Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 4 > Hynek Skořepa: Oběť švarcystému v britském filmu

Hynek Skořepa

Oběť švarcystému v britském filmu

Filmová část programu tradičního festivalu na podporu bývalého židovského města Boskovice 2021 letos přinesla především profil významného režiséra čs. nové vlny Evalda Šorma. K tomu bylo zařazeno několik dalších filmů a hlavně současný britský film Pardon, nezastihli jsme vás (2019) Kena Loache. Režisér (1936) na sebe poprvé upozornil filmem Kes (1970), který na MFF v Karlových Varech získal Křišťálový glóbus. Scénárista Barry Hines posléze příběh chlapce, který se kvůli rodinným poměrům nachází na okraji společnosti a jediným přítelem je mu osiřelé mládě poštolky, přetvořil do slavné knihy, která vyšla i česky pod názvem Poštolka pro pacholka. Loach pak působil v televizi a točil snímky nevymykající se průměru. Zlomem se stala Lůza (1991), drsně hořká komedie upozorňující na sociální problémy britských dělníků v době tchatcherismu. V tématu života lidí na společenském dně se režisér našel, o čemž svědčí film Já, Daniel Blake (2016), který v Británii vyvolal bouřlivou odezvu a dostal se také do české distribuce. A zejména právě Pardon, nezastihli jsme vás. Scénář k oběma filmům napsal Paul Laverty. Snímek je příběhem rodiny s dvěma dětmi, která se jako mnoho jiných v Británii bez svého zavinění zadluží, přijde o domek a musí bydlet v nájmu. Otec přijme novou práci v zásilkové společnosti, kde mu nabídnou takové ohodnocení, které zdánlivě dává šanci znovu našetřit na vlastní bydlení. Jenže se jedná o typický příklad „švarcsystému“, kdy podnikatel kvůli maximalizaci zisku řidiče nezaměstnává (a neplatí za ně zdravotní ani sociálním pojištění), nýbrž si je najímá a přenáší na ně veškeré riziko. Ze začátku se zdá, že vše půjde dobře. Syn se však dostává do party sprejerů, je obviněn z krádeže v obchodě a otec kvůli jednání na policii zamešká směnu, za což mu jeho šéf vyměří vysokou pokutu. Při jednom z dalších rozvozů je přepaden bandou zlodějíčků, auto vykradeno a on zbit. Skončí na chirurgické ambulanci, ale ani tuto absenci není majitel firmy ochoten tolerovat. Ve filmu je navíc bez příkras zobrazen stav britského veřejného zdravotnictví, kde nemocní hodiny čekají v přeplněných ambulancích.

Masivní rozvoj zásilkových služeb v posledních letech, který ještě zvýraznila epidemie covidu, je jedním z největších problémů současnosti. Neosobní objednávání přes internet eroduje společnost, ničí lokální obchody a má negativní vliv na životní prostředí (nárůst frekvence přepravy). Problematické postavení zaměstnanců rozvozových služeb pak výstižně popsal Loachův film. Nikoliv náhodou jej deník The Guardian označil za jeden z nejlepších filmů, který propojuje věci osobní a politické. Snímek navíc získal na MFF v baskickém San Sebastiánu ocenění Nejlepší evropský film 2019. Je to neradostná, ale rozhodně vynikající a užitečná podívaná.

Hynek Skořepa (1975) je geograf.

Obsah Listů 4/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.