Před 400 lety, 21. června 1621, zemřel na Staroměstském náměstí v Praze mečem kata Jana Mydláře jeden z bývalých direktorů stavovské vlády a někdejší kutnohorský primátor Jan Šultys z Felsdorfu, jeho jméno je ovšem širší české veřejnosti zcela neznámé. Podobně ale zapadla v zapomnění i jména velké většiny českých pánů popravených roku 1621 na Staroměstském náměstí.
Ve společenském povědomí dosud částečně rezonují osudy pouze tří z nich – lékaře Jana Jesenia, jen pocházel ze slovenské zemanské rodiny a roku 1600 provedl první veřejnou pitvu v Praze, dále cestovatele Kryštofa Haranta z Polic a Bezdruic, jen vykonal a později i popsal svou cestu do Svaté země, a intelektuála a znalce mnoha evropských i mimoevropských jazyků Václava Budovce z Budova.
Určitým protipólem ivotních cest těchto tří muů urozeného původu je ivotopis právě Jana Šultyse, jeho měšťanský ivotní styl i osobní zájmy a cíle byly zcela odlišné.
Jan Šultys se narodil kolem roku 1560 ve Slaném. Přesné datum jeho narození není známo, stejně jako není známa jeho tvář, neboť se nezachoval ádný dobový portrét.
Na sklonku osmdesátých let 16. století Jan Šultys přijal místo školního správce v Kutné Hoře, avšak ekonomicky málo výnosné pedagogické činnosti se zde dlouho nevěnoval.
Roku 1590 se v Kutné Hoře oenil s Albětou Holoubkovou, vdovou po kutnohorském měšťanu Janu Čechtickém. V tomto manelství se Jan Šultys stal otcem pěti synů – Mikuláše, Jiřího, Jana, Karla a Bohuslava, z nich především druhorozený Jiří se podílel na veřejném i politickém ivotě tehdejší české společnosti, a to jako prorektor praské univerzity (1620).
Sňatkem s Albětou Holoubkovou převzal Jan Šultys prosperující hostinskou ivnost a tím se mu otevřela cesta k postupnému nabývání majetku a zároveň i úřadů a hodností v městské samosprávě Kutné Hory, která v době vrcholného středověku byla díky svým stříbrným dolům povaována v Čechách po Praze za druhé nejvýznamnější město, i kdy v čase končící renesance začal ekonomický potenciál Kutné Hory postupně slábnout.
Pro hodnocení Šultysova působení v Kutné Hoře představují z historiografického hlediska významný informační pramen především Paměti známého renesančního bouřliváka Mikuláše Dačického z Heslova, který byl nejen očitým svědkem Šultysova neobyčejného společenského vzestupu v Kutné Hoře, ale té přímým aktérem jejich vzájemných osobních sporů, a dokonce i fyzických střetů.
Příchod Jana Šultyse do Kutné Hory, a především růst jeho majetku i politické moci (roku 1593 byl jmenován rychtářem) vyvolávaly pochopitelně mezi kutnohorskými starousedlíky, mezi které patřil i Mikuláš Dačický, nepochybně nevoli a zášť.
Vzájemné napětí mezi Šultysem a Dačickým se promítalo i do obsahu Pamětí Mikuláše Dačického, který Janu Šultysovi vyčítal všelicos – od udělení německého titulu erbovního měšťana přes neznalost němčiny a po drahotu vína v Šultysových vinných sklepích.
V červenci 1614 byl Jan Šultys z Felsdorfu nejvyšším kutnohorským mincmistrem Vilémem z Vřesovic jmenován kutnohorským primátorem (primasem), čím se jeho mocenský vzestup v Kutné Hoře završil.
V úřadu kutnohorského primátora, ve kterém byl potvrzen i v letech 1616 a 1620, zastihl Jana Šultyse začátek stavovského povstání v květnu roku 1618.
České stavovské protihabsburské povstání, je začalo defenestrací habsburských místodrících v květnu 1618, bylo násilným a tragickým vyústěním několika desítek let politicko-náboenského napětí mezi nekatolickými stavy a jejich katolickými odpůrci o moc a vliv při řízení státní správy v Českém království.
Dne 23. května 1618 došlo po řadě vzájemných předchozích sporů mezi protestanty a katolíky ke svrení katolických místodrících Slavaty a Martinice z oken Praského hradu. Tento násilný čin vyprovokovali radikální příslušníci stavovské opozice ve snaze strhnout nerozhodnuté protestanty k přímému vystoupení proti katolické straně, ani si ovšem uvědomovali moné neblahé důsledky.
Je známou skutečností, e oba místodrící – Vilém Slavata z Chlumu a Jaroslav Bořita z Martinic – pád z patnáctimetrové výše z oken Praského hradu do Jeleního příkopu přeili, třebae Vilém Slavata tehdy utrpěl těké zranění. Pád přeil také písař Filip Fabricius, který byl defenestrován jako třetí.
Primátor Jan Šultys z Felsdorfu se dramatických událostí na Praském hradě 23. května 1618 nezúčastnil, ovšem přímým a očitým svědkem defenestrace byl jeho syn Jiří.
Den po defenestraci byla 24. května 1620 ustavena v Praze třicetičlenná prozatímní stavovská vláda, označovaná jako direktorium, a do jejího čela byl zvolen Václav Vilém z Roupova. Jako jeden z deseti zástupců městského stavu se členem tohoto direktoria stal i kutnohorský primátor Jan Šultys z Felsdorfu. Další dvě stejně početné skupiny direktorů zastupovaly stav panský a rytířský. Direktorium spravovalo zemi a do 4. listopadu 1619, kdy byl v Praze novým českým králem korunován Fridrich Falcký.
