Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 5 > Sheri Bermanová: Důsledky neoliberálního kapitalismu ve východní Evropě
Levicové strany se ve východní Evropě po roce 1989 staly nositelkami neoliberálních myšlenek prezentovaných jako nezbytná cesta k ekonomické modernizaci. Nacionalističtí populisté oslovili občany poškozené touto transformací, částečně vyšli vstříc jejich sociálním očekáváním, ale obrátili jejich hněv k vnějším nepřátelům.
Euforie spojená s pádem komunismu se zhruba v posledním desetiletí proměnila v pesimismus, neboť mnoho kdysi zdánlivě nadějných demokracií ve východní Evropě sklouzlo k neliberální demokracii, nebo dokonce k autoritarismu. Pochopit, proč se to stalo, je zásadní nejen pro badatele v dané zemi, ale i pro zastánce demokracie po celém světě.
Jeliko jsou dnes východoevropské země bohatší, ne byly roku 1989, a občané mají přístup k výrobkům a pohodlí, o kterých mohli za komunismu jen snít, přestávají být ekonomické křivdy vnímány jako cesta k podpoře pravicových populistů a k jimi zaviněným demokratickým selháním. Takové uvaování je však zaloeno na zjednodušeném chápání přechodu k neoliberálnímu kapitalismu a jeho sociálních i politických dopadů. Přestoe se východní Evropa v mnoha ohledech od zbytku světa liší, výzkum provedený východoevropskými vědci zaměřený na tyto dopady můe obohatit i ty, kdo se snaí porozumět roli neoliberálního kapitalismu při vzniku demokratických problémů i v jiných částech dnešního světa.
Nová kniha Kristen Ghodseeové a Mitchella Orensteina Taking Stock of Shock (Bilancování nad šokem) představuje pro toto téma skvělý výchozí bod. Ghodseeová a Orenstein vycházejí ze své vlastní práce i práce jiných východoevropských badatelů a jasně popisují, jak můe být hodnocení zaloené na prostých agregovaných opatřeních ekonomického růstu, HDP atd., zavádějící. Ukazují, e zatímco jsou dnes východoevropské země ve skutečnosti bohatší, ne byly roku 1989, cesta k tomuto bohatství s sebou nesla obrovské ekonomické problémy a poškození společnosti: přechod ke kapitalismu vytvořil největší a nejdéle trvající zhroucení ekonomiky, jaké kdy potkalo v moderních dějinách jakoukoli oblast na světě.
V úspěšnějších zemích střední Evropy byl tento pád srovnatelný s tím, jaký zaily Spojené státy během velké hospodářské krize. V jiných postkomunistických zemích byl horší a trval déle – v některých případech celá desetiletí. Během této doby stoupla chudoba průměrně o 23 procent. V deseti zemích včetně Polska vzrostla míra chudoby o 49 procent i více, ne začala opět ustupovat. Ghodseeová a Orenstein zjistili, e na vrcholu chudoby roku 1999 ilo 45 procent lidí v postkomunistických zemích ( ) pod hranicí absolutní chudoby 5,5 amerického dolaru na den.
Taking Stock of Shock se zaměřuje nejen na problémy, jaké postkomunistické společnosti zaívaly cestou k dnešním relativně prosperujícím ekonomikám. Také jasně ukazuje, e v jednotlivých zemích nebylo obyvatelům dopřáno stejnou měrou. Nerovnost v příjmech a bohatství vyletěla vzhůru a rozvinuly se hluboké rozdíly mezi městskými a venkovskými oblastmi, vzdělanými elitami a dělníky, starými a mladými – a to vše v důsledku transformace.
To tehdejší situaci výrazně narušilo, protoe před rokem 1989 patřila východní Evropa mezi nejrovnostářštější části světa. Navíc, jak Ghodseeová a Orenstein poznamenávají, jedna věc je dostat se poprvé v ivotě do hluboké chudoby. Docela jiná věc je ale Źdostat se do ní v situaci, kdy si jiní lidé kolem vás uívají dříve nedosaitelné úrovně osobního bohatství. To, podotýkají, zanechalo hluboké jizvy na kolektivním psyché.
Nejsou to navíc jen tyto bolestivé ekonomické dopady přechodu ke kapitalismu, co je dnes – kvůli zaměření na relativně vysoké současné HDP – ve východoevropských zemích opomíjeno. Jak kniha Taking Stock of Shock jasně vysvětluje, došlo i k obrovskému poškození společnosti. Jeho snad nejevidentnějším projevem je demografická krize historického významu. Po roce 1989 se toti emigrace z východní Evropy nebývale rozběhla co do rychlosti, rozměru i vytrvalosti ve srovnání s emigrací jinde.
Doprovázel ji úpadek plodnosti a vzestup úmrtnosti. Počet vrad (a zločinů obecně) prudce vzrostl stejně jako otravy alkoholem, srdeční choroby, sebevrady a další úmrtí ze zoufalství – zejména mezi mui středního věku ijícími mimo velká města. Postupně mnoho východoevropských zemí zaznamenalo podobný – nebo ještě větší – úbytek populace jako ten v zemích zapojených do velkých válek.
