Na první, druhý, ba i třetí pohled se zdá neuvěřitelné, e by někde v Evropě mohlo ještě existovat místo, ať u město nebo vesnice, kde by komunistická strana mohla dostat víc ne padesát procent hlasů a zvítězit ve volbách. Kadý, kdo se jen trochu zabývá politikou, přece ví, e v Evropě dnes komunistické strany volí tři, nanejvýš pět procent voličů. A vzpomene si přitom, e v šedesátých letech ty západoevropské ve svobodných volbách dostávaly hlasů a třicet procent.
Ale představte si, e takové neuvěřitelné místo v Evropě skutečně existuje a komunistická strana tu pravidelně v obecních volbách dostává víc ne 90 procent hlasů, a to od roku 1921, tedy u sto let. A z toho vyplývá, e u sto let má také komunistického starostu. Je to obec Le Martinet, leí ve francouzské Okcitánii v departmentu Gard okresu města dAlés na jiních výběcích Cevennen a počet jejích obyvatel kolísá mezi 740 a 780.
Kdy se v říjnu roku 1921 ustavila Komunistická strana Francie, PCF, mělo v Le Martinet právě schůzi předsednictvo obce se svými 16 radními, uvědomělými odboráři a horníky, a jejich rozhodnutím se obec stala první svobodně zvolenou komunistickou obcí Francie. Komunistického ducha sem přinesly uhelné doly. Loiska černého zlata tu leela poměrně snadno dostupná, take je pro svou potřebu dobývali v nehlubokých jamách i místní rolníci.
Na konci 19. století ale s rozvojem průmyslu v Okcitánii vznikly i v Le Mariten první doly hlubinné, s nimi přišli horníci – řada jich a z Polska a jiných evropských zemí – a s nimi i dělnické hnutí. Po roce 1921 se většina z nich z odborářů stala i členy PCF, Komunistické strany Francie. Horníci byli sebevědomí mui a dreli spolu jako odboráři. Nějaké vykořisťování si líbit nenechali, o zlepšení ivotních podmínek krok za krokem bojovali a nazývali to třídním bojem. Jednou tak zabránili i uzavření dolu, a kdy v roce 1985 byla poslední šachta vyhozena do povětří, z obce odešla skoro třetina obyvatel. Ale ti, kteří se tu cítili být doma, ili dál v domcích vystavěných jim s pomocí důlní správy a z penzí. Snad ještě důleitější bylo ale vědomí tradice nedat se a ít spolu. První z tradic, statečnost a zároveň hrdost na podílení se komunistů na odboji proti nacistům, našla své připomenutí ve jménu náměstí Place de la Resistence, na památku desítek zdejších členů strany, kteří padli jako partyzáni v boji proti okupantům nebo zemřeli v koncentračních táborech.
Ale i ta druhá tradice našla v obci své viditelné místo v označení hlavní ulice jako La Rue de lHumanité – Ulice lidskosti. Pokud vím, je to jediná ulice tohoto jména v celé mně známé Evropě. Proč asi?
Obě tyto tradice odporu a lidskosti si v sobě nese současný starosta, architekt Michel Mercier. I on, jak se tu říká, se u jako komunista narodil. Lidskost je vůdčí hodnotou francouzských komunistů, říká. Kdyby to ti komunisti byli jenom dělali jináč, povzdechl si před několika lety v rozhovoru se mnou jeden rozkulačený jihočeský sedlák. V Le Martinet to komunisti zřejmě jináč dělali a dělají dodnes: Nejdřív ze všeho myslíme na lidi a na uskutečnění spravedlivé a solidární společnost. A dovedou ji i bránit: Kdy jim pracovnice poštovní správy přišla oznámit, e se jejich pošta bude zavírat, zavřeli ji na radnici a celý den s ní bojovali o zachování pošty v obci, a poštu mají dodnes. Stejnou metodou se jim podařilo udret v obci vyšší školu. V Le Martinet funguje vlastně všechno, co lidé potřebují k ivotu, pekárna, bistro, prodejna potravin, veřejná doprava i obecní knihovna. Ale především Secour populaire, bezplatně provozovaný obchod, v něm se shromaďuje všechno, co někdo nepotřebuje a druhý potřebovat můe. Zároveň se tím zamezuje zbytečnému vyhazování ještě uitečných věcí. Jenome kolik bylo a je takových komunistů, kteří by to jináč, tak jako v Le Martinet, dělali? Moné by to bylo.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.