Mají-li progresivní evropské politické strany dosáhnout jak společenského významu, tak i volebního úspěchu, je nutná změna paradigmatu: odklon od vazby sociální demokracie na financovanou globalizaci. Pokud je jejich cílem porazit nacionalismus a ukončit cyklus inflací a deflací dluhů na straně jedné a obchodních válek na straně druhé, je nejen nutné, ale i naléhavé ukončit třídní války, které globalizace vyvolává, a vrátit se k domácí a mezinárodní regulaci za podmínek práce a v duchu Johna Maynarda Keynese. To, jak prezident Joe Biden oivuje radikální koncept plné zaměstnanosti, je příklad hodný následování.
Krize spojená s koronavirem nasvítila realitu globalizace. Ukázalo se, e světoví lídři nejsou schopni svolat mezinárodní summit, který by šíření pandemie zabránil a spustil spolupráci na vakcíně pro 99 % obyvatel světa. Namísto toho se státní úředníci amerického FED-u, ECB a Bank of England zapojili do rozhodných, expanzivních a mezinárodně koordinovaných akcí – aby v březnu 2020 zachránili 1 procento před dopady vlastního riskování. Kdy pandemie udeřila, ceny aktiv byly výrazně upraveny a stínový bankovní systém v hodnotě 200 bilionů dolarů opět představoval systémovou hrozbu pro globální ekonomiku.
Jak vysvětil hlavní ekonom britské odborové konfederace TUC: Globalizace je systém, jen se rovná internacionalismu za podmínek kapitálu. Sociální demokraté by však místo toho měli poadovat nový internacionalismus – takový, který je zaloený na podmínkách stanovených prací, tedy 99 procenty. Existují nadějné náznaky, e nová Bidenova administrativa to chápe, neboť jak v nedávném projevu řekl sám prezident, jeho administrativa vybuduje takovou ekonomiku, která odměňuje práci, nejen bohatství.
Ekonomové ji po desetiletí úspěšně prosazují ekonomii nabídky, která je zaloena na třech principech: na deregulaci veřejného statku, tedy peněního systému, pomocí neviditelné ruky soukromých kapitálových trhů, na niších daních a na deregulaci trhu práce a dalších trhů a odzbrojení odborů. Důsledky byly předvídatelné: 1 procento vyuilo deregulaci spolu s veřejnými dotacemi poskytovanými měnovým a daňovým systémem k tomu, aby dosáhlo obrovských kapitálových zisků na soukromých kapitálových trzích, a zároveň pohřbilo domácnosti a firmy v horách dluhů.
Deregulace trhu práce znamenala potlačení či stagnaci mezd, co vedlo ke sníení kupní síly. Současně s tím úsporná opatření zmenšila sociální mzdu – v podobě státních dávek. Klesající příjmy vedly ke zvýšení soukromého zadluení a sníení daňových příjmů a k nedostatečné spotřebě místně vyráběného zboí a slueb, jeliko pracovníci zjistili, e si vlastní vyráběný produkt nemohou dovolit.
Nedostatečná spotřeba vedla ke vzniku přebytku zboí, výrobků nebo slueb. Stručně řečeno: k nadprodukci na domácích trzích. Odbyt pro toto hromadění nadbytku se našel na zahraničních vývozních trzích. Finanční zisky dosaené na vývozních trzích putovaly k 1 % a společnostem, které ovládají.
Klasickým hospodářským modelem nedostatečné spotřeby a nadvýroby je Německo. S pádem Berlínské zdi vzrostla chudoba a nejistota, a to zejména v důsledku reforem Hartz IV z r. 2003, je zavedl kancléř Gerhard Schröder. Sníení daní pro lidi s vysokými příjmy a fanatický odpor vlády k půjčkám na veřejné investice přesunuly kupní sílu Německa od většiny k bohatým elitám a jejich firmám – je utrácejí mnohem méně, ne vydělávají. Podle knihy Matthewa C. Kleina a Michaela Pettise Trade Wars Are Class Wars (Yale 2020) více ne čtvrtina hodnoty vytvořené německými pracovníky a kapitálem před rokem 2008 odešla do zahraničí, většinou k evropským sousedům Německa. Německé firmy se dokázaly vyhnout stagnaci na domácím trhu tím, e prodávaly zákazníkům v jiných zemích a akcionářům přinášely kapitálové zisky. Zisky dramaticky rostly, protoe náklady (mzdy) se drely na stejné úrovni a příjmy z vývozu stoupaly v souladu s globálním růstem. Tato nerovnováha mezi prací na straně jedné a bohatstvím na straně druhé přirozeně vedla k politickému napětí a předvídatelně i k vzestupu krajně pravicových stran hlásících se k nacionalismu.
Aby bylo moné porazit nacionalismus a s tím ukončit koloběh inflací a deflací dluhů a obchodních válek, je nezbytné ukončit třídní války vyvolané globalizací. To vyaduje domácí i mezinárodní regulaci a reformy na podporu nového internacionalismu za podmínek práce. K tomu je třeba, aby společnosti oivily keynesiánskou politiku poptávky po pečlivém řízení měnové a finanční soustavy pod veřejnou autoritou a regulací státu, po důstojných příjmech, které by podnítily investice a aktivitu doma, a po vládních zásazích v případě propadu.
Změna paradigmatu zaloená na keynesiánské poptávkové politice, je se uplatnila za prezidenta Roosevelta v r. 1933 a v brettonwoodském systému v letech 1945–70, se můe znovu objevit nyní za prezidenta Bidena.
V projevu na společném zasedání Kongresu 28. dubna 2021 prezident Biden poznamenal, e tuto zemi nevybudovala Wall Street. Tuto zemi vybudovala střední třída a střední třídu vybudovaly odbory. Ve chvíli, kdy zisky amerických podniků jsou nejvyšší za poslední desetiletí a mzdy zaměstnanců nejniší za posledních 70 let, tak oivil koncept plné zaměstnanosti. V kontextu dnešní obscénní míry nerovnosti je plná zaměstnanost radikálním a pro 1 % znepokojivým poadavkem.
Pokud jde o ekonomiku, kterou budujeme, řekl Biden, pak rostoucí mzdy nejsou její chybou, ale jejím nejvlastnějším rysem. Chceme dosáhnout něčeho, čemu ekonomové říkají plná zaměstnanost. Místo toho, aby pracovníci navzájem soutěili o pracovní místa, kterých je málo, chceme, aby si zaměstnavatelé konkurovali mezi sebou v tom, jak přilákají pracovníky. [...] To není dobré jen pro jednotlivé pracovníky, ale také to posiluje naši ekonomiku. Kdy mají američtí pracovníci více peněz na utrácení, profitují z toho americké podniky. Prospěch z toho máme všichni.
Rizikem však zůstává sebeuspokojení. Poměr politických sil v USA a v Evropě je stále ve prospěch jednoho procenta – jako i nacionalistického, netolerantního autoritářství, ba dokonce fašismu, který je Polanyiho odpovědí na globalizaci. Chceme-li čelit vzestupu nacionalismu, je nezbytnou změnou paradigmatu nový internacionalismus v podmínkách práce. Potřebujeme politiku, je podřídí a přemění globalizaci ve skutečný a koordinovaný internacionalismus na bázi spolupráce – a to ve prospěch 99 procent.
Ann Pettiforová je ředitelka výzkumného ústavu politiky v makroekonomice (PRIME) a autorka knihy The Case for the Green New Deal (London 2019).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.