Kde jsou dávné časy, kdy bylo nutno den co den aspoň maličkou glosou okomentovat nějakou událost. Naše noviny toti v devadesátých letech byly deníkem, a to znamenalo jejich nenasytné stránky neustále krmit – jako parní lokomotivu uhlím, řekl bych jen s malou nadsázkou. Teď mívám problém opačný: inspirace mi po dva měsíce protéká mezi prsty a pak, těsně před posledním zvoněním, ji bolestně a většinou neúspěšně lovím z chátrající paměti.
A teď ještě nervózně vyhlíím listonošku s doporučeným dopisem, který byl odeslán z Prahy před osmi dny, leč na Moravu dosud nedoputoval. Jistě, nabízelo by se začít od poštovních zaměstnanců, kteří se rozhodli stávkovat zpomalením práce. Jene, čtu mezitím, se prý stávka nekoná. A kdy jsme včera volali na poštu, vlídně nám vysvětlili, e týden u rekomanda se můe stát. Take nic.
Běím zas ke schránce, a tam: nové radniční listy a obálka Od Andreje Babiše, důleité a osobní. Toté jistě dnes, tři dny před volbami, obdrel kadý adresát našeho stotisícového města. Kontrolní otázka: Kdo na radnici vládne? Obálku neotevřu, s odesilatelem nechci osobně mít nic. A psát o tom taky nebudu.
Nezbývá tedy ne téma nadčasové, třeba o tom, e toto číslo Listů je svého druhu myšlenkový experiment. Vzniká před parlamentŹními volbami, leč čteno bude a po nich. Budou prý – pardon, měly být – přelomové. Z hlediska experimentu však přelomové opravdu jsou. Mohu si toti teď představit, jak nám bude po oznámení součtu hlasů. A vy zase, kdy je otevíráte, to můete porovnat s povolební realitou. Take jsou jejich stránky jakousi týden starou zprávou budoucím ve vění makovici. Anebo Alenčinými zrcadly. Vy, kteří je otevíráte, jste, předpokládám, v říši divů.
Zrcadla se moná ukázala být fikcí a vše zůstalo při starém, ale byla by to škoda. Mám jedinečnou příleitost k jinému zpětnému Źsrovnávání: přelom v listopadu 1989 nastal právě v půli mého dosavadního ivota. Mohu tak vyváeně poměřovat někdejší představy o normálním svobodném světě s dnešní skutečností. Jak vystihl lapidárně Jiří Suchý – je to lepší, ne to bylo, ale horší, ne jsme čekali. Pamětník můe jít ještě víc dopodrobna. Například vzpomenout, jak pokládal za absurdní svědectví jistého turisty, který po návratu zpoza elezné opony tvrdil, e v Nizozemsku jsou lidé nespokojení s tamní politickou situací. Copak by mohl být někdo nespokojen, kdy můe svobodně mluvit, psát, cestovat i volit?
Přináší to, nám, hráčům obou poločasů, te výhodu opačnou. Čteme-li někde, e za takřečené normalizace vládl v ulicích strach, lidé se nebavili a krčili se doma v úzkosti, kdy na jejich dveře zaklepe tajná policie, dokáeme to uvést na pravou míru. Tedy snait se o to. Protoe ty, kteří zapomněli, e hloupé filmové komedie a televizní seriály lidé sledovali se stejným zaujetím jako seriály dnešní a bez okolků předstírali loajalitu, kdykoli to bylo potřeba, nepřesvědčíme. Notabene kdy se odváíme říci, e právě o konformitu obyvatelstva se reim opíral a ádný viditelný teror nebyl potřeba. Ten se toti pouíval jen v nutných případech proti hrstce nepřizpůsobivých. Ostatním ani nebylo třeba připomínat, e reptání nemá ádný smysl.
U skoro polovina současného obyvatelstva srovnávat nemůe, protoe se narodila teprve do pomyslného druhého poločasu. Těm je potřeba vysvětlovat, e zlopověstné časy, byť ve své podstatě temné, určitě nebyly černobílé. Ostatně si vzpomínám, e ze slova totalita jsme si dělali legraci ještě pár let po revoluci, ne nám došlo, e jazyku nové doby nelze uniknout.
ijeme ve šťastné epoše. Vezměte si, e Ramesse druhý vládl 66 roků, jaké z toho mohlo komu vzejít poučení? Dnes mají i ti nejmladší šanci dočkat se změn. Naše poločasy mohou být jejich tenisové gamy.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.