Kdy vloni na podzim znovu vzplál boj s pandemií, přestala kina a divadla hrát, zavřely se výstavy a koncertní sály. Je to tak vdycky: za války jsou zkrátka múzy kuš. Prezident, podezíraný neznalými z nečinnosti, však nezahálel a připravil publiku pozoruhodný kulturní záitek. Tedy, my si tady na vsi neleme, nemáme o čem, ale kdy sledujeme, co vymyslí Praáci, tají se nám dech.
Nezahálely ani zpravodajské agentury. Málem zapadla novinová zpráva o tom, e kamery na Hradčanském náměstí zachytily v polovině dubna dva ruské agenty oddílu 29155 Myškina a Čepigu, jak se v přestrojení za dva české agenty spřátelené rozvědky Mynáře a Nejedlého po náměstí nápadně procházejí. Ze záběrů vyplývá, e všichni agenti pak směřovali Matyášovou bránou na Praský hrad, kde je uvítal dobrovolný mezinárodní agent Ovečkin a všech pět zpravodajců se potom odebralo do prezidentského apartmá, kde všech šest agentů setrvalo v dlouhém přátelském rozhovoru. Z prezidentského křídla Praského hradu se k půlnoci ozývaly drobné zkušební třaskavé detonace.
Ve čtvrtek 15. dubna dostaly události nový spád. Hradní mluvčí všech tajných agentů dementoval tiskové komentáře o jakési přípravě na Velký třesk, naopak vysvětlil, e se toho večera sešla umělecká rada hradního divadelního souboru Daliborka, chystající Letní Shakespearovské slavnosti, a e všechno ostatní je jen samý povyk. Soubor pak opravdu nastudoval kus, který budeme za chvilku sledovat.
Stálo to za to si počkat. Po čase dramaturgického váhání a hledání vzorů – ten Shakespeare nakonec neprošel, co s nějakou zabouchnutou holkou na balkóně, a přišlo správné rozhodnutí: uměleckou inspirací bude mistr dramatu a zápletek se střelbou Quentin Tarantino.
Tak prosím: oni hned novičok a tuny trhavin, jdou s tím do světa, a my tady s Maryšou s hrnkem studený kávy na návsi. Chtěli bychom také něco zahrát, ale Maryše u je dvaadevadesát a všichni Vávrové jsou u otrávený. Holt se ta intelektuální umělecká střeva na vsi moc nedrí. Důleitější je zkrátka influenc, ten, kdo je cool a má influenci. Je-li prezident Zeman vlivný, pak by se to ošklivé slovo influencer dalo (jestli pan Jamek dovolí) překládat jako kvedlák. Roztodivných kvedláků běhá po světě celá spousta. Ten náš je charakteristický tím, jak neustále kvedlá směrem k velkým politickým vyvřelinám. Jde to pomalu, ale kdy kvedláte neúnavně ve dne v noci, cíl se rýsuje na obzoru, tak se své velikosti z Kolína n/Labem do své druhé Velké domoviny dokvedláte.
Teď ale zpátky do Daliborky. Jsme na veřejné generálce, děj se rozbíhá podle Tarantina, mistr rozehrává situaci:
Já myslím, e budeš, a tohle všechno skončí, e budeš spokojenej parchant. Jde o to, e jsi byl dobrej. Ale tvý schopnosti nejsou věčný...
A pak u sám pan Velkej, u hezky po česku kvedlá:
Dáš na mně, Honzo. Ne pojedeš do Moskvy, ucejtíš moná slabý píchání. To si s tebou bude zahrávat pýcha. Pýcha jen bolí, nikdy nepomáhá. A se za rok budeš válet s enskejma v nějakým baru někde ve Washingtonu, tak si řekneš: Miloš Zeman měl pravdu. S tím nemám problém, Miloši. V pondělí ráno pojedeš do Moskvy. Opakuj. V pondělí jedu do Moskvy.
Po téhle replice má následovat takové to... slyšels dobře, vepřová hlavo, a tak, ale místo toho neklid a šum v sále, narůstá hluk v hledišti. Kdosi vykřikne: do Moskvy nepojedeš, já tam pojedu. A znova a znova. Jiný hlas zase: ať jedou dreďáci, nějaký enský hlas piští: já pojedu, já, ještě jsem v Moskvě nebyla. Jede se s Čedokem? Jo, jede se autobusem. Nastupovat!
To u je opravdu Bolšoj Těatr. Medvědi jsou puštěni z klecí, opice skáčou ze stromů, klauni metají kozelce. Drí ještě impresário otěe v rukou? Jestli ne, i tak je stále vinen! Vzrůstá nebezpečí. Nakonec jsou v divadle nejdůleitější hasiči. Co kdy začne hořet?
Pak se všem uleví, znovu je tady Tarantino:
Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Poehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty.
A pak u zase prezident, s lahvinkou anxiolytika v kapse, pokračuje:
... a já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem Moabce, Amonce, Edomce i všechny Pelištějce, kteří se pokusili otrávit a zničit mé bratry. A na ně uvalím svou mstu a vymýtím je mezi národy a vyhladím mezi zeměmi, seznají, e jméno mé je Bůh.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.