Okurková sezóna letos v Rakousku nenastala a pravděpodobně u ani nezačne. Novináři mají dostatek materiálu, bohuel se jedná spíše o nadbytek špatných či katastrofických zpráv. Raději bych z referoval o radostných společenských událostech, ale kde takzvaně vzít, a nekrást.
Za pozitivní, i kdy to tak na první pohled nevypadá, by se dala označit činnost, případně i pouhá existence parlamentního vyšetřovacího výboru v kauze Ibiza. Orgánů, které mají monost kontrolovat vládnoucích špičky, není očividně nikdy a nikde nadbytek. Video ze španělského ostrova Ibiza, které zkompromitovalo bývalého vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho ze strany Svobodných, umonilo poodkrýt značně neprůhledné praktiky, snad a systém při obsazování důleitých postů ve státních institucích či v podnicích se státní spoluúčastí a ve financování politických stran. Roční vyšetřování skončilo. ádosti opozice o prodlouení procesu nebylo z důvodu nesouhlasu současných vládnoucích stran vyhověno.
Ve vládní koalici Lidovců a Zelených je ekologická strana mnohem menším partnerem. Pokračování vyšetřování kauzy Ibiza by ji v ádném ohledu neohroovalo. Slabší článek tedy opět podlehl poadavkům Lidovců, kteří chtěli – pro ně značně nepříjemný proces – co nejdřív ukončit. Paradoxní je, e se původně skandál dotýkal pouze bývalého předsedy Svobodných a jeho blízkého okolí. Nikdo nečekal, e se v závěru vyšetřování největší pozornost upne na Lidovce, bývalé koaliční partnery Svobodných.
Toho, e se Lidovci častokrát ocitli ve svízelné situaci, nedokáou sociální demokraté vyuít. Nejsilnější opoziční strana se navíc utápí ve vnitřních sporech, je ke své škodě často řeší na veřejnosti. Nesporné historické zásluhy jsou zapomenuty, dosaené standardy se berou jako samozřejmost. Mnohé tradiční voliče – například dělníky a sociálně slabší – přetáhli sociálním demokratům Svobodní. Protagonisty současných sporů jsou předsedkyně strany Pamela Rendi-Wagnerová a její bývalý zástupce Hans Peter Doskozil, nynější hejtman Burgenlandu. Spolkovou zemi řídí s podporou Svobodných, jejich příznivce by rád pro Sociálně demokratickou stranu Rakouska získal. Snaí se o to mimo jiné nahlas vyslovovanými poadavky na přitvrzení azylové politiky. To však naráí na odpor celostátního vedení strany. Vystudovaná lékařka Rendi-Wagnerová je nepochybně kompetentní a spíše nekonfliktní politička, které však chybí podpora některých předních spolustraníků. Na její nezáviděníhodný post se takzvaně nikdo nehrne; rozkladné postoje jejích kolegů jsou zejména v této situaci značně nepochopitelné. Na posledním stranickém sjezdu získala předsedkyně SPÖ od delegátů pětasedmdesát procent podpůrných hlasů. V rakouských médiích se před tuto číslovku přidává slovo pouze.
Dlouhou, přesněji řečeno nekončící debatu o azylové politice přitvrdila nedávná vrada třináctileté dívky. Její tělo byla nalezeno ve Vídni pohozené na trávníku u silnice. O tomto brutálním zločinu se píše nelehce, nicméně nereferovat o této tragédii a o jejích společenských důsledcích by se rovnalo strkání hlavy do písku. Odhalení viníků bylo pro policii poměrně snadné. Jednalo se o partu čtyř afghánských mladíků ve věku šestnácti a čtyřiadvaceti let. Nejstarší je na útěku a je něj vydán mezinárodní zatykač. Dívku, s ní se v noci setkali, vlákali do bytu jednoho z nich. Několik tablet extáze, které jí namíchali do oranády, stálo dotyčnou posléze ivot. Bezmocnou dívku tři mladíci znásilnili, čtvrtý údajně pouze přihlíel. Šokující je navíc, jak svůj čin během policejního vyšetřování komentovali. Pro dívku měli jen slova pohrdání, lítost nad svým činem neprojevili.
V současné situaci je pro společnost a veřejně činné nesnadné zachovat klid a rozvahu. To, e se něco musí změnit, je jasné všem. Svobodní a dle jejich vzoru i Hans Peter Doskozil poadují okamité zastavení příjmu adatelů o azyl a vyhoštění všech Afghánců, kteří se dostali do konfliktu se zákonem. Četná vyjádření uválivých komentátorů a politiků ukazují, e společnost v mnoha směrech narazila na hranici svých moností.
Otázek je mnoho. Jedna z nich zní, zda Rakousko vyčerpalo všechny své monosti, jak podobným činům zamezit. Jak vyváeně diskutovat o faktu, e mladí Afghánci figurují na předních místech policejních statistik. Diskusi nezjednoduší ani zjištění, e jeden z pachatelů dorazil do Rakouska sám, a navíc ve věku dvanácti let. O čtyři roky později se stal aktivním aktérem hrůzného činu. Stát se o něj v mnohém dobře postaral, jeho základní potřeby byly nepochybně zajištěny. Můe společnost takovému činu zabránit? Udělalo se dost pro tehdy dvanáctiletého kluka? Jak je moné, e se tito nedospělí lidé, včetně oběti, mohli bezprizorně pohybovat po noční Vídni?
Nutno zdůraznit, e převáná většina uprchlíků z Afghánistánu chce v Rakousku ít v klidu a míru. Větší publicity se však dostává zločincům. Z mezinárodního hlediska, po odsunu spojeneckých armád, nemůeme očekávat, e se počet uprchlíků z Afghánistánu zmenší. Naopak, bojovníci Talibanu jsou na postupu. Zatím neodhadnutelný počet občanů opouští své domovy.
Zejména v těchto vypjatých chvílích je důleité, jakým způsobem reagují sdělovací prostředky. Seriózní a analytický přístup je nepochybně ta nejlepší varianta. S lítostí musím poznamenat, e výše státní podpory se neřídí kvalitou periodika, nýbr tím, jak je redakce servilní vůči Sebastianu Kurzovi a jeho druině. Jedna z moností, jak spřízněné noviny podpořit, je zadávání inzerátů. Statistika mluví jasnou řečí: nejvíce státních zakázek získaly maloformátový deník Kronen Zeitung, sesterské, zdarma distribuované noviny Heute či Österreich, tedy bulvárně populistické plátky, jejich nejoblíbenější vyjadřovací formou jsou snadno pochopitelné oznamovací věty a nejmilejším tématem skandální objevy ze společnosti, doplněné barevnými fotografiemi. Naproti tomu seriózní a kvalitní deníky Der Standard a Die Presse obdrely ve srovnání s vítězem této statistiky vládních zakázek o tři čtvrtiny méně. Investigativní týdeník Falter, známý fundovanými vnitropolickými komentáři a rozsáhlým kulturním programem, dopadl ze všech nejhůře. Za první čtvrtletí letošního roku zaplatil úřad kancléře a ministerstva deníku Kronen Zeitung za zveřejněné inzeráty 1 918 277,60 eur. Naproti tomu Falter mohl vyfakturovat skromných 17 772,50 eur.
Martin Burian (1960) je výtvarník, spoluvydavatel Listů. ije v Dolním Rakousku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.