Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 6 > Thomas Greven hovoří s ekonomkou Evelyn Astorovou: Nobelova cena: Minimální mzda neškodí zaměstnanosti
Původní výzkum minimální mzdy, za něj byla Nobelova cena udělena, je třicet let starý. Proč je dnes tak významný?
Tento výzkum byl skutečně proveden před 30 lety, ale navzdory těmto velmi důleitým zjištěním – a dalším relevantním empirickým studiím, které přišly později a které rovně ukázaly, e zvyšování mezd nevede ke ztrátě pracovních míst – v posledních desetiletích stále přeívá mylná teorie, e náklady práce přímo vedou k rušení pracovních míst. Tuto teorii nejvíc prosazovali klasičtí ekonomičtí teoretici, významné podnikatelské organizace jako Americká obchodní komora a některé mezinárodní organizace jako Mezinárodní měnový fond.
Tato cena je tudí významná, protoe zviditelňuje výsledky výzkumu Davida Carda a dalších. Představuje potvrzení těchto důkazů na nejvyšší mezinárodní úrovni a mezinárodní odmítnutí dnes ji vyvráceného ekonomického narativu, e zvyšování mezd škodí zaměstnancům i ekonomice.
Cena rovně přichází v klíčové době, kdy se vlády zaobírají plány na obnovu po pandemii. Odbory zdůrazňují, e celosvětové hospodářské oivení se musí týkat všech pracovníků. Víme, e ty nízkopříjmové zasáhla pandemie nejvíc – mají méně úspor a jejich pracovní místa patří k těm ohroenějším –, take zviditelnění tohoto výzkumu vládám napoví, e je moné naplánovat hospodářské oivení, které hodně přispěje k tvorbě nových pracovních míst a zároveň podpoří důstojné mzdy a důstojnou práci.
Ekonomové i politici proti minimální mzdě a jejímu rozumnému zvyšování argumentují logikou nabídky a poptávky. Zaznamenala jste, e by tento odpor slábl v důsledku empirických výzkumů v mezinárodních organizacích, think-tancích a podobně?
Jak jsem se ji zmínila, určitě existují některé zájmové skupiny, konzervativní ekonomové a mezinárodní organizace, které nadále prosazují dnes ji zpochybněnou teorii, e zvyšováním mezd připravujete zaměstnance o pracovní místa. Diskurs se však vzhledem k přibývajícím důkazům o opaku pomalu proměňuje. Výzkum oceněný Nobelovou cenou se zaměřil na dopady zvyšování minimální mzdy v New Jersey; následně však byly provedeny další empirické studie o dopadech zavedení nebo zvýšení minimální mzdy v jiných státech USA, ale také v Indonésii, Brazílii, Jihoafrické republice, a dokonce i v Německu – které potvrzují, e minimální mzda neohrouje pracovní místa.
Zaznamenali jsme tudí posun v rámci některých mezinárodních organizací a v rámci multilaterálních procesů. Například v roce 2012 Světová banka podle všeho změnila svůj postoj k minimální mzdě, kdy zveřejnila zprávu Balancing Regulation to Create Jobs – a ta vyzdvihla některé důkazy o tom, e zvýšení minimální mzdy můe mít pozitivní ekonomické dopady.
Vlády zemí G20 se navíc stále více zabývají negativními sociálními a ekonomickými dopady stagnujících mezd a souvislostí s rostoucí nerovností. Tato zvýšená pozornost vlád zemí G20 věnovaná mzdám navazuje na silný a soustředěný tlak odborů v rámci skupiny L20, aby vlády zváily důvody pro růst zaloený na mzdách. Zejména v roce 2018 uznali ministři práce a zaměstnanosti zemí G20 potřebu řešit klesající podíl pracovních příjmů.
K velmi významnému posunu došlo také v roce 2019, kdy Mezinárodní organizace práce v deklaraci o budoucnosti práce ke svému stému výroří prohlásila, e je třeba, aby všichni pracovníci dostávali odpovídající minimální mzdu. To znamená trojstrannou dohodu mezi vládami, zaměstnanci a zaměstnavateli o zásadním významu tohoto cíle – a my se nyní musíme snait zajistit, aby tento závazek vlády i nadále dodrovaly.
Výzkum prokázal, e zvyšování minimální mzdy samo o sobě neškodí zaměstnanosti. Jak toho můe odborové hnutí ještě politicky vyuít?
