Jak tak člověk dobrovolně povinně vysedával v karanténě, nemohl se ubránit tomu občas zabrousit do minulosti, i do té vlastní. Mně se v paměti stále více vracely vzpomínky na Veltrusy. Jako bych jim byl něco dluen. S rodným městem, dvěma moravskými, kde jsem studoval, i s tím hlavním, v něm od dvaceti let iji, jsem tak učinil v daleko rozsáhlejších textech dávno.
Veltrusy jsou městečko na pravém břehu Vltavy, v Podřipsku a ve Středočeském kraji. Mají dva tisíce obyvatel. Do Prahy je odtud po dálnici pětadvacet kilometrů. Pyšní se barokním zámkem a parkem, v něm jsem obdivoval havrany; o nich jsme ale mluvili jen jako o vránách. Tehdy asi nebyly chráněné a měly docela chutné maso.
Veltrusy jsou v mých vzpomínkách spojeny nejen s jednotlivými etapami mého ivota, ale i generace narozené v polovině třicátých let minulého století.
První mé vzpomínky jsou proto jako u většiny prostých lidí spojeny s existenčními obavami, jak v hospodářské krizi, v okupaci a válce přeít, jak se uivit. Němci zavedli potravinové lístky, poté šatenky na textil i příděl cigaret. Kuřáky najednou byli všichni, s kuřivem se dalo šmelinařit; na konci války stála cigareta dvacet korun. Bez přídělu se dala koupit jen vlajka velkoněmecké říše. Šly na odbyt. I kdy byly z mizerné látky, maminky nám z nich šily trenýrky. Vypadali jsme jako Garibaldiho povstalci. Tedy dole.
*
Ta první vzpomínka na Veltrusy se mi dodnes vybavuje věrně: jedeme kolem kralupského letiště; děda u voje vozíku, já tlačím vzadu. Míjíme kochmannku, nazývanou podle jejího majitele, který zavčas zmizel údajně někde v Kanadě. Vyrábějí se tu větroně. Pracuje tu i moje matka, která mi odtud nosí dřevěné špalíčky, kousky nepromokavého plátna, hřebíčky a jiný výrobní odpad, i kdy ne všechno by se tak dalo označit. Jsou to hračky mého dětství. Spolu s odrhovačkami, které si tu dělnice při práci zpívaly, a maminka si všechny poctivě zapisovala do sešitu. Fabrika mě inspirovala k napsání románu Sen o diamantovém C.
Narodí-li se někdo v domě s okny na letiště, těko si můe nepřát stát se pilotem. Letiště bylo dříve sportovní. Tehdy tu cvičili piloti luftwaffe a na bezmotorových letedlech kluci z hitlerjugend.
Od továrny je to k prvním veltruským domům jen pár stovek metrů. Zastavujeme na pravé straně asi u pátého domu a nakládáme ji naklíčené brambory. Muselo to být tedy na jaře na začátku čtyřicátých let. Děda za ty brambory slíbil starému pánovi opravit pomníček na hřbitově; dědeček pracoval jako kameník u pana architekta Podpory. Já jsem chodil s jeho dcerou do obecné. Patřila k nejlepším ákyním. Ale po osmačtyřicátém jí dovolili vystudovat jen střední zdravotní.
*
Veltrusy byly i naší zásobárnou ovoce. Otec pracoval v kladenské poldovce jako dobře placený forvalcíř. Chlubil se, e u nás doma u šunku nerala ani kočka. A přitom se moc nenadřel. Nosil mistrům pytlácky nalovené ryby. Ne na udici, ale velkoryse do čeřenu. Přesto dal téhle práci vale, a příliš tu řádilo gestapo.
Místo rozpálené pece dal přednost práci na čerstvém vzduchu v partě opravující elezniční svršek. Jeho vedoucí měl krásně znějící jméno Křišťan. A ve Veltrusech velkou zahradu, která mu přerůstala přes hlavu. A tak otci dovolil, abychom si tu načesali, kolik čeho chceme.
Nejvíc tu měl keřů se lutým, červeným a černým rybízem. Oblíbil jsem si dodnes ten černý. Kdy si maminka nevěděla s rybízem rady, naloila lutý na ovocné víno. Kdy vykvasilo, vylila odpad slepicím, husám a krůtám. Slétli se i holubi, vrabci, kosi a kdoví ještě jaká opeřené havěť. Za pár minut jsme byli svědky absurdního divadla: po dvoře se začali komicky válet namol opilí opeřenci. Jako kdyby z městské záchytky po silvestrovské noci pustili všechny opilce. Ale tihle z ptačí říše jako by v sobě měli přirozenou odolnost, asi po čtvrthodině se postavili na nohy a odletěli.
