Jedním z evergreenů českého veřejného ivota a práva jsou snahy o zavedení přímé volby starostů anebo hejtmanů krajů, kteří by dle některých nazírání měli být voleni občany obce v tzv. přímých volbách. Důvody jsou shledávány obzvláště v posílení pozice starosty či hejtmana při naplňování jeho volebního programu, posílení autority, té posílení odpovědnosti občanům a větší zapojení občanů do rozhodovacích procesů v obci. Jako učitel správního práva se – na rozdíl například od prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše či vlivného Sdruení místních samospráv ČR – k zmíněné přímé volbě starostů (resp. primátorů statutárních měst) stavím negativně.
Za prvé. Za dnešního právního nastavení obecního zřízení nedává přímá volba smysl. A kromě zmatků by v zásadě nic nepřinesla. Pokud bychom ji chtěli skutečně uzákonit, museli bychom důsledně přepsat nejen zákon o obcích, ale i desítky souvisejících právních předpisů – a to všech moných právních úrovní. Na lékárenských vahách by se musely zcela nově rozdělit kompetence nových orgánů – rady, zastupitelstev. Jen právní analfabet by mohl navrhnout přímou volbu starostů (či hejtmanů) a vše ostatní ponechat, jak je tomu dnes. To se u sice v menším stalo u zavedení přímé volby prezidenta, ale nic dobrého to nepřineslo. Nádavkem zde riskujeme, e rozkolísáme chod 6250 českých a moravských obcí. Zbytečně hazardujeme, e zahodíme skoro třicet práce, kdy se vytvářely křehké vztahy mezi jednotlivými municipálními orgány navzájem, ale i se subjekty zvenku. Takté by se téměř nepouitelnou stala judikatura především správních soudů k této oblasti.
Za druhé. Pořád se bojuje s korupcí. U i malé dítě ví, e více lidí (tedy kolektivní orgán), je hůře zkorumpovatelných ne člověk jeden (zde starosta). Navíc kdy lotři uplatí kupříkladu 23 zastupitelů místo jednoho starosty/primátora/hejtmana, tak nejene to darebáky vyjde zákonitě dráe, ale platí úměra, e se to poté snáz vykecá. Tedy, e se o kriminálním jednání snáze dovědí policie nebo státní zástupci. Kterak říkal ji Kmotr Maria Puza – čím víc lidí něco ví, tím větší problémy z toho plynou. Víme, někteří bojovníci s korupcí přísahají na digitalizaci, etické kodexy a transparentnost, ale po desetiletí osvědčená brzda v podobě kolektivního rozhodujícího orgánu má podle mého názoru stále své místo. Proč se jí tedy zbytečně zbavovat? Báchorky o tom, e si lidé vdy zvolí v přímé volbě pana Bc. Dobromila Nezkorumpovatelného, Dis., je naivní. Ostatně podívejme se, kolik vejlupků za posledních třicet roků si ji lidé v dobré víře zvolili.
Třetí výhrada. Ekonomická. Představme si, e by došlo ke komplexní novelizaci českého veřejného práva a starostové by byli obdařeni značnými kompetencemi. Jiný model nedává smysl. Mít přímo zvoleného představitele bez významnějších kompetencí by odporovalo smyslu zavedení tohoto způsobu volby. Pro koho budou lidé většinou (čest výjimkám) v té přímé starostenské (nebo hejtmanské) volbě hlasovat? Pro kandidáty, kteří nejvíce naslibují, a plnění slibů stojí, jak známo peníze. Přímá volba posílí další tlak na veřejné finance. Zbytečná rozhazovačnost, kterou by jinak při diskusi v kolektivním orgánu zmírnila opozice či odpovědnější koaliční partner, zůstane bez zpětné vazby.
Přímou volbu starostů si snad dokái představit v malých obcích (do cca osmi set obyvatel), ale jinak je to cesta do pekel, byť moná u některých dláděná ušlechtilými úmysly.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.