Nahlíím do tatových Milých spoluáků – Knihy dělnické; čtu v ní, co Vám tata psal ze Zlína před osmdesáti lety, 9. 10. 1941. Bylo mu patnáct let: Nezdá se mi vůbec, e bych byl v angličtině za ostatními, čtu tak jako oni a zvláště mě rozradovalo, e má výslovnost je skoro správná. (V roce 1985 tata k tomu poznamenává: Za celý rok předtím, co jsem se učil sám, jsem toti angličtinu nikde neslyšel. Bohuel mi tehdejší výslovnost zůstala dodnes.) Mrzí mne, e v němčině se učíme to, co v první měšťance. ( ) Téměř kadý den jsme půl dne ševci, máme samé ševcovské předměty, ale to mne docela baví, nikdy dřív mne nenapadlo, e by mne mohla zajímat bota, kůe, ale to je asi tím, e jsem si řekl, kdy jsem zde, je třeba, aby mne to bavilo.
Milá paní učitelko, v jednom Vašem dopise tatovi píšete: Poznala jsem, e mají-li se lidé sdruit ke společné práci, předpokládá to jakousi dávku inteligence. – Pro naši demokracii dvojnásob důleité, ale dávka je nedostatečná.
Zemřel na pódiu Milan Lasica. Na něho se Satinským jsme se spolu kdysi, kdy jste ještě více viděla, a oni ještě směli, dívali v Brumově v televizi, černobílé a notně zrnící, sotva v ní byli k poznání. Byli mladí a Vám se jejich humor líbil, označila jste ho za lidově intelektuální. Obyčejná témata všedního ivota rozvíjeli do absurdních souvislostí.
Milanu Lasicovi bylo 82 let a skácel se a po svém vystoupení, při třetí děkovačce. Takovou smrt by si prý přáli všichni herci a zpěváci. V jednom rozhovoru Lasice řekl: Máme se dobře a jsme rozmazlení. – Myslím si to také. A platí to, přestoe nás zachvátila a stále zuuje pandemie virového onemocnění, podobného chřipce, ale v mnohých případech chřipce velice těké, smrtelné, kdy člověk nemůe dýchat. Nazvali to covidem-19. O tom Vy moná víte. Chodíme proti tomu na očkování.
Přemýšlím o Lasicovi, spíš o jeho náhlé a záviděníhodné smrti – ale nikdo na ni nebyl připraven. Měl jsem kolegu Láďu, a ten v sobotu ráno posnídal, vstal od stolu, chtěl zanést hrnek a talířek do dřezu, a cestou, v půli místnosti, se skácel a byl mrtev. Nebylo mu ani padesát. Sice podobná smrt, ale vůbec není krásná. Přímo strašná pro tu rodinu.
Vy i tata s mamou jste umírali ve vysokém stáří postupně. Tata ít ještě chtěl, ale mama u ne, strachovala se, aby ji tu Pán Bůh nezapomněl.
Říká se, nevíme dne ani hodiny. Co nejprve nám zní jako filozofická sentence, která a s lety důrazní a stává se výstrahou. Přemýšlím, co byste mi asi psala, kdybyste mi teď psala. Nabádat mě, abych studoval a učil se jazyky, u nemá smysl. Nedosáhl jsem ádného vzdělání a u to začíná být i jedno.
Na smrt myslím téměř denně a v duchu se s ní radím. Je mi 67 let a obávám se, e jsem si toho příliš mnoho nechal do závěru ivota. Mnoho jarých let jsem promrhal na jakémsi díle, které se mi dneska jeví jako nedůleité.
S úzkostí vcházím do bytu ve Veletrní, který zůstal ve stavu, jak jste ho Vy ještě znala. Přibylo krámů. Naši v něm bydleli od roku 1956 a jara 2015. Tata toho roku zemřel v Dobřichovicích a mama pak ten byt jenom navštěvovala, nespala tam, bydlela u v Dobřichovicích, kde se o ni Janek vzorně staral.
