Listy nebyly pro Karla Hrubého přirozenou platformou. Časopis exilových komunistů, namnoze aktivních v padesátých letech, a on, exilový sociální demokrat v padesátých letech vězněný. Proto i při exilových setkáních platilo, e si sociální demokraté s Listy sice nebudou škodit, společným nepřítelem byl přeci husákovský reim, ale těko si s ohledem na vzájemné zkušenosti a rozdíly padnou do náruče. V sedmdesátých ani osmdesátých letech by to nepřivítali ani jejich příznivci ve vlasti. Tím spíše si ceníme, e Karel Hrubý postupně své místo na stránkách Listů našel, nejméně dvacet posledních let u nás pravidelně publikoval a čas od času jsme si mohli dopisovat i mezitím.
Karel Hrubý byl přesvědčený, ba věřící sociální demokrat. Sociální demokracie pro něj byla silným humanistickým hnutí, které do středu své pozornosti klade úctu k člověku a jeho ochranu před libovolnou zvůli. Měl sociální demokracii za garantku demokracie při uskutečňování sociální spravedlnosti. Snad v sobě nesl tradiční poválečné: Demokracie bez socialismu není demokracií, a socialismus bez demokracie není socialismem. Nebyl ostatně sám, kdo tehdy do sociální demokracie vstupoval.
Paměť Karla Hrubého ale sahala ještě mnohem dále. Vyprávěl nám o Luďku Pikovi, Františku Modráčkovi nebo Františku Soukupovi, lidech narozených v sedmdesátých letech 19. století, a to ještě před vznikem jeho strany. Něco měl z doslechu od otce, něco si pamatoval sám z projevů a shromádění meziválečné sociálně demokratické Plzně. Ve své osobě nesl Karel Hrubý paměť sociální demokracie tří století, přičem uměl lidi, které na své cestě potkal, trefně i vtipně charakterizovat.
Karel Hrubý rád debatoval, argumentoval a psal. Jeho tématem byly převáně dějiny a tradice české levice, polemiky na toto téma vedl i na našich stránkách, jeho texty ale najdete i v Soudobých dějinách nebo Deníku Referendum a vyšly i v kniním souboru. V psaných textech můete oceňovat jeho erudici a pevné hodnotové ukotvení. Při osobním setkání jste zaívali člověka přívětivého a otevřeného, připraveného debatovat a ptát se. Byl i pozorným hostitelem.
Je dobrá zpráva, e ještě loni připravil Karel Hrubý rukopis svých pamětí. I proto zde nebudeme probírat jeho oficiální ivotopis. Vyzdvihněme z něj jen působení ve švýcarské pobočce Československé společnosti věd a umění a exilové Československé sociální demokracii, jejím posledním předsedou byl v letech 1989 a 1995. V téme roce obdrel Karel Hrubý Řád T. G. Masaryka II. třídy z rukou Václava Havla a v roce 2018 Stříbrnou medaili předsedy Senátu z rukou Milana Štěcha. Zemřel v Basileji v neděli 6. června 2021.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.