– Čtení na léto je kniha, která nás nestahuje do existenciálních propastí, uvede do příjemné nálady, a přesto něco zajímavého o světě sdělí, take se k ní po čase rádi vrátíme. Vzorem takového čtení je pro mne třeba Saturnin nebo Hostinec u kamenného stolu.
Letos vyšla kniha na léto, která je zároveň pozoruhodným literárním experimentem. Spojily se k němu čtyři autorky, jak samy říkají, kadá z jiného konce republiky, jiného povolání a jiných ivotních zkušeností. Jenom jednu z nich lze povaovat za zavedenou spisovatelku. Jejich román se utvářel pomocí elektronické komunikace a byl doladěn na společné dovolené. Hrdinkami jsou čtyři eny, trávící léto na statku jedné z nich v době, kdy proívají peripetie vztahu se svými partnery. Bez pomoci muů se zabývají všestranným zvelebováním statku, co se neobejde bez komických nezdarů, a snaí se také urovnat partnerské vztahy, přičem si vzájemně radí a pomáhají. Všechno nakonec dobře dopadne. Výsledek (mluvím nyní o knize) povauji za vynikající – rozličnost autorek se projevuje pouze v tom, jak své ivoty a povahy zobrazily v hrdinkách knihy, nesetkáme se však s nejednotností stylu ani s drhnutím příběhů. Milovníka domácích a chovných zvířat potěší, e i ona hrají v příbězích nezastupitelnou roli.
Kniha je nabitá soudobými reáliemi, moná ji jednou bude někdo číst jako zdroj informací o běných lidských starostech v dávno uplynulém čase.
Jana Jurmanová, Dagmar Lachmanová, Radmila Tomšů, Kateřina Vágnerová: Statek je rodu enského, Fortuna Libri, Praha 2021, 270 s.
-jn-
– Mezi nejvýraznější tváře mladší historické generace se svými knihami věnovanými organizaci dělnictva a komunistickému aparátu v poválečném období propracoval Jakub Šlouf. Stejné téma zpracovává i jeho útlá kníka věnovaná dělnickým protestům v Praze za takzvané měnové reformy roku 1953. Šlouf upozorňuje, e tehdejší demonstrace nebyly výsledkem názorové proměny dělnictva od února 1948, ale pokračováním snahy o prosazení co nejlepší vlastní pozice v nově se ustavujícím reimu a e vedení KSČ respektovalo společenskou funkci pracovně-právních konfliktů. Drobné stávky a další formy kolektivních protestů v průmyslových závodech byly proto státněsocialistickým reimem dlouhodobě tolerovány. Zaskočení vedení KSČ silou praských protestů bylo podle něj dáno i nesouladem mezi praským a ústředním sekretariátem komunistické strany a historickou rolí podnikových organizací KSČ z Prahy IX během únorového puče, která jim umoňovala obcházet stanovenou hierarchickou strukturu strany. ádná z nadřízených instancí, píše Šlouf, proto nedisponovala uceleným přehledem o situaci v továrnách. Podnětem k protestům byla také situace, kdy byla Źměnová reforma 30. května vyhlášena v extrémně stresující situaci hmotného nedostatku, uzavřených vyprodaných obchodů a podráděné populace. Obchody byly vykoupeny, kdy mezi veřejnost v předchozích dnech začaly zprávy o reformě pronikat.
Kniha je nejen popisem vzniku stávky, sociální struktury zapojených dělníků a konceptuálních proměn v jejich myšlení, obranných strategií dělnických kolektivů a trestněprávních represí, ale svým způsobem i čtivou příručkou pro zvládání celospolečenských krizí a přípravu strategií, co se bez dobře fungujících struktur neobejde.
Jakub Šlouf: Praha v červnu 1953.
Dělnická revolta proti měnové reformě, vyjednávání v továrnách a strukturální proměna dělnické třídy, Academia, Ústav pro studium totalitních reimů, Praha 2021, 216 s.
-pe-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.