Efektivní zatočení s nepřizpůsobivými občany je evergreen české politiky, de facto již od vzniku našeho státu v roce 1993. Samozřejmě má své racionální jádro, žádná společnost od pradávna nemá ráda členy, kteří více či méně parazitují na zbytku society. Aktuálně je na stole novela, že darebnější lidé se budou moci ze zákona ocitnout bez části sociálních dávek – konkrétně bez tzv. doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí. A to v případě, že nebudou řádně platit pokuty za vybrané závažné přestupky. Jde například o přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití, proti majetku, dále pak o delikty nepřihlášení svého dítěte k zápisu k povinné školní docházce a o zanedbávání péče o povinnou školní docházku dítěte – resp. žáka. Veřejná správa bude tedy disponovat legálním oprávněním neuhrazené pokuty z těchto sociálních dávek strhávat. Pro informační komplexnost dodejme, že tuto novinku ukotvila novela poslanců ODS, kterou v těchto dnech schválila horní komora Parlamentu ČR. Věc nyní dostane k podpisu prezident republiky, který ji s největší pravděpodobností podepíše, a novela potom začne brzy platit.
Věc vypadá na první dobrou jasně, jsi lotr, tak ti sebereme část sociálních dávek. Jak říkával kdysi můj děda – a hotovo dvacet. Nicméně mám k věci několik kritických připomínek.
Zamysleme se, co udělá muž či žena, který není ve vězení, nezapomínejme, že novela se týká přestupkového, ne trestního práva, a má najednou omezený (zkrouhnutý) příjem ze sociálních dávek, na které byla jeho domácnost zvyklá? Myšlenka, že nepřizpůsobivý delikvent bude mít našetřeno a vydrží pár měsíců fungovat ze svých úspor, je nebývale naivní. Odebírání sociálních dávek se logicky dotkne i dalších lidí ze společné domácnosti pachatele přestupků. A nutno akcentovat, že dopadne i na jeho děti, což není dobře.
Logicky v této osobité skupině bude nemalá část osob, jež se bude výpadek příjmu od státu snažit nahradit majetkovou trestnou činností. To vážně chceme a potřebujeme, aby se nám leckteří přestupci překulili do sektoru trestního práva? Dále pak hrozí reálné nebezpečí, že část zavítá k lichvářům. Standardní banky a další oficiální poskytovatelé půjček problematickým osobám z povahy věci nic nepůjčí. Zákonitě se potom ještě více roztáčí nebezpečná dluhová past. A její řešení opět mnozí spatří, bohužel, kde? Ergo kladívko, v majetkové trestné činnosti, jak jinak. Jak by zde asi zanotovaly (hudební branické) legendární Tři sestry: Lepší časy asi nepřijdou...
Musíme hlavně zlepšit sociální práci a prevenci, nikoliv neustále stupňovat represi. Zmíněnou novelu proto nutno vnímat jako populistickou, v praxi nic v zásadě neřešící. V lepším případě zůstane situace stejná, ale paradoxně může stav ještě zhoršit. Nezbývá než zakončit okřídleným, ale stále pravdivějším, cesta do hlubin pekla je lemována těmi nejlepšími úmysly.
Petr Kolman, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.