Odborové hnutí se při svých kampaních a vyjednávání ji dlouho odvolává na důkazy Davida Carda a jeho kolegů, mimo jiné na empirické výzkumy o prospěšnosti zvyšování mezd. Potvrzení tohoto výzkumu prestiní Nobelovou cenou však nyní dodává váhu důkazům, které odbory pouívají. Navíc je štítem proti útokům zástupců zaměstnavatelů v rámci národních mzdových rad, e zvýšení minimální mzdy bude stát pracovní místa.
Jaký je jeho význam pro debatu o ivotním minimu?
Tento výzkum jistě posiluje volání celosvětového odborového hnutí po zajištění minimálních mezd na úrovni ivotního minima – a to jak prostřednictvím zákonných postupů, tak kolektivního vyjednávání. To je důleité především pro zajištění důstojného ivobytí pracovníků a jejich rodin – ale mělo by to být vnímáno také jako větší přínos pro komunity pracovníků a celou ekonomiku – protoe zvyšování mezd sniuje chudobu, stimuluje spotřebu a tím i agregátní poptávku, podporuje produktivitu a vyšší daňové příjmy a přispívá k celkovému hospodářskému růstu. Zjištění Davida Carda a dalších pomáhají ukázat, e není třeba vybírat si mezi blahobytem pracovníků a hospodářským rozvojem.
Jakými dalšími způsoby Mezinárodní odborová konfederace (ITUC) podporuje boj za minimální mzdy a mzdy pokrývající ivotní náklady? Je tato debata uitečná pro kolektivní vyjed-návání?
ITUC v posledních letech spolupracuje s regionálními odborovými organizacemi – včetně ITUC Asie-Pacifik, ITUC Afrika, Evropské odborové konfederace a Konfederace odborových svazů Severní a Jiní Ameriky – na celosvětové kampani za minimální mzdy pokrývající ivotní minimum. Záměrem této kampaně bylo poskytnout našim pobočkám zvýšenou podporu v jejich kampaních a jednáních o stanovení a zvyšování zákonem stanovených minimálních mezd a také o rozšíření působnosti kolektivního vyjednávání o mzdách.
Tato kampaň se snaila kombinovat výzkum, obhajobu a podporu odborů při budování kapacit. Naším cílem je podporovat výměnu a vzájemné vzdělávání mezi odbory ohledně jejich příslušných strategií vyjednávání o minimální mzdě a také poskytovat cílenou technickou pomoc některým odborovým svazům, abychom jim pomohli vytvořit důkazní základnu slouící jako podklad pro jejich mzdové poadavky (například při vypracovávání a zveřejňování údajů o ivotních nákladech). Vydali jsme výzkumné zprávy a materiály pro kampaně na podporu práce odborů. A samozřejmě tato kampaň spočívala také v cíleném lobbování na národní, regionální a mezinárodní úrovni.
Mohly by přirozené experimenty, které Card a Krueger prováděli, být uitečné i v jiných oblastech?
Cardovy a Kruegerovy experimenty přispěly k vyvrácení klasické teorie, e zvyšování mezd stojí pracovní místa. Řada konzervativních ekonomů však nadále prosazuje jinou teorii, podle ní odvody zaměstnavatelů na sociální zabezpečení představují překáku pro přijímání pracovníků, protoe zvyšují náklady práce.
Tato teorie v posledních letech kdovíproč získala na popularitě díky nedávné propagaci v publikaci Světové banky – a řada vlád začala v poslední době přenášet břemeno zaměstnavatelských odvodů na pracovníky, zatímco některé zaměstnavatelské svazy volají po úplném zrušení příspěvkového sociálního zabezpečení.
Trend sniování odvodů zaměstnavatelů na sociální zabezpečení váně ohrouje finanční základnu pro sociální ochranu a přiměřenost sociálního zabezpečení pracovníků – a přitom tato teorie nebyla prokázána ádným empirickým výzkumem. Vsadila bych na to, e výzkum zaměřený na praktické dopady zavedení odvodů zaměstnavatelů na sociální zabezpečení by mohl přinést zajímavé a podobné výsledky jako Card a Krueger – a velmi bych uvítala další práci v této oblasti.
Rozhovor původně vyšel 25. října 2021 na webu IPS Journal (www.ips-journal.eu) pod názvem Minimum wages do not hurt jobs. Vychází se souhlasem a za podpory praské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung.
Z anglického originálu přeloil Viktor Janiš.
Evelyn Astorová je poradkyně Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) pro ekonomickou a sociální politiku.
Thomas Greven je politolog, působí mj. na Svobodné univerzitě v Berlíně a v Německém institutu mezinárodních vztahů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.