Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 5 > Hynek Skořepa: Spolupráce obyčejných občanů je stále důleitá
Právě před 130 lety (12. 9. 1891) proběhla schůze výboru Dělnického zásobního spolku v Prostějově. Ten se později proměnil v drustvo Budoucnost a nakonec v Jednotu, spotřební drustvo Prostějov. Drustevní obchody slouily místním lidem více ne století.
Vraťme se ale na začátek. Zákon č. 70/1873 rakouského zákoníku o společenstvech umonil mimo jiné zakládat hospodářské spolky. První český Praský potravní a spořitelní spolek však byl ustaven ji v r. 1847, pouhé tři roky po nejstarším spotřebním drustvu, zaloeném r. 1844 v Rochdale, v průmyslové střední Anglii. Dvacet osm textilních dělníků, kteří jej zaloili, vytyčilo po anglickém vzoru sedm základních principů drustevní činnosti: otevřené členství, demokratické řízení, rozdělování přebytků, pevný a omezený úrok z vloeného kapitálu, politická a náboenská snášenlivost, prodej zboí pouze za hotové, vzdělávání a soustavná výchovná činnost mezi členstvem.
Další drustva vznikala nejen v Praze (OUL zaloený r. 1868 dr. F. L. Chleborádem), ale po celých českých zemích (tého roku např. drustvo Mravenec ve východočeské Chocni). V listopadu 1898 se sešlo 84 příznivců drustevnictví na valné hromadě, kde zaloili Konzumní, výrobní, zásobní, skladní a úvěrní jednotu pro Ústí nad Orlicí. Ještě tého roku zde byla otevřena první drustevní prodejna. Dnešní KONZUM, obchodní drustvo v Ústí nad Orlicí, má tedy také na co navazovat. Myslím, e patří mezi nejlepší v republice a jeho vedení i zaměstnanci se opravdu snaí. Sám jsem členem tohoto drustva. Ne kvůli drobným členským výhodám, ale protoe jsem přesvědčen o tom, e podporovat lokální prodejce je důleité. U jen kvůli tomu, e mnohá drustva sdruená pod značkou COOP udrují síť prodejen také na venkově.
Potravní spolek iva v Prostějově byl zaloen ještě o rok dříve ne zmíněný choceňský Mravenec či praský OUL. Podobné spolky se brzy ustavily i v okolních obcích, např. Blaho v Určicích (1874), Blahozkvět v Drahanech a iva v Hartmanicích, tedy dnešní Nivě (oba 1875), Potravní spolek v Rozstání (1880) atd. Udret spolkové obchody však nebylo jednoduché, prostějovská iva byla ji r. 1873 likvidována vlivem nedostatku zkušeností, zásobovacích potíí a nepořádku v hospodaření. Jen některé ze spolků přeily a ve 40. letech 20. století splynuly s drustvem Budoucnost.
První máj 1890, poprvé slavený v českých zemích, byl v Prostějově bouřlivý a skončil zásahem vojska. Přesto ještě v květnu místní tkalci vstoupili do stávky za zvýšení mezd a lepší pracovní podmínky. Dělnické rodiny se ovšem brzy poučily, e nemohou počítat s porozuměním místních obchodníků. Tito nejene odmítli jim prodávat zboí na úvěr, ale zvyšovali ceny a zavírali své obchody, napsal F. Skořepa v brouře Budoucnost – Jednota SD Prostějov – 100 let (1891–1991). Jedním z hlavních iniciátorů zaloení Dělnického zásobního spolku v Prostějově byl dělník, funkcionář sociálně demokratické strany a pozdější hostinský František Šeha. V jeho hospodě v Panské (nyní Kostelecké) ulici se později konaly dělnické schůze. Z dochovaného protokolu č. 1 výborové schůze spolku (její místo není známo) je zřejmé, e předsedou byl zvolen Vilém Švehla, místopředsedou pak Jan Štěpánek. Ji 22. 9. byl spolek zapsán do obchodního rejstříku vedeného v Olomouci jako První dělnický zásobní spolek v Prostějově a okrese prostějovském, zapsané společenstvo s obmezeným ručením.
Další schůze řízená V. Švehlou se konala 24. 9. v hostinci F. Šehy. Podle protokolu č. 2 se přítomní usnesli, e se drustvo pokusí získat byt od F. Neumanna k zřízení prodejny a za prodavačku přijme F. Šehovou. Bylo také schváleno objednání prvního potravinářského zboí. Navíc výbor schválil, e kadý člen drustva si musí za 12 krejcarů koupit nákupní kníku, a rozhodl o svolání členské schůze. První prodejna byla otevřena 12. října. V tu dobu měl spolek 84 členů a členský podíl činil 5 zlatých.
