Poválečná evropská spolupráce začala díky ochotě sdílet zdroje energie a materiál nutný pro hospodářskou obnovu. Mohlo by sdílení zdrojů energie sehrát podobnou úlohu znovu dnes? A nepřinesla by u samotná taková debata nový pohled na potřeby energetických sítí a jejich inenýrských řešení?
Popkulturní představy o budoucnosti mají své limity. Auta nejezdí po dálnicích, ale létají ve vícepatrových vzdušných koridorech (Blade Runner, Pátý element). Energii vyrábíme z jaderných reaktorů nebo fúzních článků (Terminátor, Iron Man). Na ohromných průmyslových farmách nechováme skot, ale vysoce výivné červy (Blade Runner), případně se ivíme elatinovými kostkami (Návštěvníci). Společnost je jasně stratifikovaná a drená ve svých rolích psychofarmaky (Krásný nový svět). Lidé utíkají z bídy svých obydlí do virtuálního světa počítačových her (Ready Player One).
Kdy si představujeme budoucnost, dríme se při zemi. Zpravidla jde jen o drobné prodlouení současného stavu. Dojem budoucnosti jako by spíš měla zprostředkovat vizualita (světle puristická nebo naopak barevně neurotická) ne skutečné jádro a struktura představované budoucnosti.
Pokud ve sci-fi pouštíme uzdu fantazii s tímto výsledkem, není divu, e ani diskuse o budoucnosti blízké nehýří zrovna velkou představivostí. Co kdy ale nepotřebujeme v autech nahradit pouze jeden pohon druhým? A nehledáme velké zdroje stabilní energie, kterými bychom nahradili současné uhelné a jaderné elektrárny?
V energetice u se dlouho kumulují změny a struktura sektoru stabilní po desítky let se začíná proměňovat. Není divu, je to toti sektor nejvíce na ráně – v Česku z něj pochází téměř polovina celkových emisí CO2, má navíc významné lokální dopady na zdraví (těba, emise rtuti ze spalování).
Pod tlakem ceny emisních povolenek a stále menší ochoty uhelný byznys pojistit nastává konec spalování uhlí v elektrárnách (v teplárenství potrvá o trochu déle), jeho rychlost překvapila i dlouholeté ekologické aktivisty. V červenci se do Senátu po dlouhém odkládání posunula novela zákona, která po sedmi letech podpoří další rozvoj obnovitelných zdrojů – v současné verzi ovšem pouze těch větrných. Velký zájem o solární energetiku projevují obce, které budou ji od příštího roku realizovat projekty s pomocí evropského Modernizačního fondu. Vláda naopak ukazuje vysokou motivaci rozjet stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech a Temelíně a vést Česko cestou jaderné renesance. Jaderné energii ji zajistila bianco šek na veřejnou finanční podporu.
Z výše uvedených trendů je zřejmé, e se zatím jedná především o evoluci technologickou – staré zdroje nahradí nové. Debata se vede nejčastěji o zralosti jednotlivých technologií, jejich ceně, uivatelské přívětivosti, vedlejších dopadech a celkové schopnosti nahradit technologie odcházející. Co zůstává nedotknuto, jsou koncepty, které s fungováním energetického systému souvisí a tvoří základ pro naše uvaování o nich. V energetické debatě často naráíme na dva, které účinně omezují představivost o různých variantách dalšího vývoje energetiky. Jsou to koncepty energetické soběstačnosti a stabilních zdrojů jako nutnosti pro základní zatíení energetické soustavy (baseload) – tedy stav, kdy je spotřeba a výroba v síti vyrovnaná. V debatě je dlouhodobě udrují jak politici a političky, tak vysoce postavení úředníci, včetně těch, co poívají vysoké míry veřejné důvěry, jako je Dana Drábová.
V zásadě se jedná o mýty, podobné těm, co tvrdí, e solární panely nelze recyklovat nebo e větrné elektrárny ve velkém zabíjejí ptáky (na vině jsou přitom především kočky). U obnovitelných technologií jde o nedůvěru k novému, či přímo snahu ji zdiskreditovat, a tyto mýty se velmi úspěšně uchytily. Mýty energetické soběstačnosti a baseloadu ale mají dalekosáhlé důsledky, protoe ovlivňují způsob, jakým uvaujeme o budoucím vývoji energetiky, a vylučují varianty vývoje, které jsou v dlouhodobém horizontu pro Česko výrazně efektivnější.
Soběstačnost české energetiky si za cíl klade jak šest let stará Státní energetická koncepce, která popisuje vývoj energetiky v dalších 25 letech, tak aktuálnější Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030. Koncept energetické soběstačnosti vychází z tradice vyuívání místních zdrojů (hnědého uhlí) a obsahuje snahu vytvořit v Česku dostatek zdrojů tak, aby pokrývaly celkovou spotřebu elektřiny a nebyl nutný významnější dovoz.
