Na konci 19. a na začátku 20. století se v Německu (a zdaleka nejen v něm) stává populární přírodní léčba. Léčení pomocí přírodních zdrojů se stávalo doplňkem a protiváhou k tradiční medicíně. Stoupenců nové terapie přibývalo, čeho vyuil roku 1887 nedávno vystudovaný lékař Heinrich Lahmann, který v zalesněných kopcích nad Dráďanami postavil první secesní vilu, kam přicházeli první hosté a pacienti. Popularita Lahmannova sanatoria se časem rozrostla, podnikavý lékař skoupil další pozemky v okolí a vybudoval další vily pro pacienty. Navíc zřídil zahradu, kde se pěstovaly zelenina a ovoce pro lázeňskou kuchyni. Celý areál se rozrostl v malou čtvrť, která dostala název Weisser Hirsch. Sám Lahmann se pozdější slávy sanatorií nedoil, zemřel v 45 letech na chřipku. V té době byla však přírodní léčba v sanatorním komplexu ji zaběhnutá a našla v jeho spolupracovnících své zdárné pokračovatele.
Jedním z těch, kdo hledal v Bílém jelenovi léčebnou útěchu, byl rovně Franz Kafka (1883–1924). V čase, kdy tam pobýval, působilo v sanatoriu ji deset lékařů, kteří se individuálně starali o své pacienty. Lékaři propagovali zdravý vzduch (opalování, spánek při otevřeném okně) a zdravou výivu (zeleninu a ovoce, zejména sušené). Zdravá výiva měla vegetární charakter, strava byla z převáné části tekutá, co byla vlastní receptura samotného Lahmanna. Konzumovalo se jablečné pyré, bramborová kaše, omelety, pudingy, ořechy a ovocné šťávy. Zdůrazňovalo se otuování a nošení lehkého, zvláště bavlněného, prodyšného oblečení.
Lahmannovo sanatorium Kafkovi patrně doporučil jeho strýc Siegfried Löwy, působící v moravské Třešti. Löwy byl sice pouze venkovský lékař, horlivě se však zajímal o nové poznatky v medicíně. A jemu se také Franz Kafka jako lékaři nejspíše svěřil se svými psychofyzickými zábranami. Kafka byl tehdy posluchačem právnické fakulty na německé části praské Karlo-Ferdinandovy univerzity. Kurlist Lahmannova sanatoria pak praví, e se zde léčil od 28. července do 3. srpna roku 1903, co je nejspíše nepřesný údaj, neboť vedení lázní za minimální délku pobytu povaovalo šest týdnů a doporučovalo nějaký ten týden navíc. Třeba dodat, e Kafkova spisovatelská dráha byla prozatím před ním, do roku 1903 ještě nepublikoval; texty, je tehdy psal a o nich se jeho přítel Max Brod zmiňuje ve své monografii, se nedochovaly, autor je zničil.
Roku 1906 je Kafka na praské univerzitě promován na doktora práv. Roku 1908 dostává místo v Dělnické úrazové pojišťovně v Praze. Tého roku časopisecky zveřejní svou první prózu, jmenuje se Rozjímání (Betrachtung).
Od roku 1909 píše Kafka své Deníky (Tagebücher), které umoňují nahlédnout do jeho ivota a mysli. U jeden z prvních záznamů naznačuje, proč se jeho pisatel uchýlil do Lahmannova Bílého jelena. Záznam je z roku 1909: Můj ušní boltec byl naopak svěí, drsný, chladný, šťavnatý jako list. – Píšu to zcela určitě ze zoufalství nad svým tělem a nad budoucností s tímto tělem. – Jestlie se to zoufalství projevuje tak určitě, je-li tak připoutáno k svému předmětu, je-li tak zadrováno, jako by je zadroval voják, jen kryje ústup, a nechá se proto rozstřílet, pak to není právě zoufalství. Pravé zoufalství vdy a hned předstihuje svůj cíl.
V prosinci 1910 navštíví svého důvěrného přítele Oskara Bauma, rovně literáta, a poznamená si: Byl jsem u Bauma, slyšel překrásné věci. Já sám chabý jako dřív a stále. Mít pocit, e je člověk spoután, a současně ten druhý pocit, e kdyby byl odpoután, bylo by to ještě horší.
Záznamy tohoto druhu narůstají – únava, deprese a posléze propuknuvší nemoc. Mezitím usilovná práce na třech románech (Amerika, Zámek, Proces), je nikdy nedokončí a Max Brod je zachová, přes autorovo výslovné přání, aby je zničil.
Dráďanský Bílý jelen byl pouze jedním z četných léčebných ústavů, je Kafka navštívil. Tím posledním bylo sanatorium doktora Hugo Hoffmanna v Kierlingu nedaleko Vídně, kde skonal 3. června 1924. Pochován je na praském Novém idovském hřbitově spolu s otcem Hermannem a matkou Julií, kteří jej oba přeili. Na hrobě je pamětní deska sestrám Gabriele, Valerii a Otilii, zahynulým za nacistické okupace.
Dráďanské sanatorium Weisser Hirsch se nachází na spojnici Bautzner Landstrasse a Stechgrundstrasse. Po druhé světové válce je vlastnili Sověti a udělali z něj lazaret. Roku 1994 odešli a zůstaly po nich ruiny. Roku 2014 jsme tento komplex navštívili, byl v katastrofálním stavu, zároveň probíhala velká rekonstrukce.
František Všetička (1932) je literární historik a teoretik, ije v Olomouci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.