Magistrát Reykjavíku a islandská vláda testovaly mezi lety 2015 a 2019 ve svých institucích (úřady, nemocnice, školy, policejní stanice) zkrácení pracovního týdne, testy probíhaly ve spolupráci s odbory (v části testu byla podmínkou nejméně třicetiprocentní odborová organizovanost). Nakonec se do testu zapojily zhruba tři tisíce lidí, přes 1,5 procenta všech pracujících na Islandu. Šlo o zkrácení pracovní doby ze 40 na 35, resp. 36 hodin týdně bez sníení mzdy. Motivací k pokusu bylo vědomí, e IslanŹďané pracují déle ne lidé v dalších Skandinávských zemích a povaují to za nespravedlivé a neefektivní. Úřady měly k dispozici také data říkající, e čtvrtina Islanďanů přichází z práce natolik unavená, e nezvládá péči o domácnost. Zprávu o testu publikoval letos v červenci na svém webu think-tank Autonomy (https://autonomy.work). Podle zprávy země s větší hodinovou produktivitou práce mají menší počet odpracovaných hodin, na příkladu 8 severských a západoevropských zemí ve zprávě autoři ukazují, e zvýšení produktivity je zpravidla spojeno se sníením počtu odpracovaných hodin. V testu se nepotvrdila argumentace zaměstnavatelů, e zkrácení pracovní doby povede k navýšení přesčasů; zároveň ale zaměstnanci s kratší pracovní dobou přesčasy ochotněji přijímali a měli menší zájem o práci na zkrácený úvazek. Základem úspěšného zavedení kratší pracovní doby byla delegace odpovědnosti z vedení na tým; někde byly pracovní porady časově omezeny anebo částečně nahrazeny e-maily; ve školách se pracovalo např. s rozvrením přestávek/dozorů; u policie s rozvrením směn. Zkrácení pracovní doby mimo školy umonilo také zkrátit pracovní dobu ve školách (druinách, hřištích) lidem, kteří se jinak o děti starají. Výsledkem bylo podle rozhovorů také větší zapojení muů do domácích prací, větší čas na péči o děti nebo o tělo. Pozdější začátek pracovní doby podle rodičů umoňuje klidnější zvládnutí ranních povinností s dětmi; i kdy se člověk sám testu neúčastnil, mohl jako benefit vnímat, e se s ním mimo práci můe někdo z jeho širší rodiny, přátel apod. častěji setkat. Podle vedoucích pracovníků vedlo zkrácení pracovní doby k větší soustředěnosti zaměstnanců na práci; ne vdy ale vedlo ke sníení tlaku na vedení. Zkrácení pracovní doby převáně nemělo finanční dopady, nicméně bude potřeba přijmout nové zaměstnance do zdravotnictví – nové výdaje ve zdravotnictví mají tvořit 2/3 všech nových výdajů v souvislosti se zkrácením pracovní doby; celkem má jít o 33,6 milionu amerických dolarů, kdy rozpočet Islandu je 7,1 miliardy dolarů.
*
Několik lékařských organizací je proti plošnému zvyšování mezd v příštím roce, které poadují odbory a Česká lékařská komora. Podle nich u nejsou hlavním problémem zdravotnictví nízké mzdy. V dopisu pro premiéra Babiše uvedli, e díky vyšším příjmům zdravotníci ádají kratší pracovní úvazky, co můe prohloubit personální krizi, informovala koncem září ČTK. I v českém prostředí je tedy zkracování pracovní doby téma. A pokud ho chtějí lékaři, kteří si vydobyli dostatečné mzdy, jistě o něj bude při slušných mzdách zájem i mezi lidmi pracujícími v dalších profesích. Před volbami zatím hlavně sociální demokraté navrhovali zkrácení pracovní doby na 35 hodin týdně, umonit všem lidem pětitýdenní dovolenou v roce, zavést náhradní volno za státní svátky připadající na víkend a zajistit právo na nedostupnost po pracovní době. I kdyby zítra prošly všechny jejich návrhy, nepůjde o revoluci, ale zlepšení.
-pe-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.