*
Nevím, co jsem ve Veltrusech zrovna dělal. Mohlo mi být tak kolem osmi devíti let, byl podvečer a já místo domů jsem šel k bráně do obory. Po pravé straně bylo několik domů, předjelo mě tiše jedoucí auto a zastavilo pár kroků ode mne u jedné z vilek. Z auta překvapivě rychle vystoupil shrbený mu. Byl to protektorátní prezident Emil Hácha.
Ty domy se mi, nevím proč, zdály ponuré. Nebo jako by skrývaly nějaké tajemství. Podobný pocit jsem měl i z budov mezi veltruským klášterem a mostem přes Vltavu u jezu a elektrárny. Tu chtěli spojenci za války vybombardovat, ale nepodařilo se jim to. Odneslo to pár domků nelahozeveských, naštěstí ne ten rodný Antonína Dvořáka.
Moná mi pohled na ty budovy zkreslily záitky s nimi spojené. Na mostě se zabil jeden starší kamarád. Jel tu na kole, do oka mu vlétla jepice. Vteřina stačila, ocitl se pod autem a jeho ivot skončil. Stejný osud měl jiný ze starších kamarádů, jemu se neotevřel padák, a další, který si šel vydělat pár stovek na nedělní směnu v kladenském dole. Na jejich pohřeb přišla polovina mého rodného města. A já si uvědomil křehkost lidského ivota. V dětství jsem ale nezail smrt ani jednoho ze svých vrstevníků.
Háchu jsme nenáviděli. Byl pro nás zrádcem. Trvalo léta, ne jsme se dozvěděli, jak nelehký úděl si dobrovolně i s posvěcením prezidenta Beneše zvolil. Snail se některým lidem zachránit ivot nebo je uchránit před tvrdšími tresty. Někdy se mu to i podařilo, pomohl některým studentům z koncentračního tábora. Píši o tom i v románu Lásky v Teufelshofu. Ale bilance protektorátního prezidenta byla převáně negativní. S blíícím se koncem války dal od něho ruce pryč i Beneš. Ten se vítězně vrátil do republiky týden po skončení války. Hácha zemřel ve vězení necelé dva měsíce poté.
*
Veltrusy s barokním zámkem a oborou nemohly uniknout filmařům. Ve čtyřiačtyřicátém se tu točil film reiséra Martina Friče podle povídky Ivana Olbrachta Prstýnek. Hráli v něm Otomar Korbelář, Vlasta Fabianová, František Smolík, Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan. Byl to poslední film uvedený ještě před osvobozením. Nám klukům to nemohlo uniknout.
Ani mnozí herci se mezi lidmi netěšili zrovna nejlepší pověsti. Tu smazával jen čas. Němci jako kdyby protektorátnímu filmu přáli. Důvod byl prostý, chtěli mít v protektorátu klid. A tak prošly i filmy s mírně nacionální nostalgií. Svůj film mohla dotočit i herečka Anna Letenská: po poslední klapce byla za pomoc odbojáři popravena. Nacisté film s ní do konce války nestáhli.
Jistě byly natočeny i dodnes zajímavé filmy, ale komedii Prstýnek charakterizoval oficiální text distributora: Na zámek nedaleko dědiny přichází panstvo, mladá krásná kněna se senilním manelem. Zdravý vzduch jim má pomoci k vytouenému dědici. Kněna se náhodou setká s dědinským chasníkem Sochorem a brzy porodí syna. Dotyčný mladík se potom oení a má samé dcery. Kněna se po letech vrací se šikovným synem. Ten se zahledí do Sochorovy dcery, ale její otec ho ene řemenem...
Ve veltruském zámku se pak točily filmy Malá mořská víla, Amadeus, O princezně na klíček, Případ pro zvláštní skupinu, Učitel tance, Král Ubu, Babí léto, Komisař Maigret, Doktor ivago, Rudý baron a Zakleté pírko. Dost rozdílná témata. To u jsou jiné příběhy.
*
Jak se blíil konec války, sílil i odpor proti Němcům. Adolescenti a sotva odrostlí puberťáci zatahovali do svých dobrodruství i desetileté kluky. Věděli jsme od totálně nasazených starších kamarádů, co se ve které továrně z nacistického zbrojního arzenálu utajeně vyrábí.
