Vlastnictví firem přechází na algoritmicky řízené indexové fondy. Proč místo nich nepostavit do čela jejich lidské zaměstnance?
Jak nám ukazují dějiny, nic netrvá věčně. Dříve nebo později se většina společenských systémů zakousne do svého ocasu. A na rčení, e kadý systém v sobě skrývá zárodky své zkázy, je hodně pravdy. Moná to nyní platí pro systém, kterému říkáme kapitalismus – tedy pro systém, v něm vlastníci kapitálu pouívaného ve výrobě rovně ovládají firmy.
Například švédský zákon o obchodních společnostech stanoví, e členové správní rady firmy musí dbát pouze na zájmy vlastníků. Tento vlastnický zájem je pak nadřazen zájmu spotřebitelů, zaměstnanců a obecnému zájmu. Aby to fungovalo, je samozřejmě zapotřebí jedna věc – aby existovali vlastníci. A členové představenstva také musí být s to zájmy těchto vlastníků formulovat.
Vyvstaly ovšem dva problémy. Za prvé více ne 80 procent akciového kapitálu na švédské burze nyní ovládají institucionální vlastníci, jako jsou penzijní fondy a mnoho různých akciových fondů. Obdobná situace panuje ve většině západních zemí. Nedá se říci, e by se naprostá většina investorů do těchto fondů vnímala jako vlastníci příslušných podniků – natopak aby měla názor na to, jak by dané firmy měly být organizovány a jak by měly fungovat.
Manaeři spravující akciové fondy také většinou nedisponují přílišnými znalostmi o tom, jak by měly být firmy řízeny. Jejich role pověřených vlastníků se obvykle omezuje na jmenování lidí, kteří zasedají v představenstvech společností – a důvody, na jejich základě tak činí, nejsou investorům, kteří do jejich rukou vloili své úspory, obvykle známé. Transparentnost a odpovědnost jsou tak v praxi minimální.
Druhým problémem je, e tyto tzv. aktivně řízené akciové fondy čelí konkurenci nového typu, tzv. indexových fondů. Ty se v relativně krátké době staly obrovskými správci aktiv, přičem analytici akciového trhu označují tento trend za explozivní. V průběhu roku 2010 se na švédské burze podíl fondového kapitálu spravovaného indexovými fondy zvýšil z osmi na téměř 20 procent.
V mezinárodním měřítku drely do roku 2019 indexové fondy na evropských burzách 39 procent fondového kapitálu a ve Spojených státech bezmála 50 procent. Jeden indexový fond sídlící v USA je nyní druhým největším správcem aktiv na světě a dva další jsou dohromady největšími vlastníky akciového kapitálu na švédské burze.
Indexové fondy se od aktivně spravovaných fondů liší ve dvou zásadních ohledech. Zaprvé, nedochází k ádnému uváenému rozhodování o tom, které firemní akcie koupit. Místo toho je investiční strategie záměrně široká a proporcionální k většině velkých podniků na burze. Vývoj kapitálu má kopírovat celý burzovní index – odtud ostatně pochází jejich název.
Za druhé, indexové fondy neuplatňují vůbec ádnou vlastnickou moc. Tyto fondy se vyznačují velmi nízkými poplatky a mimo jiné nevěnují ádné prostředky na zapojení do jmenování členů správních rad. Jestlie o akciových fondech obecně lze říci, e jsou kapitálem bez tváře, indexové fondy jsou bez hlavy: za rozhodnutí o nákupu akcií odpovídá algoritmus.
Před několika měsíci k tomu v předních švédských ekonomických novinách (Dagens Industri) proběhla relevantní debata. Zástupci některých švédských aktivně spravovaných fondů ostře napadli své protějšky z indexových fondů kvůli jejich nezájmu o nominační výbory, které v praxi jmenují představenstva společností. To podle nich svědčí o nezodpovědnosti indexových fondů.
Růst a popularita indexových fondů však pramení z jejich nízkých poplatků – a pravděpodobně ještě víc z jejich velké finanční úspěšnosti. Většina aktivně spravovaných akciových fondů, v nich se extrémně dobře placení burzovní specialisté snaí investovat tam, kde je ziskovost nejvyšší, dosahuje horších výsledků ne generátor náhodných čísel. Za posledních deset let přitom na americkém akciovém trhu indexové fondy dosahují vyšších výnosů, ne je průměr aktivně řízených fondů.
Na tak transparentním trhu, jakým je trh akciový, jsou všechny legální informace o hodnotě společnosti a monostech budoucích výnosů ji započteny do aktuální ceny akcií. Statisticky tedy existují pouze tři způsoby, jak překonat index: zneuití důvěrných interních informací při obchodování, štěstí nebo jasnovidectví.
Vzhledem ke stávajícím trendům existují pádné důvody domnívat se, e podíl kapitálu na světových burzách dreného indexovými fondy se bude i nadále zvyšovat. Co však bude tento rostoucí podíl bezhlavého vlastnictví znamenat pro naše podniky a společnost jako celek?
Jedno je jasné: pokud se nic neudělá, vzhledem ke stále slabším a nezúčastněným vlastníkům mohou být finanční odměny pro vrstvu vedoucích pracovníků podniků jen astronomičtější. Proti takovému dobývání renty nebudou mít ádnou silnou protiváhu ze strany aktivních vlastníků.
Pokud se tedy kapitál stále více de facto zříká faktického řízení společností, kdo je bude řídit? Jednou z moností jsou samozřejmě jejich zaměstnanci. Společnosti, které jsou řízeny, případně vlastněny svými zaměstnanci, se empiricky zkoumají ji čtyři desetiletí. Celkově se takovým společnostem vede po finanční stránce velmi dobře a obzvláště dobře z hlediska pohody a spokojenosti zaměstnanců.
Jak ukázal geniální americký ekonom David Ellerman, Marxova a Friedmanova myšlenka, e síla podniku je zaloená na vlastnictví pouívaného kapitálu, je zcela mylná. V trní ekonomice si kapitál můe najímat (tj. zaměstnávat) pracovní sílu, a pak je moc v rukou kapitálu. V trní ekonomice si však ti, kdo chtějí zaloit a řídit podnik, mohou stejně tak pronajmout (tj. vypůjčit) kapitál a o výrobě pak rozhodují pracující zaměstnanci.
Indexové fondy, které se v moderních ekonomikách stále více prosazují, slouí podnikům jako pronajímatelé kapitálu. Vakuum v řízení podniků, které odhalují, otevírá prostor pro další úvahy o skutečné demokratizaci pracovního ivota. Nejlepším kandidátem na vstup do tohoto vakua je síla těch, kteří jsou v našich obchodních podnicích skutečně denně řízeni – jejich administrativních a manuálních pracovníků.
Odborové svazy se k této výzvě dosud stavěly zvláštně nejednoznačně. Nové občanské spolky, které vidí potenciál výraznější ekonomické demokracie, by se měly do této debaty také zapojit na straně zaměstnanců a pomoci ji realizovat.
Text vyšel původně 25. června 2021 v Social Europe (www.socialeurope.eu) pod názvem When capital relinquishes ownership. Publikujeme ho se souhlasem a za podpory praské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung (www.fesprag.cz). Starší verze tohoto článku byla ve švédštině publikována v deníku Dagens Nyheter.
Z anglického originálu přeloil Viktor Janiš.
Bo Rothstein (1954) je politolog, působí na Univerzitě v Göteborgu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.