V honbě za voličskými hlasy se znovu objevila i témata, o kterých jsem si myslel, e jsou u skoro passé. Migrace a uprchlíci budi příkladem. Mě však zaujal spíše návrat k diskusi o potřebnosti zákona o odpovědnosti politiků a úředníků.
Je skutečně potřeba zvláštní zákon o odpovědnosti a náhradě škody, který by stanovil, e speciálně politici, paklie jsou oprávněnými úředními osobami a rozhodují ve správním řízení – starostové, úředníci, moná také soudci a státní zástupci a zřejmě i další veřejné osoby –, ponesou za svá chybná rozhodnutí hmotnou odpovědnost spočívající v povinnosti nahradit státu způsobené škody? Za škodu způsobenou z nedbalosti by byli povinni učinit tak limitem do 4,5násobku platu, pokud by ji snad způsobili úmyslně, pak v plném rozsahu.
Principiálně nic proti tomu. Něco takového přece platí ve všech pracovněprávních vztazích: podle zákoníku práce zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou způsobil porušením povinností při plnění pracovních úkolů, ve stejném rozsahu jako nově připravovaný zákon. A je-li zaměstnavatelem stát – ministerstvo, kraj či obec –, proč by u teď nemělo v případě vzniku škody platit toté?
Ale ono to přece u dávno platí.
Jestlie bylo vydáno nezákonné či věcně nesprávné usnesení nebo správní rozhodnutí, nebo nebylo vydáno v zákonem pevně stanovené lhůtě či nebylo vydáno vůbec, a ten, komu tím vznikla majetková újma, se úspěšně domohl její náhrady podle zákona č. 82/1998 Sb., je stát na základě rozsudku soudu povinen ji uhradit. Kdo ji pak uhradí státu? V zásadě přece ten, kdo škodu způsobil, ať u úmyslně, nebo z nedbalosti. V případě úmyslu (např. díky úplatku vydal úředník nezákonné rozhodnutí) není co řešit, odpovědnost je nesporná, samozřejmě i trestně právní. A je povinností vedoucího příslušné instituce úhradu vymáhat. I bez zvláštního zákona.
Problém je moná trošku jinde. Jak by to bylo v případě, kdy starosta nebo úředník vyjádří ve svém rozhodnutí pouze odlišný právní názor v dané konkrétní věci, a tento právní názor bude negován a rozhodnutím soudu? Je mono odlišný právní názor, který vedl k vydání rozhodnutí následně označenému za nezákonné nebo věcně nesprávné, povaovat za nedbalostní jednání, je by mohlo vést a k náhradě škody ve výši 4,5násobku platu? Správní rozhodnutí, které nebylo vydáno v zákonem pevně stanovené lhůtě nebo vůbec, nepochybně procesním pochybením nedbalostního charakteru je. Odlišný právní názor však podle mě nikoliv. Kdyby se právě kvůli hrozbě finančních následků takto striktně postupovalo, mohlo by to vést i k tomu, e by odvolací správní orgány odmítaly o odvoláních rozhodovat a věc by pro jistotu raději vracely zpět správnímu orgánu prvoinstančními, aby o ní znovu a znovu rozhodoval, co mimochodem nový stavební zákon jako tzv. instanční ping-pong zásadně (a je to dobře) odmítá.
Jsem toti přesvědčen, e vůbec tou největší chybou veřejné správy na všech úrovních je rozhodnout pozdě nebo nerozhodnout vůbec. Take jestli trestat, tak spíše za nečinnost ne za vadné rozhodnutí. Pokud je toti rozhodnutí jen vadné, máme tady přece zásadu dvojinstančnosti správního řízení a systém správního soudnictví, aby se takové vady odstranily. A hrozba povinnosti vymáhat kadou náhradu škody, i za odlišný právní názor, by určitě v nekonečném souboji proti tomuto trendu rozhodování nepřispěla.
Prostě v čase předvolebním se některé nápady vracejí. Tento však podle mě není nutné a rozumné to po volbách zvláštním zákonem zrealizovat.
Jiří Němec (1955) přednáší ústavní a správní právo, ije v Liberci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.