Má o šest let starší sestra se seznámila s Karlem Petýrkem, klukem s krajně dobrodunou povahou, který byl jako student gymnázia povolán do tzv. Technische Nothilfe. Nejdříve kopal zákopy někde na Moravě, pak pomáhal likvidovat válečné škody. Sestře při nejničivějším bombardování Kralup nad Vltavou zachránil ivot. Ale o tom u jsem psal v románu Handyho dlouhé dobrodruství, který vyšel před lety v Argu.
Mě Karel zatáhl do hledání pistole, o ní mu řekla sestřina kamarádka Eva. Její otec ji údajně zazdil ve sklepě jejich domu. Tam oba její rodiče i zahynuli. Jen proto, e si lehli na zem. Eva s bratrem zůstali stát a ze sutě se sami vyhrabali. Pistoli jsme nenašli.
Karlovi se ale podařilo získat kdesi flobertku. Ale bez nábojů. Pro ty jsme si měli jet k někomu právě do Veltrus. Karlovi se podařilo v posledních válečných dnech ukrást esesmanům motorku BSA, navíc s plnou nádrí. Pomáhal mu přitom nejen kamarád z TN Láďa Piroutek, ale údajně i nějaký voják wehrmachtu. Svědčilo to o tom, e se německá ozbrojená moc začíná rozkládat.
Láďa u ale byl z Karlových eskapád natolik otřesený, e by raději konec války proil v našem sklepě. A tak do Veltrus vzal moná k odlákání pozornosti Karel mne.
Nezačalo to dobře. Na konci ulice od Kralup, kde se silnice rozdvojovala na sever a do Prahy, místo aby Karel objel osamělý dům na křiovatce vlevo, drel se vpravo, kde ze zcela nelogických důvodů byla tzv. pancršpéde, zátaras z dřevěných kůlů proti tankům. Tady se to dalo objet. Smysl to mohlo mít na kralupském Masarykově mostě. I kdy se vyprávěl vtip, e to Američany zastaví jen na čtvrthodinu. Deset minut se budou smát a pak to plamenometem za pět minut nechají shořet.
Na veltruské křiovatce to vypadalo jako záběr z nějakého komického filmu z vojenského prostředí, které se natáčejí hlavně ve Francii: zpoza barikády vylezl mladý důstojník luftwaffe ve slavnostní uniformě, a dokonce i s důstojnickým kordíkem u pasu. Nemohlo zaznít nic jiného ne: Ihre dokumente!
Karel zjevně zpanikařil, myslel si, e chce papíry od motorky, které samozřejmě neměl. A tak nás mladý lajtnant vedl do veltruského zámečku, kde bylo velitelství SS. Kdy jsme šli kolem veltruského kostela, proti němu byla cukrárna, kde jsem si jednou koupil indiánka, zeptal jsem se stále vyděšeného Karla, co mám dělat. – Zdrhni! A řekni Láďovi, ať to řekne Uhlirzovi! To byl sudeťák s poněmčeným jménem, kterého se z neznámých důvodů SS zbavilo; teď velel jejich oddílu TN. Lajtnant se naštěstí za mnou jen ohlédl.
Myslím, e nikdo nikdy nezaběhl trasu z Veltrus do kralupského Lobečku polními cestami tak rychle jako já. Moná mě i pohánělo, e nad mou hlavou létal spojenecký letec, jakýsi free hunter, který hledal vhodný cíl, moná lokomotivu nebo vojenské vozidlo; nebo měl jen zkontrolovat, jestli jeho kamarádi při předchozí operaci zlikvidovali všech osmačtyřicet siebelů rozmístěných kolem kralupského letiště.
Naštěstí Karel byl rychlejší ne já, dojel k nám pár minut přede mnou. Chtěli na něm jen kenkartu, protektorátní osobní průkaz.
Ukradená motorka nebyla jen bezcennou válečnou kořistí. Karel s ní převáel z Prahy léky do koncentračního tábora v Terezíně, kde vypukl tyfus. Pro svou dobrodrunou povahu nemohl asi skončit jinde ne u rozvědky. A těko se asi dozvíme, jaké byly jeho motivy, kdy se stal dvojím agentem. Naši se s ním údajně podle jednoho článku v Lidových novinách rozloučili bez soudu. Asi mu nikdo včas neřekl, e z rozvědky a kontrarozvědky se nevystupuje. Ale mnoho let předtím nám ještě stačil jít za svědka na svatbě.
