Ty věříš, e je tak důleité co nejvíc lidí naočkovat? Nevnímáš, e tu jde o zájmy farmaceutických firem a o snahu omezit naši svobodu?
Ty věříš, e lidská činnost ovlivňuje klima a e má smysl snait se sníit emise? Nevidíš, e klima se měnilo vdy a e jde o třeštění zelených bláznů kombinované s politickými zájmy?
Ty věříš, e my lidé jsme potomky méně vyvinutých tvorů? Nepostřehl jsi, e jde o satanskou snahu podkopat autoritu zaloenou na Boím zjevení?
Otázky se týkají různých oblastí lidského zájmu, ale mají cosi společné. Proč vůbec něčemu věřím? Řekl bych, e má víra v těchto a mnoha dalších případech má – starší čtenáři vzpomenou na tři zdroje marxismu – trojí oporu.
Hledám ji ve své ivotní zkušenosti. Hledám ji ve slovech jiných lidí. Hledám ji v knihách. Tyto tři opory jsou zhruba stejně důleité a umoňují mi často dosáhnout těko otřesitelné rovnováhy. Otázka však ještě není zodpovězena. Co mi umoňuje tuto rovnováhu najít? Odpověď zní: Nic jiného ne vlastní rozum.
Tady můe vzniknout pochybnost. Nejsou má slova projevem neoprávněné pýchy? Nemůe se můj oponent v diskusi odvolávat na vlastní rozum stejným právem jako já na svůj? Má odpověď: Rozum je univerzální nástroj, kterým někdo vládne lépe, jiný hůře, a to ještě kadý jen v jisté oblasti, na kterou je predisponován či vycvičen. Jako vlastní rozum chápu tu sloku univerzálního rozumu, kterou si troufám ovládat. V tomto smyslu se řídím vlastním rozumem, i kdy se třeba v nemoci spoléhám na stanovisko lékaře: jsem to já, kdo se rozhodl pokládat za rozumné řídit se názorem lékaře (vědce, kněze). Můe být rozumné opřít se i o rozum mně samému nedostupný, být však vdy připraven váit, zda to bylo vskutku rozumné. Uívání rozumu v diskusi nezaručuje, e účastníci dospějí k společnému závěru, můe se ukázat, e ani jeden z nich není schopen k spolehlivému závěru dospět.
Zdálo by se nyní, e slovem věřím míním prostě to, e můj závěr je na základě shora uvedených opor – pravděpodobný, nikoliv však jistý. Je-li pravděpodobnost drtivě vysoká, neřekl bych věřím, ale spíše jsem přesvědčen či nemám pochyby. Hodnocení pravděpodobnosti je u ovšem značně osobní. Ale kdybych nevěřil v univerzálnost rozumu, jaký by mělo smysl vést debatu?
Nedávají však lidé slovu věřím i poněkud jiný význam? Věřím svému příteli neznamená, e nemám pro přítelovu spolehlivost silné důkazy, ale spíše, e jsem se rozhodl důkazy nehledat, tedy vlastně příteli plně důvěřovat. Věřící v Boha asi míní svou víru takto. Zdá se mi, e spor mezi vědou a vírou, jak byl pociťován od nástupu vědy a kritického myšlení, se tím odsune na pole, kde přestává být námětem racionální diskuse.
Slyším nyní připomínku, e víra mívá ještě třetí podobu, vyjádřitelnou slovem naděje. Ano, vdyť i já jsem nedávno v Listech připomněl Russellovu velkou neosobní naději, která je podmínkou plného lidského štěstí. Šlo mi sice především o konkrétní naději, e si lidé poradí s klimatickým problémem, ale nyní cítím, e to byl jen specifický projev obecné víry – v co? Snad e svět je v podstatě dobrý a můeme být rádi, e nám bylo dopřáno na něm pobýt? e do tohoto pobytu vkládáme smysl, který nepodléhá času? Moná e toto je poslední, co zbude našim potomkům z víry, jak ji chápalo náboenství.
Lituji, e o tom nedovedu povědět nic přesnějšího. Moná, e to ani nejde a e jsem si zvolil pro fejeton nevhodný námět. Ale moná, e právě proto je to námět vhodný. Cítím jakousi úlevu, e jsem se odhodlal to takto neuměle říci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.