Jádrem sporu o soběstačnost je bezesporu: jádro. Nevyřeší situaci po vypnutí uhelných elektráren, kterou lze očekávat v příštích pěti, maximálně deseti letech (dukovanský blok by začal dodávat elektřinu nejdříve na konci 30. let). Ale současná vláda jej i bez toho vidí jako zdroj, na kterém má naše energetika být postavena dlouhodobě, a mít obnovitelné zdroje jako doplněk. Jádro je dlouhodobě prezentované jako poznaná nutnost, varianta bezjaderná nikdy odbornou ani politickou diskusí pořádně neproběhla. Náznaky diskuse o české energetice bez dominance jádra se nicméně sem tam objevují, často v kuloárech v souvislosti s problémy jaderného tendru.
Česká energetika bez jádra by se vyvíjela velmi odlišným směrem – musela by masivně investovat nejen do obnovitelných zdrojů, ale také do přizpůsobení sítě těmto zdrojům, managementu spotřeby a do úloišť. Po přechodné období by byla (stejně jako v jaderné variantě) závislá na plynových zdrojích. Co je ale zásadní: česká energetika bez jádra by musela přehodnotit svou představu o soběstačnosti – bez dovozu elektřiny ze zahraničí bychom v první polovině století (kam modely dohlédnou) nevystačili. Pohledem Ricardovy komparativní výhody by pro Česko i celou unii bylo ekonomicky nejvýhodnější vyuívat energii z levných obnovitelných zdrojů ze Severu a Jihu a skladovat ji ve velkém třeba ve středu kontinentu (v alpských přehradách nebo bývalých těebních jámách). Potenciál příbřeních větrných elektráren v Evropě přitom a čtyřnásobně přesahuje aktuální spotřebu celého kontinentu (akceptujeme-li plné riziko pro mořské ekosystémy). Stejně tak se můeme dívat na solární energii v jiních státech Evropy.
Právě dovoz elektřiny je ale v české energetické debatě tabu. Nemůeme prý spoléhat na ostatní státy, které při problémech dají přednost vlastním spotřebitelům. Největší investicí v takové energetice by zjevně musela být investice do nového modelu evropské energetické spolupráce, pravděpodobně její úplné převedení do unijní kompetence (nyní máme rámcové cíle pro emise, podíl obnovitelných zdrojů a energetické úspory). Pokud jsme to kdysi zvládli u uhlí a oceli, nešlo by to také u větru a slunce? Hned za ní by stála investice do fyzické infrastruktury (slabě integrované je například Španělsko) a řízení společné evropské sítě.
Soběstačnost je příběhem o ostrovním Česku, které se brání přetokům elektřiny a nevyuívá svou pozici na severojiní německé energetické magistrále ani uprostřed Evropy. Takový příběh nám neumoňuje uvaovat o jiné, propojené a zasíťované budoucnosti s kulturou zvládající vzájemnou závislost.
Mýtem je i představa, e spolehlivá energetická soustava potřebuje zdroje zajišťující základní zatíení (baseload). Takovými jsou uhelné nebo jaderné elektrárny, které dodávají do sítě stabilní mnoství elektřiny a pokrývají základní spotřebu elektřiny mimo špičky, velké výkyvy výroby zvládají jen sloitě (zejména jádro má ohledně objemu dodávaného výkonu velkou setrvačnost). V české diskusi je baseload povaován za jedinou monou podobu energetické soustavy, je to jeden z hlavních argumentů pro jadernou energii. Pokud se podíváme do zahraničí, vidíme ale jiný obrázek: spolehlivost je dána schopností sítě pokrývat v kadou sekundu poptávku po energii, ne stabilním výkonem jednotlivých zdrojů. Budoucností jsou tak sítě s dominantním podílem obnovitelných zdrojů, sofistikovaným managementem spotřeby a předvídáním vývoje výroby a úloišť. Spolehlivost baseload zdrojů je navíc třeba problematizovat – například z důvodu (s ohledem na postupující změnu klimatu stále častějších) výpadků jaderných elektráren kvůli vlnám vedra. Bezpečnostní zajištění výpadku takových zdrojů pak můe být nakonec násobně draší ne sázka na dynamický systém s mnoha doplňujícími se zdroji.
Jaderné zdroje budou tento typ rozvoje soustavy dlouhodobě potlačovat, protoe jej jednoduše v takové míře nevyadují – i to je jeden z důvodu, proč není moné se na obnovitelné zdroje a jádro dívat jako na spolupracující zdroje, ale tvrdé konkurenty. Jádro bude v energetickém mixu vítr a slunce vdy utlačovat, protoe za nimi stojí zcela jiná logika výroby a potřeby sítě. Pokud nyní jako společnost masivně politicky, finančně a administrativně investujeme do jádra, vybíráme si tím cestu, kterou nebude v budoucnosti moné opustit bez zpodění a velkých dodatečných nákladů.
Anna Kárníková (1983) je ředitelka Hnutí Duha, členka představenstva Masarykovy demokratické akademie, členka redakční rady Listů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.