Má sestra přitahovala. A tak se u nás po válce objevil další Láďa odněkud z Modřic u Brna, zřejmě ještě v teenagerském věku jako Karel. Mně i jako puberťákovi připadalo komické, co tu dělal: ve veltruském klášteře školil řeholníky a jeptišky. Tehdy jsme netušili a dlouho nevěděli, jaký to mělo v padesátém roce tragický konec.
Láďa mi neustále vyčítal, e jsem tlustej; já jsem mu říkal, e to vyběhám. Mě ani tak nezajímalo, e pálí za mnou sestrou, jako e má maneta, motokolo, na kterém jsem se bez problémů naučil jezdit. Jene mi dovolil se prohánět jen kolem našeho bloku, aby mě měl na očích. Ne jeho vztah s mou sestrou asi pokročil natolik, e mu přišlo vhod, kdy zmizím na delší dobu. A tak jsem se vítězně promenoval po městě nejen před závistivými kluky. Jene ta, před kterou bych se byl rád předvedl, se v tu dobu na ulici neobjevila. A Láďa skončil se svou veltruskou misí a odjel do jakési vojenské školy leteckých dorostenců.
*
Muselo uplynout čtyřicet roků, aby se ten příběh vrátil. Kdy jsme v armádě v devětaosmdesátém realizovali základní změny a já jsem navštívil většinu vojenských institucí, řekl mi tehdejší ministr obrany generál Miroslav Vacek, e bych měl zajet i do vojsk. Jakoby bezelstně dodal, e kdy jsem slouil u letectva, měl bych začít u letců.
A tak jsem jel do Hradce Králové. První, co mi připadalo zvláštní, bylo, e mě velitel jako v ostatních případech nečekal u vchodu. Dokonce dozorčí po svém přestavení zadrel mého pobočníka a řekl mi, e velitel čeká v prvním patře na schodech. Ne snad e bych si potrpěl na úctu k novému postavení, u dávno jsem se cítil jako civilista. Ale po letmém zaslechnutí jména velitele jsem začal mít tušení.
Nemýlil jsem se. – Pane náměstku, velitel 10. letecké armády generálporučík Ladislav Sochor! představil se. Bylo mi jasné, koho mám před sebou. – My se asi známe, e? řekl jsem. – Co Eva? byla jeho první otázka.
Musel jsem mu říct, e zemřela ve dvaačtyřiceti. Pár let také slouila u letectva. Poté pracovala v galvanovně, a protoe tam hodně vydělávala, na vlastní riziko překročila stanovený počet let. Navíc byla silná kuřačka jako táta; ten vykouřil i osmdesát cigaret denně. My s bratrem jsme té neřesti odolali.
*
Musím se zase o těch čtyřicet let vrátit zpátky. Jako kluk jsem vášnivě rád chytal ryby. Někdy i z povinnosti, kdy máma nejen za války neměla co vařit. Měl jsem v sobě, e jsem se narodil na Vltavě. Ale nikdy jsem tam, přes všechny pokusy, neulovil ani mřenku. Všechno jen na přilehlých tůních nebo jednou v zimě na takzvané dirky v ledu v zátočině. Řeka byla pro mne prostě zakletá.
A tak jsem to jako poslední pokus o pokoření Vltavy zkusil ve Veltrusech na vorovině. Tedy v propusti, kudy po kaskádovitých schodech proplouvaly vory. Ty jsem ještě jako kluk zail a na mnohých se svezl; pokud to tedy voraři povolili, bylo to nebezpečné, člověk mohl přijít o nohu, kdy se mu dostala mezi kmeny.
Pod vorovinou prý ryby braly jako divé, tvrdil mi někdo. Ale byl tu ještě jeden moná důleitější důvod. Pár metrů před začátkem voroviny bydlela jedna dívka, její celé jméno jsem v posledních letech zapomněl. Ale určitě se křestním jmenovala Hanka. Její otec tu byl porybným nebo správcem povodí; moná obojí. Take byla ode mne drzost lovit ryby pod jeho okny. Ale nemohl jsem se chovat jinak ne můj táta, kdy jsem se jako on narodil na Vltavě. Koupit si rybářský lístek bych povaoval za potupu. Nepamatuji se, e by tu ten spolek pro ryby něco udělal. Ani nezabránil, kdy si tu rudoarmějci vylepšovali jídelní lístek obrannými granáty. I kdy šlo o gardový pluk. Ten se tu ale choval a na výjimky slušně a jménem jeho velitele podplukovníka Kuzmina nazvali na návrh mého ji zemřelého kamaráda Karla Zázvorky jednu z hlavních ulic čtvrti mého rodného města.
