Tak dobře, řekli jste si o to. Povím vám příhodu ze ivota na vsi, něco pro zasmání, bude-li to přes roušky moné.
Kdy je ve městě nuda a nic se neděje, projedou občas ulicemi hasiči nebo policajti, drnčí tramvaj nebo popeláři a po ulici se plouí pár pobudů či odpíračů, pořád se něco děje. Tady na vsi je tma a ticho v noci a světlo a ticho ve dne. Zima, která nás na přeskáčku zkoušela, jak umíme roztopit kamna, ještě neskončila. Neskončil ani mrazivý chlad z událostí, přenášených lidem k uvěření do domácností médii. Obrázky na obrazovkách přístrojů jsou jediným důkazem toho, e ještě někde okolo a v dáli ijí lidé. Pro legraci musíte třeba někam na úřad.
Nejdřív ale něco o psychopatech a chaosu. Vypráví se, e americké volby mohl Trump snadno vyhrát, protoe ho miliony televizních diváků nutně potřebují, a proč mají ti chudáci teď koukat na nudného Bidena. Kdy byl růolící Donald Trump v pátek 20. ledna 2017 prohlášen prezidentem USA, polovina lidí na světě zděšeně vypínala slavnostní televizní přenos. Přišli tím o záitek, který mám dodnes před očima: prezidentův podpis. e se prezident Spojených států dovede podepsat, se předpokládalo. Ale takhle? Mám za to, e by se obrazový záznam z jeho podpisu mohl řadit k úspěšným komickým gagům Sira Charlese Spencera Chaplina. Prezident nasadil pero a začal šrafovat papír, pořád a pořád, jako student prvního ročníku někde na Technice. Na závěr přišla deseticentimetrová lajna, která opus zastřešovala. Byl to jasný podpis pod smlouvou na čtyřletý televizní seriál Hádejte, co udělám zítra. Od té doby jsou tyhle pořady velice ádané: Prostřeno a Hovoří k vám prezident. Sedmá řada, pětistý díl. U nás to pochopil jen pan Soukup.
Vzpomenu si na to často. Zvlášť, kdy se mi nepodaří s nějakým odlehčením trefit situaci úplně do černého a sranda se nekoná. Vezměte si to třeba tady na vsi. Ještě ani po dvaceti letech jsme jako přistěhovalci s domácími nesplynuli. Je to tím, e se lišíme a děláme věci, které se tady na vsi moc nedělají. Třeba spravit jez, nebo postavit lávku přes řeku. Loni na podzim bylo u nás doma rozhodnuto, e se postaví (e postavím) menší replika stodoly pro ustájení několika králíků a jiných opeřenců, protoe děti chtěly začít chovat křepelky a spol. Měl se tam vejít eventuálně ještě kůň. Znáte vnučky, dcery a manelky. Po zváení jsem se rozhodl, e bude třeba poádat na Stavebním úřadě o územní souhlas. Soused povídá: Zbláznil ses, tam ti akorát zamotaj hlavu. Stav načerno! Zvaoval jsem, ale neposlechl, to ta projektantsko-stavitelská pýcha.
Úřednice veřejné správy České republiky na Stavebním úřadě bývalého okresu povídá: Tak na stavbu téhle stodoly budete potřebovat stavební povolení se vším všudy, od Územního rozhodnutí, schvalovacího řízení a tak postupně dál. Začal jsem smlouvat: bude to jen stavba dočasná do 20 m2, dřevěná montá, nic to není. Co tam budete mít, povídá potom úřednice. Čtyři králíky a čtyři slepice, povídám, vlastně je to králíkárna. Tak si najměte nějakého architekta, který vám vypracuje dokumentaci ke stavebnímu řízení, a přijďte. Tak jo, povídám, řeknu Evě Jiřičný, ona teďko stejně nemá do čeho píchnout. Dáme něco dohromady.
Byla by z toho moná nějaká přátelská debata na odlehčenou, trochu srandy, ale takhle? S rouškami na pusách? Ani nebylo vidět, jestli jí cukly koutky. Stavební povolení holt nebude.
Nutně vás napadne otázka, co je vlastně nad touto úřednicí a proč se proti hloupým nařízením první neozvou ti, co je provádějí? Co nad ní, ale nad celým chodem veřejné správy, zákonodárstvím a spol. Co váná koncepční rozhodnutí? Vidíte republiku u jen jako parník, který někam jede pozpátku. Vidíte, jak se černý dým valí z komínů, strojovna a parní stroje pracují na plné obrátky, ale loď couvá! Jak to? Padají rozkazy, jeden křičí přes druhého, pracuje se na tři směny, napnuté svalstvo, pot a únava, horko a kdesi houká alarm, někde syčí unikající pára. Není tam někde chyba? Není tam někdo psychopat, zpátečník, chorý kapitán, pomýlený strojník, opilý mořeplavec? Kam doplujeme? Do podzimních voleb? Koho z téhle vyděšené posádky chcete vzít na palubu své lodi naděje po volbách? Ty, co klidně přihlíejí, ty, co se vezou, ty, co vrtají díry pod čárou ponoru? V prezidentské kajutě hraje smyčcový kvartet Mozarta. Jo, náš pan prezident, ještě dva roky.
Náš pan prezident smlouvu s televizí nemá, má dohodu s našimi sousedy na vsi na 52 procent zase při nějakých volbách. Je to v pohodě. I on se umí podepsat: Dejte mi linkovaný papír a budu psát kolmo přes, povídal jednou. Má rád bonmoty. Třeba ten, jak inteligent ovládá chaos. Kdysi to chtěli dát s Donaldem dohromady. Nevyšlo to, škoda. Ale je třeba pořád zkoušet. Co takhle Vláďa Putin, Bibi nebo Si. Je třeba mít ve světě dobré kamarády.
Počkal jsem, a hudba dohraje serenádu v G a kajuta zhasne, a šel jsem domů. Pak nestaral jsem se u vůbec o posádku, je vezla obilí, sklad bavlny a chmel. Kdy mustvo skončilo svou pranici a hádku, tu řeky nechaly mne plouti, kam jsem chtěl.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.