Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 4 > Patrik Eichler: Oběti

Patrik Eichler

Oběti

Deset let uplynulo 22. července 2021 od útoků na norskou Stranu práce a její mládežnickou organizaci AUF v Oslo a na ostrově Utoya. ŹSamotní norští socialisté neskrývali během výročí najevo nespokojenost – že totiž jim coby obětem a terčům se říká, že neŹmohou debatu o pravicovém extremismu vést a řídit, ale nikdo jiný ji v jejich jménu nevede. I proto se v týdnech kolem výročí ujalo heslo: Ne minuta ticha, ale život naplněný bojem. A různí mluvčí zdůrazňovali, že sedm desítek převážně mladých lidí zemřelo rukou vraha, protože formulovali své zájmy a na veřejnosti je hájili a prosazovali vlastním hlasem. Odpovědí na vraždu tak má být propůjčení hlasu živých těm zavražděným. V polovině září čekají Norsko také parlamentní volby a očekává se, že možná i desítka těch, kdo na Utoyi před deseti lety byli, se stane poslanci národního parlamentu. Motiv zdůraznění pravicového extremismu coby myšlenkového pozadí vraha z Osla a Utoyi se opakoval i v mezinárodních reakcích. Připomínáno bylo třeba vypálení berlínského Anton-Schmaus-Hausu, sídla levicové mládežnické organizace Falken, neonacisty v létě 2011.

*

Karel Schwarzenberg v Právu v sobotu 31. července 2021 napsal, že v meziválečném Rakousku se „církev svatá (…) dosti zapletla s tzv. stavovským státem, což byla sice mírná, ale přece jenom diktatura Dollfusse a potom Schuschnigga“. Článek věnoval čestný předseda TOP09 tématu veřejného angažmá církevních představitelů v politice, ale věta z jeho začátku stojí za zmínku, protože připomíná příčiny fruŹstrace norských socialistů, že totiž pravicový extremismus je pravicí hlavního proudu omlouván, ba tolerován. Na místě je připomenout, že Schwarzenbergem zmíněná „mírná, ale přeci jen diktatura“ začínala občanskou válkou a že v ní vláda nechala popravovat své politické odpůrce, zvláště sociální demokraty. Příběh Kolomana Wallische byl široce připomínám už v naší meziválečné republice. A stavovský stát byl již tehdy vnímán coby jeden z definičních znaků fašismu.

Patrik Eichler

Obsah Listů 4/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.