Interiér velkárny, tedy tzv. tatovy pracovny, se stěhuje do nových prostor Památníku národního písemnictví v Litoměřicích, do bývalých kasáren Pod Radobylem. V těch kasárnách jsem byl u enistů na vojně. A Vy jste mně tam psala dopisy. Vystěhovávám skříně, vyklízím šuplíky a probírám všechny dokumenty, závané i kuriózní. To samé dělá Janek v Dobřichovicích, aby v části domu, kde bydleli naši, mohly bydlet jeho děti. Moná si s Jankem oba říkáme: Vy jste si umřeli, a nám jste tu nechali celý Váš dlouhý ivot; na naše u dosti stará kolena. Bratr Martin zůstal ít ve Francii.
Mohla byste mi prosím poradit, co ještě mám udělat? Nebo co naopak u nemám dělat, abych stihl udělat to, co bych dělat měl. Umím to rozeznat?
Horší je, e pracovat se mi chce vdycky jenom dopoledne, to chodím sem a tam a nevím, co mám dělat dřív. Co vede ke zbrklému konání něčeho, co ani nemusí být. Odpoledne jsem tak unavený, zvláště po tom covidu, e nic nestojí za tu námahu. A lze to odloit.
Ano, dá se to odloit – ale na druhé straně pomni, e prach jsi a v prach se obrátíš, hned se napomenu. Konej, dokud ti to Pán Bůh umoňuje.
Vy jste v Boha nevěřila. Víru jste pokládala za šalbu, důmyslnou demagogii na ovládání lidí. Byla jste zakládajícím členem pokrokového Spolku přátel ehu. Celý ivot jste jim platila příspěvky. A přesto jejich příspěvek na Váš pohřeb byl naprosto zanedbatelný.
Nejméně a do devadesátky jste s lupou četla časopis Vesmír. Od Vás jsem se dozvěděl cosi o kyselině trinitrokarboribonukleové, nebo tak nějak, kterou vyvinuli nebo objevili američtí vědci v souvislosti s léčbou rakoviny.
Ameriku jste ctila, její svobodu, schopnosti a pozitivní vliv na náš omezený svět. Americe jste věřila.
Zvláštní věc: Mama, která věřila Vám, pak k stáru Ameriku naopak zavrhla s tím, e všechno zlo pochází z Ameriky, a naopak věřila Putinovi. e u jedině Putin ví, jak to má být a co je správné.
S Jankem jsme tomu nejprve nemohli uvěřit, myslí to váně? Druhým zlem pro ni byl George Soros, jako americký id, jen penězi kazí svět. Ale pak jsme si na to zvykli, nepřeli se s ní, prostě tak tomu věřila.
V jednom dopisu do Zlína tatu napomínáte: Podle Peroutky se otázky dávají a na otázky se odpovídá. Ty mi však zásadně neodpovídáš na ádné otázky. Ptala jsem se Tě, máš-li u stipendium se zpětnou platností a vystačíš-li s tím, co máš. Chtěla bych vědět, kolik Ti mám měsíčně připoslat, zdali Ti postačí například pět set korun. ( ) Dostáváte mléko?
Milá paní učitelko, rád bych Vám na nějaké otázky odpověděl i za tatu: Pět set korun mu podle mého postačilo a mléko asi dostávali.
Váš Ondráš
Paní učitelka Anděla Svatoňová se narodila v roce 1892 v Luhačovicích, učila v Brumově na obecné škole. Tam také rozpoznala nadání mého taty Ludvíka Vaculíka. Koupila mu housle, učil se u ní psát na psacím stroji, půjčovala mu knihy. Podporovala ho ve Zlíně v učení u Baťů, dopisovali si. Tata jí na některé dopisy zapomínal odpovědět, co ji mrzelo. Nyní to tedy poněkud napravuji. Celý ivot naši rodinu podporovala. Zemřela v roce 1987, bylo jí devadesát pět let.
Ondřej Vaculík (1954) je publicista, fejetonista Listů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.