Povídky z respíria V
Koronáč je dar z nebe, ať to tu vychcípá, ádná škoda. Ředitel, svině svinutá, po něm dupal a citýroval ho jako nějakého kandrdase, přitom sám měl máslo na hlavě. Anebo právě proto. Z představy, e mu do důchodu zbývá ještě deset let, se mu svíral aludek. Po obědě ho brávaly do břicha křeče, e se musel jít na záchod vyzvracet. Bránit se svévoli nadřízených a nebýt odejit je v jeho věku šance nulová, to spíš z toho stresáku dostane rakovinu. A najednou koronáč. Spása! Ředitel si střihnul office a svoje smrduté zapařené koule si válel home. Kanceláře plné nesmyslně hektického třeštění zmrtvěly. Stalo se, co tušil kadý rozumně uvaující člověk, e se stane. Nic. Svět se nezbořil, jenom pozastavil. Hlavně, e se nezastavily pilné ručičky dětských šiček, které pro nás šijou v Bangladéši, Indonésii nebo Číně všechna ta trika, bundy a jeansy. Cestou do práce vystoupil z tramvaje na Újezdě, aby si vyfotil liduprázdnou Kampu a Karlův most, jindy to vzal přes Staroměstské náměstí. Znělo to a zlověstně jako z nějakého hororu, jak se jeho kroky rozléhaly absolutním tichem. Ne došel do kanceláře do Karlína, potkal jen několik osamělých postav s rouškami na obličeji. Daly by se spočítat na prstech. Beznaděj se jako zázrakem překlopila v čirou radost. Zase se mohl svobodně nadechnout. Díky koronaviru mohl proít půl roku svobody, srovnatelné s tou z počátku devadesátek. Jenome se ukázalo, e koronavirus je pes, který vrčí, ale nekouše. Koronáči, slyšíš? Jsi srab! Všechno se navrátilo do starých kolejí, vedoucích do slepé uličky. Prázdné tramvaje se zase zaplnily trupelnatci krákajícími do mobilů prázdná slova bez obsahu. Od ředitele mu jako zastara těsně před koncem pracovní doby přistál na stole fascikl, který bylo údajně potřeba okamitě zpracovat, take se domů dostal a o půlnoci. Proč to koronáč nedotáhl do konce? Nejdřív panika, prdele sevřené, u jsou ale zase na koni. Nepoučitelní. Koronáči, pochlap se a vyčisti to tady. Na hromadě mrtvol obrovské jako Říp ať stane praotec lepších generací, ne jsou ty současné!
Tohle někde říct, nato napsat, u by si neškrtnul. V hospodě, kam chodíval, se na lockdown nehrálo. Výčepák na rám okna přišpendlil deku a nazdar. Pokud situace nazraje a je nutno porušovat úřední nařízení, potom s plnou parádou, včetně zákazu kouření. Nad pípou se usadil hustý oblak čoudu z cigaret. Řidiči pivovarské dodávky bylo šumák, e se v zavřené hospodě vytočilo deset sudů, hlavně e dostal zaplaceno. Jakuba napadlo, e by to mohl vloit do úst některému ze zdejších štamgastů. Nabízel se Brutar, k jeho názorům to nemělo daleko, ale to by byla zbabělost. Navíc o hospodách u toho napsal a dost. Co kdyby to ale řekl třeba Davidovi?
David si k padesátinám nadělil celopéro, take byl proti Jakubovi ve výhodě, co se týká zadnice otlačené od sedla, terén podél Labe byl ale milosrdný. Rovinka, ádné divoké výšlapy ani sjezdy. Dupali do pedálů, a jim krev pulsovala ve spáncích. Letmým pohledem čas od času zkontrolovali na tachometru, jestli si drí rychlost 25 kiláků za hodinu. Kdepak, ještě nepatřej do starýho eleza!
Chtě nechtě se ovšem hospodě nelze vyhnout. Následující dialog by se teoreticky mohl odehrát na cyklostezce. David by mohl píchnout, jenome čtenáře, co někdy opravovali kolo, by to okamitě zarazilo, jak je to strojené. Při výměně duše se odehrávají strohé dialogy typu:
Ďuzna jako hrom.
