Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 4 > Kateřina Smejkalová: Povodně a volby v SRN

Kateřina Smejkalová

Povodně a volby v SRN

Rozsáhlý region jižně od Kolína nad Rýnem zahrnující část německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, ale hlavně pak sousední Porýní-Falc zasáhly v půlce července tak silné deště, že způsobily na povětšinou drobných tocích povodně a sesuvy půdy dramatických rozměrů. Voda místy vystoupala o celé metry tak rychle, že místní mnohdy neměli navzdory varování meteorologů šanci odejít do bezpečí. Číslo obětí tak o týden později atakuje dvě stovky a podobný počet lidí se stále pohřešuje. Když bylo bezprostředně po katastrofě pohřešovaných k tisícovce, konejšily úřady ještě tím, že v místě nejde elektřina a že ztráta nebo zničení mobilního telefonu jsou při takové události skoro naprogramované. S týdenním odstupem ale strmě stoupá pravděpodobnost, že mnoho ze zbývajících pohřešovaných se již živých nenajde. S takovou bilancí budou povodně patřit k nejničivějším přírodním katastrofám v celých dějinách Německa.

A to ještě nebyla řeč o materiálních škodách – jen ty pojištěné jsou prozatím, kdy ještě celý jejich rozsah nemůže být znám, protože záchranné složky je teprve mapují, odhadovány na čtyři miliardy eur. Netýkají se jen soukromého majetku jako domů, polí, pastvin a v regionu častých vinic nebo aut, ale i veřejné infrastruktury jako veřejných budov, silnic, železnic, elektráren a plynovodů. Mnoho z těchto škod se bude odstraňovat měsíce, ne-li roky, rozsáhlý zasažený region tak místy může na dlouhou dobu zůstat pro běžný život obtížně obyvatelný. Ačkoli v zasažených místech pomáhá kolem 25 000 záchranářů z nejrůznějších složek včetně armády i z nejvzdálenějších koutů země, záchranné práce postupují jednak kvůli rozsahu škod, ale i tomu, že vydatné deště držely některá místa v šachu nebezpečím protržení koryt řek a přehrad několik dalších dní, poměrně pomalu. S postupujícím časem stoupá obava ze šíření plísní a nemocí, o možnosti dodržovat na místě důsledně protipandemická opatření nemluvě. Podobně jako u nás tornádem zasažené obce se sice německá katastrofou zasažená místa setkala s nebývalou solidaritou spoluobčanů, vlna spontánní pomoci však místy prvotní záchranné práce spíš komplikovala a vyžádala si zapojení cenných organizačních kapacit do své koordinace. Německá politika zasaženým oblastem již slíbila uvolnit pomoc ve výši 400 milionů eur, už nyní je ale zřejmé, že to zdaleka nebude stačit.

Zemi čekají na konci září přelomové parlamentní volby a má se za to, že tragická událost pro jejich výsledek bude mít velký význam. Hledí se jednak na to, jak si počínali jednotliví lídři hlavních politických stran. Spitzenkandidat křesťanské demokracie (CDU) Armin Laschet, zároveň aktuálně předseda zemské vlády v postižené spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který nemá ve straně příliš pevnou pozici poté, co jen těsně porazil v boji o první místo na kandidátce oblíbeného Bavora Markuse Södera z CSU, má teď sice na jednu stranu z titulu své vládní funkce bonus toho, koho nikdo nemůže kvůli přílišné angažovanosti na místě očerňovat z předvolebního akcionismu a kdo zároveň může poskytnout konkrétní pomoc. Jenže už si tento bonus zvládl zcela pokazit tím, že ho kamery zachytily, jak se při projevu spolkového prezidenta na místě katastrofy v pozadí nemístně směje. Reálně jde sice o maličkost, posiluje ale hlasy, které říkají, že na kancléře prostě nemá formát. Blýsknout se má šanci i lídr sociální demokracie Olaf Scholz, který zase jako úřadující ministr financí drží kontrolu nad spolkovým rozpočtem, a tím pádem i pomocí, která z něj bude uvolněna. Za svou dlouhou politickou kariéru má také již natrénovaný státnický habitus, který se mu nyní hodí. Nejkomplikovanější pozici má na jednu stranu lídryně Zelených Annalena Baerbocková, která nezastává žádnou související funkci, a tak může být její přítomnost na místě, kvůli které přerušila dovolenou, vnímána jako laciné honění předvolebních bodů. Na druhé straně by jí a její straně ale katastrofa mohla přijít politicky vhod – po výborném startu se začala v poslední době zaplétat do různých skandálků se zveřejněním odměn a opisováním ve své knize, vlivem kterých šly preference její strany rychle dolu. Povodně nyní vrátily do centra pozornosti téma, které je pro Zelené ústřední a v němž mají největší expertízu: změnu klimatu. Mezi německou odbornou i politickou veřejností totiž u sousedů poměrně rychle po katastrofě zavládla shoda na tom, že povodně jsou jejím symptomem a že je třeba úsilí v boji s ní zintenzivnit.

Kateřina Smejkalová

Obsah Listů 4/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.