První bilance za necelé tři měsíce provozu v r. 1891 zaznamenává, e členové sloili na podílech 495 zlatých, na úsporách si uloili 2110 zlatých. Spolek zakoupil zboí za 5099 zlatých a po úhradě reie docílil zisku 288 zlatých (F. Skořepa) V obchodě se prodávaly mouka, sůl, chléb a další pečivo, mléko, cukr, sýry, luštěniny, krmiva, mýdlo, zápalky, svíčky, petrolej atd. Členem drustva se mohl stát svéprávný plnoletý občan, který uhradil zápisné 2 koruny a do pěti měsíců splatil podíl ve výši 10 korun. Po zaplacení druhé splátky obdrel podílný list s vkladní kníkou. Měl právo nakupovat v prodejně a z nákupu dostávat dividendu. V r. 1894 získal spolek místnost na další prodejnu a sklad, r. 1914 měl v Prostějově a okolí ji šestnáct prodejen. R. 1907 byl do Prahy svolán první sjezd dělnických drustev, o rok později byl ustaven Ústřední svaz konzumních, výrobních a hospodářských drustev. V jeho ročence se za rok 1908 uvádí existence šedesáti spotřebních drustev se sítí 120 prodejen a 12 000 členy. Před začátkem první světové války bylo v českých zemích ji 248 drustev s více ne 75 000 členy.
Prostějovské drustvo bylo členem Svazu rakouských potravních spolků ve Vídni, teprve v r. 1912 přešlo k Ústřednímu svazu konzumních, výrobních a hospodářských drustev v Praze. Slibný vývoj narušila první světová válka. Nedostatek potravin vedl k dělnickým demonstracím, zásah vojska v Prostějově 26. 4. 1917 si vyádal 12 mrtvých na místě, dalších 10 lidí zemřelo během několika dnů. Vedení drustva úspěšně intervenovalo za mimořádný příděl mouky, brambor a tuků. Po vzniku republiky praské drustevní ústředí podporovalo stabilizaci podniků vytvářením hospodářsky silných jednotek. Proto došlo v prosinci 1922 ke sloučení Hanácko-severomoravského konzumního a výrobního drustva v Olomouci (působilo i v Přerově) s prostějovským drustvem. Zároveň byl valnou hromadou přijat nový název Ústřední konzumní a úsporné drustvo Budoucnost. Prvním ředitelem se stal sociálně demokratický senátor Alois Měchura.
V roce 1923 se k Budoucnosti připojily Svépomoc v Holešově spolu s Všeobecným konzumním a úsporným spolkem v Hynkově na Olomoucku. R. 1924 se jeho ředitelem stal František Novotný z prostějovské pobočky Velkonákupny drustev Praha (VDP). Ta měla své továrny, mlýny a další výrobny, zásobovala jednotlivá spotřební drustva koloniálním zboím a finančně jim vypomáhala. F. Novotný docílil za podpory VDP výstavby administrativní budovy v Barákově ulici a přístavby skladu s vlastní elezniční vlečkou. Zboí bylo z nádraí přímo expedováno do skladu a rozvoz koňskými potahy vystřídala nákladní auta. V r. 1925 byl do Budoucnosti, která měla ji více ne sto prodejen, začleněn Dělnický potravní spolek v Bystřici p. Hostýnem.
V říjnu 1931 se konala mimořádná valná hromada u příleitosti 40. jubilea. Tehdejší předseda správní rady vzpomněl těkých začátků a uvítal některé z ijících zakladatelů drustva. Ředitel Novotný zdůraznil poslání drustva, zaloeného na obranu pracujících, a seznámil přítomné s hospodářskými výsledky. Za nejdůleitější úkol povaoval dokonalejší vybavení skladů, administrativy i prodejen a získávání nových členů (F. Skořepa)
Hospodářská krize 1929 a 1933 rozvoj drustva zpomalila. Nezaměstnanost spolu s růstem cen se projevily poklesem treb. Budoucnost se aspoň snaila podpořit nejvíce postiené, poskytovala přídavky na potravinové lístky, přispívala nezaměstnaným a jejich dětem. V r. 1938 mělo drustvo ji 183 prodejen, více ne 28 000 členů a 370 zaměstnanců. Po okupaci nacistickým Německem byl postupně zastaven drustevní tisk a zakázáno konání členských schůzí. Od září 1940 musely být prodejny označeny dvojjazyčně jako Zukunft-Budoucnost. Většina autoparku byla zabrána k vojenským účelům, k přepravě zboí se musely najímat selské povozy. Na pokyn protektorátních úřadů se sloučily drustevní svazy a současně probíhalo slučování drustev v určitém územním obvodu do jedné organizace. Do Budoucnosti se proto začlenily např. spotřební spolek Velká Bystřice u Olomouce, Lidový konzum pro politický okres Přerov, zásobní drustvo Nákup v Prostějově, ivnostenský spolek v Otinovsi a další. V důsledku německého nátlaku byl koncem roku 1941 odvolán a propuštěn ředitel Novotný. Několik funkcionářů drustva bylo během války zatčeno a umučeno.
