Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 3 > Simone Repergerová: Paprsek naděje pro potlučenou chilskou demokracii
Shromádění plné mladých levicových poslankyň vypracuje novou ústavu pro neoliberální a konzervativní Chile. To je pro chilskou demokracii dobrá zpráva.
Uprostřed koronavirové pandemie se Chile konečně vydává na cestu k nové ústavě. V polovině května chilští voliči zvolili 155 členů Ústavodárného shromádění, kteří nyní nesou na svých bedrech naděje mnoha lidí i budoucnost země. Lidé dali důvěru především mladým, progresivním a nezávislým nováčkům, co znamená zemětřesení pro politickou elitu země. Nestraničtí kandidáti získali 103 mandátů, zastoupeno je 78 en a 40 procent zvolených je mladších 40 let. Stručně řečeno, Magna Chartu bude psát nová politická generace.
Mnoho kandidátů tradičních stran naopak zůstalo stranou. Největšími poraenými těchto historických voleb jsou prezident Sebastian Pinera a jeho pravicově konzervativní vládní aliance Chile Vamos. Ta překvapivě získala pouze 20 procent hlasů, a nemá tak v Konventu právo veta.
Dobře si však nevedly ani opoziční středolevé strany. Důvody jsou různé: kandidovaly na samostatných kandidátkách, prošustrovaly důvěru občanů korupcí, klientelismem a neochotou k novému začátku, nenabízejí věrohodnou alternativu a jsou součástí úzké elity země. Dobrých volebních výsledků dokázala dosáhnout pouze mladá aliance Frente Amplio, která poprvé vstoupila na politickou scénu v roce 2017 a vzešla ze silného studentského hnutí.
Tyto volby natrvalo změní politickou mapu Chile. Strany – bez ohledu na svou politickou orientaci – nyní představují pouze menšinu. S některou z nich se ztotoňují jen dvě procenta občanů, zatímco 90 procent se jich domnívá, e ádné zákony nejsou přijímány ve společném zájmu, ale pouze ve prospěch ekonomiky. To jsou v zastupitelské demokracii děsivá čísla. Právě to, krom váných sociálních problémů a nespravedlností v Chile, vysvětluje neutuchající hněv mnoha lidí, násilné politické nepokoje od poloviny roku 2019 a samozřejmě i současné výsledky voleb.
Chilané neočekávají řešení od zavedených stran, ale od nezávislých zástupců lidu. Někteří analytici to interpretují jako snahu o demokratizaci, protoe lid je nyní ve vedení země. Jiní předpovídají konec zastupitelské demokracie. Jisté je, e obhájci statu quo skončili a reformně orientované síly představují v Konventu většinu.
Je tedy velká šance, e v roce 2022 bude ratifikována Ústava, která bude více orientovaná na veřejné blaho a určí nová pravidla hry mezi trhem a státem. Tím by se naplnil hlavní poadavek protestního hnutí. Neoliberalismus se zrodil v Chile a musí zde také zemřít, znělo jedno z hesel protestujících.
Od té doby, co diktátor Augusto Pinochet v 70. letech 20. století zavedl s pomocí protrní skupiny ekonomů (Chicagských hochů) neoliberální ekonomický systém, je andský stát povaován za jednu z vůbec nejpřívětivějších zemí pro podnikání. Jako politické dědictví po sobě Pinochet v roce 1990 zanechal ústavu, v ní byla role státu omezena na minimum. Od té doby bylo téměř zcela zprivatizováno školství, zdravotnictví a penzijní systém. Týká se to i základních statků, jako je zásobování vodou.
Sociální problémy jihoamerické země v posledních dvanácti měsících ještě prohloubila koronavirová pandemie. Narůstají nezaměstnanost, chudoba a hlad. Jen v hlavním městě Santiago vzrostl v roce 2020 počet bezdomovců o neuvěřitelných 235 procent.
S novou ústavou proto lidé spojují velké naděje. Očekávají řešení všech nahromaděných sociálních, politických a ekonomických problémů. Nová ústava však nemusí nutně přinést rychlé a dalekosáhlé změny, jak ukazují četné příklady z celého světa. Bude pravděpodobně trvat několik let, ne nová ústava skutečně ovlivní kadodenní ivot lidí. Tento proces je důleitý, ale nemůe vyřešit váné problémy soudobého Chile. Strádající střední třída potřebuje okamitou pomoc.
Zda se cesta k sociálně demokratičtějšímu modelu rozvoje v Chile podaří, závisí především na čtyřech faktorech. Za prvé, roztříštěným levicovým silám ve shromádění se musí podařit vytvořit koalici, a to přes četné stranické a organizační bariéry, přes osobní spory a podstatné rozdíly. Mnozí členové jsou nováčky a nemají zkušenosti s vyjednáváním kompromisů. Pokud se jim podaří získat většinu, budou s to své společné poadavky prosadit.
Za druhé, ekonomická a konzervativní elita země musí uznat, e nastal čas vzdát se svých privilegií. Z ekonomického modelu zaloeného na těbě surovin v posledních desetiletích výrazně profitovalo 10 procent nejbohatších. I kdy tyto síly mají nyní v Ústavodárném shromádění jen okrajové zastoupení, lze z jejich strany očekávat silný odpor vůči jakýmkoli progresivním změnám.
Za třetí, po počáteční euforii se ústavní proces musí vyvarovat příliš rychlé ztráty legitimity. Většina Chilanů jej musí přijmout jako institucionální východisko z krize. V opačném případě hrozí zemi další polarizace a návrat k pouličním bojům. Volební účast činila pouhých 40 procent, co vyvolává pochybnosti o tom, zda velká část společnosti vnímá tento proces jako svůj.
Za čtvrté, v příštích 12 měsících musí být zajištěna dostatečná hospodářská a sociální stabilita, aby bylo moné vypracovat ústavu a vyhnout se konzervativnímu, populistickému odporu a la Bolsonaro. To nelze povaovat za naprostou samozřejmost v době pandemie, která podle Hospodářské komise OSN hrozí zvrátit rozvoj státu a o 20 let zpátky.
Pokud se to vše podaří, stane se Chile sociálně demokratičtější, spravedlivější a inkluzivnější zemí. A politika obnovy a posunu směrem k levicovější, enštější a rozmanitější politice by byla udritelná. Pokud se to nepodaří, zůstane v platnosti současná ústava z éry diktátora Pinocheta. Tento scénář v sobě skrývá velký výbušný potenciál. Ji nyní je však historicky důleité, e poprvé od roku 1812 píšou ústavu v Chile demokraticky zvolení zástupci – a ne armáda. Chile je také první zemí na světě, která má ústavodárné shromádění s rovným zastoupením en a muů. To je pro demokracii dobrá zpráva.
Text vyšel původně 21. května 2021 v International Politics and Society (www.ips-journal.eu) pod názvem A ray of hope for Chiles battered democracy. Publikujeme ho se souhlasem a za podpory praské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung (www.fesprag.cz).
Z angličtiny přeloil Viktor Janiš.
Simone Repergerová je politoloka, zástupkyně Friedrich-Ebert-Stiftung v Chile.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.