Nová německá vláda se právě v těchto dnech ujímá moci. Vedou ji sociální demokraté, protoe se jim po letech táhnoucí se krizi na cílové rovince podařil obdivuhodný finiš. Vítězství ve volbách nebylo sice nijak drtivé a vděčí za něj beze sporu i chybám svých protivníků, na to, e nyní v kancléřském křesle zasedne právě Olaf Scholz, ale svůj díl určitě má i pozoruhodná kniha amerického filozofa Michaela Sandela The Tyranny of Merit (Tyranie zásluhovosti). Právě na ni se toti Scholz výslovně odvolával, kdy měl osvětlit, odkud se vzal centrální princip pojetí společnosti, kterou v předvolebním boji Německu nabízel, toti respekt.
Sandel si v knize nemilosrdně, avšak velmi přesvědčivě bere na paškál pojetí společnosti, které si v posledních dekádách osvojila politická pravice, bohuel ale i levice, a tak obvykle málokoho napadne, e by na něm mohlo být něco problematického. Politický cíl vyrovnání startovní čáry pro všechny, aby se pak kadý mohl dostat tak daleko, jak mu to jeho nadání a píle umoní přece zní jako ultimátní spravedlnost, no ne? Filozof Sandel to zpochybňuje v několika krocích. V prvním rozebírá, e nadání, ale do jisté míry ani píle – ví se toti, e silně koreluje se sociálním prostředím, do kterého se člověk narodí – není něco, co by měl člověk z větší části ve svých rukou. Jsou to spíše vrozené či velmi brzy v ivotě vštípené nebo rozvíjené vlastnosti, které tak spíš odráejí to, co má v teorii princip zásluhovosti oslabovat, tedy komu a kam se člověk narodí.
Říká také, e v současném trním uspořádání společnosti o úspěchu rozhoduje hlavně právě trh, jde tedy zejména o to, jaké schopnosti je mono dobře zpeněit. Zde je jednak dokázáno, e to ještě zdaleka neodráí jakoukoli společenskou prospěšnost – špatně placený personál na v současnosti přetíených jednotkách intenzivní péče by mohl vyprávět – ale jde zase i o třídění velmi nahodilé a jednotlivcem jen z malé části ovlivnitelné. Plastický příklad jsou sportovci dobře tělesně stavění pro basketbal, co jim v současných Spojených státech umoňuje obrovské úspěchy a výdělky, jinde na světe, neřkuli třeba před sto lety, ale těko.
K této diagnóze se přidává společenský rozměr celé věci. Sandel toti ukazuje, e na současných západních společnostech ve skutečnosti zásluhového není v podstatě nic, i kdybychom na princip zásluhovosti přes výhrady výše přistoupili. A právě v tom spočívá jeho mizející legitimita a čím dál rozšířenější protesty proti mediálním, vědeckým a politickým elitám: ty toti sice zásluhovost hlásají, ve skutečnosti se ale sami v drtivé většině rekrutují z vyšších společenských vrstev a doopravdy na tomto principu nic měnit nehodlají. Zde se Sandel zaměřuje zejména na fenomén elitních amerických vysokých škol, kdy ukazuje, jak velkou roli v přijímacím řízení hraje moc a peníze – ať u v podobě přímé korupce, nástrojů ze šedé zóny typu sponzorství, či alespoň ve formě tak špičkové přípravy na příjímací testy, e si je nikdo kromě nejbohatších nemůe dovolit.
Autor zde přibírá do hry ještě také technokracii jako v současnosti rozšířenou formu vládnutí – elity v cinknutém systému v jejím rámci nepřipouštějí jakoukoli ideologickou alternativu, nýbr ho spravují způsobem, kterému bění lidé kvůli chybějící, respektive jim systematicky odepřené odbornosti přestávají rozumět.
Sandel rozebírá, jak rozkladný vliv na celou společnost to má – všem je vštěpováno, e za svůj úspěch jsou odpovědní sami, co ale v důsledku také znamená, e jsou sami odpovědni i za svůj neúspěch, z čeho se pak vyvozuje, e si od úspěšnějších nezaslouí jakoukoli podporu. K tomu Sandel podotýká, e jde o systém, který je ke svým nejmíň úspěšným nejkrutější ze všech dějinných společenských upořádání – bezzemci ve feudalismu se mohli uklidňovat tím, e se do své neradostné situace narodili. Současným chudým a neúspěšným je oproti tomu sugerováno, e si za to mohou sami, co má dramaticky poniující a demoralizační efekt. A kdy jim to sugerují ti, jejich hlavní zásluha bylo narodit se do dobré rodiny, kruh se uzavírá: pro Sandela je popsaná situace přímým kořenem antiestablishmentových revolt všude po západním světe.
Doporučením, jak z toho ven, sice nevěnuje v knize tolik prostoru, jsou ale jasná a logická: oslabit dominanci principu zásluhovosti – konkrétně navrhuje třeba odváný systém losování míst na vysokých školách – a hlavně obnovit respekt vůči práci a jejím výsledkům, bez ohledu na její status či jak vysoké vzdělání přepokládá. Právě odtud se tedy Scholzův respekt bere. Zatím byl pouze na rétorické úrovni a je zřejmé, e ho bude muset ve vládě naplnit konkrétním obsahem, v plánu je kupříkladu podstatné zvýšení minimální mzdy jako výraz toho, e za práci i v méně kvalifikovaných a prestiních povoláních by mělo být moné slušně vyít. Bezesporu ale bude programové oslabování principu zásluhovosti Scholze a jeho sociální demokraty stavět před mnohá dilemata – jedním z nich bude určitá redefinice role vzdělávání. To vykazuje v současném sociálně-demokratickém pojetí s představou zásluhového vzestupu nejednu podobnost. Půjde nyní tedy o to ho zachovat jako prostředek emancipace, zároveň ale mít pochopení a dobře zajistit i ty, kteří tuto cestu, ať u z jakéhokoli důvodu, nezvolí. Kadopádně bude zajímavé sledovat, jak bude taková respektující vláda po Sandelově vzoru u sousedů vypadat.
Michael J. Sandel: The Tyranny of Merit. Whats Become of the Common Good?, Allen Lane, London 2020.
Kateřina Smejkalová (1986) je politoloka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.