V rámci poválečného osídlování pohraničí vznikly Severomoravské spotřební drustvo Šumperk, Budoucnost Jeseník a Rovnost Bruntál. Mimořádná valná hromada prostějovské Budoucnosti v září 1945 zvolila nové představenstvo, ředitelem drustva se stal F. Látal. Pro kadého byly dveře ředitelny otevřeny. Zvláště dobrý poměr měl F. Látal k dělníkům. Kadé ráno, ať pršelo nebo sněŹilo, stál u rampy u rozvozu zboí na prodejny. Prostě zajímal se o všechno a kadému byl spíš rádcem ne nadřízeným. V padesátých letech za něho nasazení zmocněnci či ředitelé, ač nezapomenuli zdůraznit svůj dělnický původ, se dívali na práci podřízených bez přehánění jen z okna ředitelny (F. Skořepa)
Po znárodnění v r. 1948 Budoucnost, stejně jako jiná drustva, přebírala soukromý maloobchod a potravinářskou výrobu. Vedení drustva umonilo majitelům, aby zůstali na svých prodejnách, a vyplácelo jim nájemné z prostoru a inventáře. To všem později přitíilo při procesu v létě 1952. V r. 1951 byla na základě vládního usnesení vytvořena v kadém okrese samostatná drustva, většinou s názvem Jednota. Vedení Budoucnosti bylo zatčeno a následně odsouzeno k vysokým trestům. V r. 1953 došlo k měnové reformě a zrušení lístkového systému, který trval od války. KNV Olomouc v listopadu tého roku Ústřední konzumní a úsporné drustvo Budoucnost v Prostějově zrušil likvidací. Majetkovou podstatu Budoucnosti převzal nově zřízený Krajský svaz spotřebních drustev v Olomouci, fungující do zrušení kraje v roce 1960. Kdy byly r. 1957 ukončeny likvidační práce u bývalého drustva Budoucnost, výsledek mnohé překvapil, neboť likvidace neskončila ztrátou. Krajská prokuratura byla upozorněna, e soud pracoval s nepravdivými posudky. Odsouzeným drustevníkům to však v té době nijak nepomohlo.
Prodejny i pohostinství ve městě Prostějově musela Budoucnost předat státnímu sektoru, na venkově je pak převzala několikrát reorganizovaná tzv. Vesnická spotřební drustva. 1. 4. 1958 vznikl Spojený velkoobchod potravinářským zboím (sloučením drustevního a státního velkoobchodu). Jednota Prostějov se musela vzdát velkoobchodní činnosti a tím ztratila přímý vliv na zásobování svých prodejen. Došlo k maximálnímu útlumu činnosti spotřebních drustev. Situace se zlepšila a v 60. letech, od r. 1964 mohla drustva obnovit maloobchodní i pohostinskou činnost ve městech a znovu se podílet na velkoobchodu. Jednota v Prostějově fungovala ještě nějakou dobu po sametové revoluci, ne zanikla. Název Budoucnost si dodnes udrely některé obchody s potravinami na Ostravsku.
Připomenutí dlouhé historie drustevnictví v Prostějově budi zároveň vzpomínkou na mého dědečka Františka Skořepu (1921–2003), rodáka z prostějovských idovských uliček, který po válce pracoval v Budoucnosti na úseku plánování a propagace. Po likvidaci Budoucnosti několikrát měnil zaměstnání, a na mnoho let zakotvil na generálním ředitelství Oděvního průmyslu v Prostějově. Ani OP, po řadu desetiletí symbol Prostějova, však dnes ji neexistuje, jeho na svou dobu moderní továrna na kraji města byla po krachu podniku vyhozena do povětří. Nějakou dobu se zdálo, e v globálně propojeném světě monopoly a prodejní řetězce berou vše. Pandemie covidu však toto zdání notně narušila a čas zaměstnaneckých drustev zřejmě znovu přijde.
Hynek Skořepa (1975) je geograf.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.