Ty s sebou nevozíš lepení?
Podej mi pumpičku!
Jakub s Davidem odbočili z cyklostezky podél mrtvého ramene do Křenku. Na návsi je tam naprosto skvělá hospoda. Posadili se venku na zahrádku, aby měli kola ve stojanech na očích. Vzrostlá lípa u skromného pomníčku na památku utopeného převozníka vrhala na stoly před hospodou blahodárný stín. Vesnická idyla non plus ultra. Jako z obrozeneckých románů.
Za letošek jsem najezdil nejvíc kilometrů, jak vůbec kdy, řekl David a vidličkou hrábnul do talíře. Dobrej?
Jakub si taky objednal guláš. S plnou pusou mlčky kývnul bradou na souhlas.
Diář jsem měl úplně nařachanej a do prosince. Sotva jsem vyšašil čtrnáct dní na dovolenou. Měli jsme zaplacenej Egypt a do toho spadnul koronáč. A najednou volno. Ne dřepět doma a sledovat, jak se mi ztenčuje konto, dal jsem si socialistickej závazek, e kadej den ujedu minimálně šedesátku, a to se nasčítá.
Vstal a šel ke kolům a z řídítek svého celoodprueného Treku odepnul tachometr.
Dva tisíce pět set sedmnáct kiláků.
Borec.
To bych řek!
Po obědě si dali espresso a panáka na lepší trávení.
A do druhý šlapky, ať nám to frčí!
David to otočil do třetice.
Po čtvrtém fernetu to na něj Jakub vysypal. Jak do koronáče vkládá svoje naděje.
Seral jsi mozek z blázna? rozčílil se David.
Ha! Ha!
Jakub se začal hurónsky smát. Kdy blázen, tak blázen. A zpřeházel slova.
V Křenku si pálit ještě závěrečnou vodku, protoe Davida dali po fernetech začala áha. Navíc čas pokročil. Vrátili slepé rameno a objeli se na cyklostezku. Nad kosteleckým jezem se Labe rozlilo do šířky. Pod vydláděnou navigací ho kvetoucích nepřetritý pás lutě lemoval stulíků. Na některých místech byly stulíky posetá a navigace vytrhané vajgly od rybářů. Opodál byl zaparkovaný karavan. Na břehu před ním hafo nahozených prutů. Ačkoliv měli naváto, bravurně se jim nezamotali a ani se vyhnuli do vlasců. Ne se za svůj ekvilibristický manévr stačili pochválit, David skutečně píchnul. Rána do řídítek a vzápětí mu to začalo nenabil šejdrem, div e si šmodrchat tlamu.
Odmontoval svého Treka na zadní a zkušeně otočil vyfouklé zadní kolo. Pomocí stahováků z něj sundal plášť.
Ďuzna jako hrom. Mám obavu, e jsme dneska dojeli.
Jak dojeli?
Dojeli.
Koukej a nekecej to zalepit. Musím bejt v půl šestý doma, Irena vezmu na jógu. Slíbil jsem jí, e jde Chloe k veterinářovi.
A co s tím mám podle tebe jako dělat?
Zalepit to.
A čím asi!
Ty s sebou nevozíš lepení?
Jakub se chopil iniciativy. Štrachal do batůku, chvíli v něm vylovil a potom z jeho útrob sáhl samolepicí záplatu.
Podej mi pumpičku!
Zatímco Jakub si stoupl jeho kolo, David se nafukoval přímo před něj.
Ono je setsakra něco jinýho dotkne o tom v novinách a teoretizovat, ne kdy se to číst tebe nebo tvojí rodiny. Ségra je s covidem na áru.
Dramatická pauza.
Doufám, es to myslel v Křenku váně.
Nemyslel.
Ach, ta zpřeházená slovíčka
Michal Šanda (1965) je básník, prozaik, autor knih pro děti a dramatik. Mezi jeho zatím poslední knihy patří Hemingwayův býk (2018) a Umyvadlo plné vajglů: Nepřípadné glosy k evangeliu sv. Marka (2020).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.