– Kniha, kterou dcera napsala o své slavné matce, vychází u nás v překladu Evy Sgallové počtvrté, vydání z let 1959 a 1964 byla však zohavena cenzurou, co vydání z roku 1971 ještě umocnilo, take vynechávky činily asi dvacet normostran. (Cenzurní zásahy jsme evidovali a komentovali v Listech č. 2/2003.) Nyní si konečně můeme přečíst úplný text knihy doprovázený 31 fotografiemi a medailonem autorky. Ta se jako jediná z rodiny Curieových nezabývala přírodními vědami a nedostala Nobelovu cenu (tu získala její matka dvakrát – kromě fyziky ještě za chemii – a za fyziku ji dostal její manel Pierre Curie a dcera Irene se svým manelem Frédérickem Joliotem-Curie). Autorka přesto dokáe jednoduše vysvětlit podstatu objevů svých rodičů a zejména přiblíit myšlenkový svět, nadšení a obětavost, s nimi na objevech pracovali. Dovíme se o účasti mladé Marie Skłodowské na skryté obraně Poláků proti ruskému útlaku (tato sloka knihy byla nejvíce postiena cenzurou) i o společenských poměrech té doby. Co se týče čistě osobního ivota, řídí se dcera názorem své matky, e existuje jisté soukromí, kam nemají právo vniknout ani nejbliší bytosti. Jen velmi jemně proto naznačuje těké důsledky, které způsobil tisk zveřejněním matčiny intimní korespondence s kolegou, a pomíjí problém, který tím vznikl pro nobelovský výbor. Statečný postoj paní Curieové v této záleitosti můe čtenář poznat z článku Suzan Quinnové A test of courage. Marie Curie and the 1911 Nobel Prize, který je dostupný na internetu.
Cenným doplňkem knihy je doslov jaderné fyzičky Dany Drábové, který v kostce líčí historii jáchymovských dolů, z jejich odpadu získávali Curieové materiál pro své bádání, a obsahuje naléhavé zamyšlení nad rozporným vztahem veřejnosti k jaderné energii a technickému pokroku vůbec.
Eva Curieová: Paní Curieová, z francouzštiny přeloila Eva Sgallová, Maraton, Praha 2021, 373 s.
-jn-
– Výbor z rozhlasových reportáí a rozhovorů by se mohl jindy jevit jako snaha těit ze slavného jména, kdy u vše bylo publikováno. Pokud má ale jeho nositel to štěstí, e je editorkou zkušená a v nejlepším smyslu slova zaujatá autorka a redaktorka, toti jeho dcera, výsledkem můe být kniha, v ní stojí za to si číst. Pro Arnošta Lustiga (1926–2011) byla novinářská práce v Československém rozhlase důleitou etapou cesty k literární tvorbě. Kniha zahrnuje přepisy jeho vlastních pořadů, ale stejně tak rozhovorů, je poskytoval od návratu z exilu začátkem 90. let. Z jednoho z nich pochází titul knihy – vlnu štěstí mu přinesl listopadový návrat svobody –, asociuje ale také vlny šířící se z rozhlasu. Knihu doplňují mj. texy Pavla Kohouta a Karla Hvíďaly.
Arnošt Lustig, Eva Lustigová (ed.): Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět, Universum, Praha 2021, 320 s.
-tt-
– Záhadou času jako fyzikální veličiny, ale také osy lidských ivotů se italský teoretický fyzik Carlo Rovelli zabýval u v knize Realita není, čím se zdá (česky vyšlo r. 2018), v ní přiblíil svou představu o tzv. kvantové gravitaci. Ta by mohla vysvětlit rozpor mezi gravitací jako zakřivením prostoru, a současně jako silou přenášenou částicemi. Čas je v Einsteinově gravitační teorii veličinou rovnocennou rozměrům prostorovým, na rozdíl od nich je ale nevratný. A to má společné – s teplem. Rovelli hovoří o tepelném čase, je ovšem na kvantové, té nejmenší úrovni ztrácí smysl. Odkud se bere náš pocit plynoucího času? ... tajemství času moná ve své podstatě netkví v základech kosmu, ale v nás samotných.
Carlo Rovelli: Řád času, z angličtiny přeloil Jiří Podolský, Dokořán a Argo, Praha 2020, 208 s.
-tt-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.