Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 5 > Hynek Skořepa: Vzpomínka na G. Kopaněvu

Hynek Skořepa

Vzpomínka na G. Kopaněvu

Paní docentku Galinu Kopaněvu jsem poznal jako lektorku semináře ruského filmu v kině Morava ve Veselí nad Moravou. Poprvé jsem tam přijel v r. 2004, to už akce navazující na seminář sovětského filmu v Chebu (který zvláště za perestrojky přinášel pozoruhodné filmy) běžela desátý rok. Uchvátily mne tenkrát zejména kultovní Abuladzeho Pokání či Balajanův Fízl, příběh středoškolského profesora, který je carskou tajnou policií nucen k donášení a východisko nachází v sebevraždě (Balajan pochopitelně jinotajně kritizoval sovětskou praxi). Snad ještě více než samotné filmy mne zaujaly lektorské úvody G. Kopaněvy. U obou zmíněných filmů zdůraznila jejich morální rozměr, který byl pro filmy období přestavby typický.

Galina Kopaněva (26. 11. 1931 Kolín–16. 10. 2012 Praha) byla dcerou české učitelky narozené v Rusku a ruského lesního inženýra, bělogvardějského emigranta. Po maturitě na Sovětské SŠ v Praze studovala filmovou vědu a dramaturgii na FAMU (1950–1957). Pak se živila překládáním, úvody, psaním o filmech, od r. 1961 byla odbornou redaktorkou filmových publikací v nakladatelství Orbis, v l. 1964–1979 redaktorkou měsíčníku Film a doba. Od r. 1972 vyučovala (nejdříve externě) na FF UK, ještě po r. 2004 jako důchodkyně tamtéž i na FAMU. V r. 1985 obhájila dizertaci na téma Vývojové tendence bulharské kinematografie. Od 90. let byla odbornou poradkyní MFF v Karlových Varech. Svými zasvěcenými texty i pedagogickými aktivitami formovala kinematografické myšlení několika generací filmařů a filmových historiků a kritiků, uvádějí autoři knihy G. Kopaněva: Spatřit a napsat. Filmové kritiky, statě a rozhovory. Tu vydal Národní filmový archiv v r. 2017, editorem byl Tomáš Hála.

VŠ pedagog Jaromír Blažejovský na záložce knihy píše: Tato kniha zpřístupňuje texty rozptýlené v mnoha leckdy obtížně dostupných periodikách. Jejich zřetězením je čtenář vtažen do fascinujícího dialogu, z něhož prosvítají dějiny světové kinematografie v jedinečné české, slovenské, šířeji pak evropské perspektivě… Pojítkem knihy je přístup G. Kopaněvy ke kinematografii, který je charakterizován představou filmu jako autorského díla silné režisérské osobnosti a zároveň přesvědčením, že umělecké dílo by mělo vždy reflektovat aktuální společenskou situaci.

G. Kopaněva stála u zrodu filmových klubů v tehdejším Československu. S přáteli se snažila FK rozjet již během studia na FAMU, koncem 60. let měly filmové kluby již 18 000 členů. Při přebírání Ceny za dlouhodobou činnost pro české FK v r. 2000 zavzpomínala: Dodnes se mi stává, že mě na ulici oslovují zcela neznámí lidé. Jednou za mnou utíkal nějaký pán s kytičkou a říkal mi, že strašně rád vzpomíná na ten Pražský FK, že to byl takový svátek v šedi tehdejšího života. A to je pro mne největší zadostiučinění…

Bohužel ne vše se po sametové revoluci změnilo k lepšímu. Ve Filmových listech č. 1/2004 se G. Kopaněva vyjádřila, že partnerství tvorby a kritiky zaniklo, pokleslost triumfuje. Přesto se až do svých posledních dní snažila kultivovat diváky i filmové tvůrce. Jsem vděčný panu Marcelu Řimákovi, že přivedl seminář ruského filmu nejdříve do Veselí nad Moravou a později do Hodonína, a hlavně že získal tak úžasnou lektorku, která dokázala vnímavým divákům poodkrýt nejedno tajemství promítaných filmů.

T. Hála v závěrečné kapitole Filmem ke spolupřemýšlení, v jejímž názvu použil oblíbené sousloví paní Galiny, napsal: V jejím malém bytě měl psací stroj neodmyslitelné místo. Na počítač si zvykala pomalu, internet nepoužívala. Digitálním datům nevěřila, vše si tiskla na papír a archivovala. Paní Galina v závěru života bojovala se zákeřnou chorobou. Na mnoha fotografiích je s neodmyslitelnou cigaretou, kuřácká vášeň jí nejspíš nějaký čas na tomto světě ubrala. Letos by se dožila devadesáti let.

Hynek Skořepa (1975) je geograf.

Obsah Listů 5/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.