Roku 1929 byl Mach zatčen a souzen v Tukově procesu za činnost proti republice, od soudu však odešel bez trestu. Po propuštění z vězení a opětovném léčení v Tatrách byl bez práce. A po zoufalých prosbách, e nemá z čeho ivit rodinu, získal místo jako jeden z redaktorů Slováka. Rychle se vypracoval a jeho břitké komentáře měly široký záběr, od sociálních problémů doby (hospodářská krize) přes zápas o autonomii Slovenska a po recenze filmových či divadelních představení. Mach se nevyhýbal ani kontaktům s mladými komunistickými intelektuály, přes svou averzi vůči bolševismu na nich oceňoval přesvědčení, kvůli němu byli ochotní se dát i zavřít. S Ladislavem Novomeským se dokonce stali dlouholetými přáteli.
Od r.oku 1936 byl Mach šéfredaktorem Slovenskej pravdy. Jeho články novinám zvyšovaly prodejnost, často však byly zasaeny cenzurou pro přílišnou radikálnost. Vzhľadom na pomerne prísnu cenzúru, ktorá za prvej ČSR existovala napriek ústavne garantovanej slobode prejavu a tlače, musel při prezentaci aut nomistických myšlenek často pouívat jinotajů a zahraničních analogií. Během politické krize v roce 1938 se Mach aktivizoval, razil heslo V novom roku – do útoku!. Stal se ústřední postavou zápasu za autonomii (vyhlášenou 6. 10.) a potom i za samostatnost Slovenska. V době vojensko-policejního zásahu praské vlády na Slovensku v březnu 1939 (nepřesně označovaného jako Homolův puč) byl spolu s dalšími radikály internován. 14. březen 1939 byl pro A. Macha jeho vlastními slovy najšťastnejším dňom v ivote.
Jeho zásluhy byly oceněny tím, e směl jako první politik oznámit veřejnosti jednomyslné vyhlášení nezávislosti slovenským sněmem. Jeho rozhlasový projev se stal základním kamenem zakladatelského mýtu nového státu, který prý vznikl z vůle národa, a dokonce z vůle Boí. Geopolitické souvislosti a okupace českých zemí byly zamlčovány. Sám Mach si však byl dobře vědom, e k samostatnosti vedly hlavně zájmy nacistického Německa, a rychle také pochopil omezenost slovenské suverenity. Podle toho řídil své další kroky. O ministerský post a funkci velitele Hlinkovy gardy (HG) se musel utkat s několika konkurenty, Němcům se nejdřív příliš nezdál. Pak se však stal členem triumvirátu Tiso – Tuka – Mach, který si Berlín prosadil, aby vyvaoval různá křídla v HSLS a HG.
Mach se stal přesvědčeným národním socialistou a své postoje ani obdiv k Hitlerovi nezměnil ani v době, kdy se ke slovenskému území blíila fronta a jiní se u omezili pouze na formální projevy loajality. Po vypuknutí Slovenského národního povstání byl oprávněně viněn z nezvládnutí situace, a přestoe titulárně zůstal ministrem vnitra, po přenesení většiny kompetencí na ministerstvo obrany se stal člověkem bez moci a vlivu. Soustředil se hlavně na organizaci evakuace, kvůli čemu s trval v Bratislavě a do vstupu sovětských vojsk. V posledních pokynech úředníkům bratislavské radnice se vyjádřil, aby se snaili zabránit zbytečným ztrátám na ivotech a materiálním škodám. Sám pak odjel přes Plavecký Štvrtok a Skalicu za slovenskou vládou do Rakouska. Tam ti, kteří se nepokusili o dobrodruný útěk přes Itálii, padli do amerického zajetí. Mach se přesunul s rodinou do St. Lorenzu na břehu jezera Mondsee poblí Salzburgu. Američané ho zadreli a 11. 5. Na podzim byl pak spolu s prezidentem Tisem a členy slovenské vlády vydán do Československa. Souzen byl r. 1946 v procesu s Jozefem Tisem. Na rozdíl od Tisa přijal osobní odpovědnost za tragický osud slovenských idů, se soudem spolupracoval, vypovídal upřímně. Získal si dokonce sympatie veřejnosti. Soudci se rozhodli zachránit Machovi ivot vyloučením jeho věci na zvláštní termín, a po vynesení rozsudku nad Tisem. Mach byl uznán vinným, ale vzhledem k polehčujícím okolnostem byl potrestán 30 roky odnětí svobody. Propuštěn byl na amnestii v r. 1968. Ve vězení se setkal s řadou lidí z řad politických špiček, včetně Gustáva Husáka. V závěrečné řeči před Národním soudem řekl: I tie chyby, i tie najhoršie veci, vyprýštily z přílišnej mojej lásky k národu... Keď som urobil chyby a azda aj viac ne chyby, urobil som aj mnoho dobrého... Ja som bojoval za samobytnosť slovenského národa, za plné uplatnenie jeho práv...
Pro kadý národ je důleité vyrovnávat se s temnými stránkami své minulosti a Hruboňova kniha je důkazem toho, e tak lze činit na solidních vědeckých základech, a přitom přístupnou formou.
Anton Hruboň: Alexander Mach, Radikál z povolania, Premedia, Bratislava 2018, 439 s.
Hynek Skořepa (1975) je geograf.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.