Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 4 > Anna Beata Háblová o elegii Josifa Brodského: Básníci a vykladači (XXVIII)
Římská elegie VI.
Obejmi čirý vzduch, a la pinie zdejší:
v prstech, tak jako na skle, zácloně – nic, ani trochu.
Ani ten ptáček se ale dolů nevrátí blankytnější,
a také my sami jsme sotva miniatury bohů.
Proto jsme také šťastní, e jsme nicotní. Slavné
výše a dálky apod., to nám jenom po kůi kloue.
Tělo je opak prostoru, kdyby ses na hlavu stavěl.
A e jsme nešťastni, vězí patrně v tomté.
Tak se jen o portál opři, škrpály sundej –
zeď skrz košili chladí plece – a prostě
sleduj, jak slunce se dolů do sadů sune,
jak voda, mentorka výmluvnosti,
zurčí z rezavých štěrbin a opakuje leda
snad jen nymfu, která do okaríny duje,
a pak, e je syrová a jinak nedá,
ne e rysy pomalu ruinuje.
Přeloila Maita Arnautová
Zevling jako modlitba
Básník se prochází krajinou, tou italskou – a cítí vděk. Je krásně, slunce kotví na piedestalu nebe, z deštníkové koruny jehličnanu padá příjemný stín. Je to ráj. Ale je pro nás, pro smrtelníky? Můe nás takové boské prostředí přiblíit k bohu? Kdy se ani ten ptáček nevrátí z výšin dolů blankytnější? A nejsme v té naší nicotnosti šťastnější, ptá se básník? Ne, on se neptá, on oznamuje. Jsme šťastní, e jsme nicotní. Básník to hlásí, protoe se tak cítí. Cítí se být nebývale šťastný, a tohle štěstí chce podpořit navíc tím, e se bude cítit ještě nicotnější. Básník čtenáře vybízí, aby se spolu s ním opřel o zdobné ostění vchodu do kostela a odpočinul si. Sundal si boty a zchladil se o kamennou zeď. S vědomím boí blízkosti lze na krajinu kolem pohlíet ještě bezstarostněji. Nikam nespěchej, sleduj. Co je to za okamik? Je to modlitba. Zevling, jak tomu sama říkám. Zevling je jednou z podob meditace. Nicnedělání, pasivní odpočinek, pozorování – můe být forma obrácení se k bohu, modlitbou pocítěnou skrz vděk za krásu a klid. V takovém rozpoloení je snadné zapomenout na čas, ještě před chvílí bylo poledne, a najednou u je večer, havý kotouč slunce sklouzl ke svému okraji a kolem proteklo u takové mnoství vody, a to pozorovatele ohladilo jako kámen.
Voda klokotá a šumí, pulsuje, nevíme přesně jak a kde. Ani zda se jedná o potok nebo kašnu, ale rezavá trubka zní jako stará fontána se sochou nymfy. O nymfu ale nejde, ani o zvuk vody, který nám připomíná její hraní na okarínu. Myšlenka básníka se stáčí k dočasnosti. Báseň končí slovy pomalu ruinuje. Dokonalý obraz je tak zaskočen něčím, co jeho krásu relativizuje, co vše obrací opět na začátek. Básník se prochází krajinou a cítí vděk. Je nádherně, slunce kotví na piedestalu nebe, z deštníkové koruny jehličnanu padá stín. Je to ráj na zemi. Ale je určený pro nás, pro smrtelníky? Jsme ohlazováni, ale tím i pomalu ztrácíme tvar. Do radosti z objímání čirého vzduchu probleskuje smutek smrti. Naše nicotnost budi dokonána. A tím i naše štěstí.
Anna Beata Háblová
Josif Brodskij (1940–1996) byl ruský básník, esejista, prozaik, překladatel. V roce 1972 byl Breněvovým reimem donucen k emigraci, il a působil v USA. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1987.
Anna Beata Háblová (1983) je česká architektka, teoretička architektury, básnířka. Autorka knih Města zdí: ivot a smrt obchodních center (2017), Nemísta měst (2019) a jiných populárně naučných publikací. Vydala čtyři básnické sbírky, naposledy svazek O mé závislosti nikomu neříkej (2020).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.