Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 3 > Jiří Němec: Rusko, Německo – nejen reminiscence

Jiří Němec

Rusko, Německo – nejen reminiscence

V souvislosti s 76. výročím ukončení války v Evropě je dobré si především připomenout všechny ty, kteří v boji za svobodu naší vlasti položili oběť nejvyšší, a je úplně jedno, jestli na západní či východní frontě či na poli domácího odboje. Bohužel to však letos vypadalo, jako by tématem byli spíš agenti GRU a jejich útok ve Vrběticích. Škoda. Každý snad musí uznat, že bez Rudé armády a samozřejmě dalších spojeneckých armád by žádné diskuse ani na tato témata vůbec nebyla. Hlavní tíhu války s Hitlerem vedl Sovětský svaz a je smutné, že jako se kdysi tragikomicky zamlčovalo osvobození Plzně Američany, nyní se málem zdá, jako by Ostravu či Brno osvobodili Ukrajinci, Bělorusové, Sibiřané. Že si potom ve válce vítězní Sověti mnohé, ne-li skoro všechno u občanů naší země pokazili, především vojenským přepadem v srpnu 1968, ale i teď svými dvěma „putovními“ agenty ve Vrběticích, je také pravda. Reakce naší vlády vůči Rusku byla nutná a přiměřená, jsme přece suverénní stát. Ale to nic nemění na tom, že bez tehdejší Rudé armády by pravděpodobně u nás vládli pohrobci Hitlera a Češi by v lepším případě přežívali někde za Uralem. Kritizovaná účast českého velvyslance na vojenské přehlídce v Moskvě ukázala, že leckomu chybí historický kontext.

Stojí za to připomenout, kam se posunuly naše vztahy s Německem. Před více než 25 lety jsem na setkání zástupců evropských měst u příležitosti výročí konce války v Kolíně nad Rýnem před docela významným politickým auditoriem pronesl věty o tom, že každý následek má přece vždy svoji příčinu, a to se týká i poválečného odsunu sudetských Němců, ale že naším společným směřováním by nemělo být jen nahlížení do minulosti, ale zejména směrem ke společné evropské budoucnosti. A kupodivu jsem už tehdy sklidil značný potlesk. Pokud jde o aktuální vztahy k západnímu sousedovi, nikdy asi nebyly lepší. Právě svojí každodenní normálností. Jsme s Německem spojenci v rámci NATO a před sedmnácti roky jsme se potkali i jako členové EU. Kdo by to byl před sedmdesáti šesti lety řekl? Naše vztahy přitom téměř nikdy v historii nebyly jednoduché, už od dob Sámových či svatováclavských přes roztříštěnost zmatků středověku až k válečným katastrofám 20. století.

Se svojí minulostí se musí pokud možno čestně vyrovnat každý národ, stát. Žádné nedostatky demokratického systému předválečného Československa nemohou ospravedlnit jednoznačný příklon sudetoněmecké menšiny k nacismu, a těžko se proto divit, že pro většinu pamětníků i nás narozených po válce byl odsun uskutečněný na základě rozhodnutí Postupimské konference v té době oprávněný a pochopitelný. Jako každou historickou událost jej totiž nelze hodnotit bez znalostí historických souvislostí, není možné oddělovat příčinu a její důsledek. Vzpomínky na Mnichov, obsazení našeho pohraničí, vyhnání jeho českých obyvatel a německou okupaci a zločiny nacistů nelze z historického povědomí vyzmizíkovat žádnou rétorikou.

Na minulost, ačkoli se čím dál tím rychleji stává pro většinu jen historií, není rozumné zapomínat, ne náhodou je tou nejlepší učitelkou života. Mimochodem, kdo z nás byl se svými dětmi v posledních letech v Terezíně, v Lidicích? Když přijel dlouholetý přítel, učitel z německého Hesenska, před lety poprvé se svými žáky do Prahy, jako jediný mimopražský program určil právě návštěvu Terezína... Válečné a poválečné události by ale měly být pracovním polem pro historiky, nikoliv pro politiky, kteří je někdy účelově využívají. Pro vztahy států je rozhodující přítomnost a hlavně společná evropská budoucnost.

Jiří Němec

Obsah Listů 3/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.