Přestoe se HDP v USA i evropských zemích po velké hospodářské krizi zotavil, všichni vědci zabývající se touto dobou uznávají, e návazné ekonomické problémy měly obrovské politické následky. V některých zemích to samozřejmě spustilo úpadek demokracie. Je koneckonců nepředstavitelné, aby podobné nebo i větší ekonomické problémy spolu s vysoce škodlivými sociálními změnami, jaké zaily východoevropské populace po roce 1989, neměly politické následky.
Proč se tedy stali zrovna nacionalističtí populisté těmi, kdo z traumat východní Evropy těí? Ghodseeová a Orenstein tvrdí, e to byli poraení tranzice, v daných zemích nazývaní shození lidé – starší obyvatelé, dělnická třída, méně vzdělaní a/nebo venkované – kdo nacionalistické populisty neúměrně podporoval. A právě jejich politické chování je podle autorů zásadní.
To, e se tito voliči stali základnou nacionálně-populistických stran v těchto zemích, ne-bylo, jak dokázala řada vědců včetně Davida Osta, Marie Snegovayaové, Anny Grzymala-Busseové, Milady Vachudové a Gabora Scheringa, způsobeno jejich přirozenou náklonností k volbě neliberálních, xenofobních politiků. Spíše šlo o to, e nacionalističtí populisté dokázali reagovat na ekonomické problémy a stínosti těchto lidí lépe ne levicové strany.
V letech po transformaci se ve východní Evropě většina levicových stran – určitě více ne jejich pravicových protistran – proměnila v silné hráče neoliberalismu a do vlády přinesly bolestivé neoliberální reformy. Jejich nové zaměření jim umonilo oddělit se od komunismu minulosti – neoliberální kapitalismus byl východoevropskou levicí prezentován jako nezbytná cesta k ekonomické modernizaci. Reformy byly pochopitelně obhajovány i Evropskou unií.
Výsledkem bylo spojování levicových stran s neoliberalismem a ekonomickými problémy včetně navázaných společenských škod. Tyto strany se navíc často samy odmítaly prezentovat jako mistři mezi dělníky a jinými skupinami, které na transformaci prodělaly. Mnoho levicových i liberálních stran opravdu vnímalo ústupky poraeným jako potenciální hrozbu pro politický a ekonomický liberalismus, které chtěli ve společnosti prosadit.
Ironií je pak samozřejmě to, e tímto neoddělitelným spojováním ekonomického a politického liberalismu a současně tím, e strany nereagovaly na problémy a škody, které ekonomický liberalismus způsobil, mnoho levicových (a liberálních) stran uvolnilo cestu nacionalistickým populistům. Ty přitom politický liberalismus moc nezajímal. Vědci včetně těch výše jmenovaných dokázali, e nacionalističtí populisté účelně nabízeli své sluby těm, kteří si připadali poškození, a směrovali jejich hněv na cizince, evropské byrokraty a krypto-komunisty. Zavedli také alespoň některá opatření, která reagovala na jejich ekonomické stínosti. Ještě jasněji ne v západní Evropě tam vědci dokázali sledovat volební cestu mnohých neoliberálně-kapitalistických poraených z levicových, liberálních a dalších stran do náručí nacionalistických populistů.
Přestoe bychom se měli vyhýbat zjednodušenému srovnávání, jen těko můeme přehlíet tak zřejmé potenciální ponaučení, jaké nám dává situace ve východní Evropě. Výzkum tamní transformace by nám měl přinejmenším připomenout, e úhrnná měřítka růstu a vývoje mohou zakrývat obrovské ekonomické problémy a e společenské náklady neoliberálního kapitalismu mohou být ještě větší ne ty ekonomické. Jeho politické důsledky jsou navíc často nepřímé a komplexní. Zatímco mezi bohatstvím a úspěchem nacionalisticko-populistických stran existuje jen malá korelace, bylo by chybou opomíjet příčinnou souvislost mezi ekonomickými stínostmi a tímto úspěchem.
Protidemokratické politické důsledky těchto stíností přitom nebyly nezbytné. Odvíjelo se to od toho, jak na ně různí političtí hráči reagovali. Neochota a neschopnost levicových (a liberálních) stran na ně v rámci liberální demokracie nabídnout odpověď umonilo jiným, kteří se v tomto rámci nedreli, aby tak učinili místo nich.
Kristen Ghodseeová, Mitchell Orenstein, Taking Stock of Shock: Social Consequences of the 1989 Revolutions, Oxford, Oxford University Press 2021, 298 s.
Text původně společně vydaly Social Europe (www.socialeurope.eu) a International Politics and Society
(www.ips-journal.eu) 6. a 7. září 2021 pod názvem The consequences of neoliberalism in Eastern Europe.
Publikujeme ho se souhlasem a za podpory praské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung (www.fesprag.cz).
Z anglického originálu přeloila Eva Ticháková.
Sheri Bermanová je profesorka politických věd na Barnard College v New Yorku a autorka knihy Democracy and Dictatorship in Europe: From the Ancien Régime to the Present Day (2019).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.