Hanka byla o rok starší, a to je pro kluky v tomhle věku handicap. U měla za sebou první ročník rodiny, tedy odborné školy pro enská povolání, která byla někde v praském Karlínu. Jezdila tam denně vlakem i moje prakticky zaloená sestra.
Záitky z krásných dní na vltavské vorovině u Veltrus se mi u mohou vracet jen ve vzpomínkách. Většinou jsem se Hanky jen ptal, aby to nevypadalo, e se třeba něčím chci vytahovat. Kdy se mi čas nezadritelně krátil, u tak trochu ze zoufalství jsem jí navrhl: – Nechceš se projít? kývl jsem hlavou k veltruské oboře, kde byl zámecký letohrádek.
Řekla mi přesně to, co Dana Medřická v roli Slávky Hlubinové v Měsíci nad řekou Eduardu Cupákovi jako Vilíku Roškotovi: – Moc, chlapečku, moc se ptáš! Nevím, jestli to byla náhoda. Nebo ta věta byla v románu, podle kterého byl napsán scénář filmu. A já se, blbec, chytil toho chlapečka, e se mi vysmívá kvůli mému věku. Ale ona jen čekala, kdy se konečně rozhoupu, a kdy se toho nedočkala, jen smutně řekla: – Jak myslíš... A otočila se k domovu. Druhý den jsem musel nastoupit do školy na českomoravském pomezí.
O rok starší byla i jedna moje kamarádka Eva. Kdy jsem jí dával najevo sympatii, kterou mě uzemnila: – Ty chodíš s Dášou... Mezi mladšími sis těko mohl vybrat lepší!
Dáša byla o rok a tři dny mladší ne já. Přesto jí jedna z kamarádek řekla, jak můe chodit s takovým cucákem. Byla fakt u trochu enská. Rozešli jsme se z tak idiotských důvodů, hlavně mých, e jsme kadý jinak chápali dobu, v ní jsme ili. Vystudovala a učila češtinu a tělocvik. Její první manel zemřel v sedmadvaceti letech. Pak několik let ila s mým třídním. Věděl, e mám rád Wolkera. Kdy mě jednou zastihl nepřipraveného, neodpustil si: – Antoníne, topiči elektrárenský, špatně jsi přikládal vědomosti do hlavy své. Přilo, přilo! Dělal si ze mne bona fide legraci, kdy jsem po škole spěchal na schůzku: – Pozdravuj Dášu! Nějak se to k němu doneslo. Brzy také zemřel a a poté Dáša zaloila rodinu. Její krásná prsa jí pomohla předčasně i z tohoto světa.
Evu jsem potkal po mnoha letech na praských Příkopech, Málem jsme tam vytlačili důlek, ne jsem našel v sobě odvahu se jí zeptat, jak to tenkrát s tou Dášou myslela, jestli to nebyla jen její výmluva, jak se mě zbavit. – Ano... Škoda..., řekla tiše, podívala se mi do očí, dotkla se rukou mé a odešla.
*
Kromě častého projídění kolem Veltrus jsem ke své škodě naposled ve Veltrusech byl v létě osmašedesátého. Zajeli jsme tam s manelkou do letního kina na tehdy nový film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci s Radkem Brzobohatým v hlavní roli. Bylo to jako rána pěstí mezi oči, kdy člověk váhá, jestli nemá sáhnout po pistoli. A my jsme v tom dvacet let ili. Ještě jsme také netušili, e přijde 21. srpen a tato noc nebude krátká, jak zpíval Karel Kryl. Museli jsme si jako tolikrát v historii zase počkat. Jako stále čekám na další návštěvu Veltrus.
Jasného film končí otázkou: Co jsme mohli, co jsme vlastně mohli? Opravdu jsme se nemohli stejně jako v osmatřicátém nebo v osmašedesátém vzepřít, a tak nás svazuje riskovat i ozbrojené střetnutí? Není to snad naše národní strategie, jak přeít.
Antonín Rašek (1935) je sociolog, publicista a spisovatel. V letech 1990–1992 byl náměstkem ministra obrany pro sociální a humanitární věci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.