Osobní Šultysův politický vliv na činnost stavovské vlády byl ovšem omezený. Šultys se ve třicetičlenném sboru direktorů nedokázal výrazněji prosadit a pravděpodobně o to ani nijak neusiloval, co později neopomněl zdůrazňovat během pozdějšího vyšetřování aktivit stavovských rebelů po poráce povstání.
České stavovské povstání, které se roku 1620 ocitlo bez finanční a vojenské podpory evropských protestantských zemí, na jejich pomoc především spoléhalo, bylo 8. listopadu roku 1620 poraeno vojsky císaře Ferdinanda II. v bitvě na Bílé hoře. O den později král Fridrich Falcký se svou rodinou a dvorem opustil Prahu, která byla bez boje obsazena katolickými armádami. Do čela zemské správy v Čechách jmenoval Ferdinand II. kníete Karla z Liechtenštejna, který mimo jiné zahájil, byť zpočátku poněkud váhavě, vyšetřování jednotlivých účastníků stavovské rebelie.
Příkaz císaře – určený Karlu z Liechtenštejna – ve věci postihu vůdců povstání byl vydán 11. prosince 1621. Tehdy byl například zatčen známý lékař a diplomat Jan Jesenský. Dne 6. února 1621 byla ve Vídni vydána císařská proskripční listina obsahující jména nejen všech direktorů, ale i dalších dvaatřiceti osob, které se podílely na stavovském povstání. Tato listina, je byla v Praze zveřejněna 17. února, nařizovala okamité zatčení představitelů stavovského odboje. Na základě tohoto císařského zatykače byl uvězněn i Jan Šultys, který byl zatčen na konci února 1621 v Kutné Hoře a 8. března 1621 dopraven do vězení na Starém Městě praském, zvaném Špinka.
Proces s předáky povstání byl zahájen 29. března 1621 na Praském hradě. Zvláštnímu soudnímu tribunálu předsedal kníe Karel z Liechtenštejna. Jan Šultys odmítal vznesená obvinění ze zrady a uráky císařského majestátu s tím, e se na činnosti povstaleckého direktoria podílel pouze formálně, co byla nepochybně pravda. Dále uváděl, e dlouho churavěl a ádal o zproštění funkce člena direktoria. Tento nehrdinský a nestatečný způsob obhajoby volili i mnozí další obvinění. Ve prospěch Šultyse se u císaře údajně měl přimlouvat – patrně finančně motivován – i sám předseda tribunálu Karel z Liechtenštejna.
Dne 19. června 1621 byl v síni říšské dvorní rady na Praském hradě přečten královským prokurátorem Přibíkem Jeníškem z Újezda rozsudek nad 45 obviněnými rebely. Dvacet osm předáků stavovského odboje bylo odsouzeno k trestu smrti, z nich pouze jeden – staroměstský měšťan Jan Theodor Sixt z Ottersdorfu – byl omilostněn, a to a přímo na popravišti. Mezi osobami, které byly odsouzeny k nejvyššímu trestu, byl i Jan Šultys z Felsdorfu, jen byl odsouzen ke stětí mečem, co v dobovém pojetí byl způsob popravy odpovídající jeho společenskému postavení.
Dne 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze došlo k výkonu hrdelních trestů nad předáky povstání. Mezi oběťmi byli tři příslušníci panského stavu (Kryštof Harant z Polic a Bezdruic, Václav Budovec z Budova a Jáchym Ondřej Šlik), dále pak 7 rytířů a 17 měšťanů. Jako patnáctý vystoupil na popraviště i Jan Šultys z Felsdorfu.
Osud Jana Šultyse byl nepochybně tragický, osudy jeho ostatků byly ovšem a neuvěřitelně morbidní. Tělo Jana Šultyse bylo pohřbeno 22. června 1621 společně s tělem dalšího popraveného Maximiliána Hošťálka, ateckého primátora, ve společném hrobě na hřbitově u praského kostela Matky boí na Loui. Tento kostel byl zbořen roku 1791.
Dle rozsudku soudu uťatá hlava Jana Šultyse ale byla dopravena do Kutné Hory a byla zde umístěna na městské Kolínské bráně, kde v průběhu času, jak uvedl slánský Vlastivědný sborník z roku 1923 lebka nešťastného primátora zetlela a prach byl větry roznesen
elezný hák, na kterém byla Šultysova lebka po několik desetiletí upevněna, byl odstraněn a roku 1724, a to na základě svolení císaře Karla VI., otce Marie Terezie. Bělohorští vítězové takto potupně naloili i s ostatky některých dalších popravených, jejich uťaté hlavy byly vystaveny na Staroměstské mostecké věi, a to a do saského vpádu roku 1631, kdy byly na neznámém místě pohřbeny.
*
V ivotě Jana Šultyse z Felsdorfu se střídaly stíny i světla, ekonomické kalkuly s vlasteneckými postoji. Ať ji byla motivace jeho politické dráhy jakkoliv zištná, je nutno se sklonit před jeho mučednickým osudem. Osobnost Jana Šultyse připomínají pamětní desky ve Slaném a v Kutné Hoře, Šultysovo jméno je uvedeno i na velké pamětní desce věnované obětem 21. června 1621 na praském Staroměstském náměstí.
Zdeněk Víšek (1968) je učitelem ve Slaném; publikuje v odborných a popularizačních časopisech.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.