O Kubě se u nás mluví relativně málo. Tu proběhne podivná informace, e se američtí diplomaté v Havaně stali oběťmi blíe neurčené vlnové zbraně, jindy se hovoří o podpoře kubánských tajných slueb ve prospěch venezuelského autokrata Madura. U jen pamětníci si pak ještě vybaví kubánskou aféru českých agentů amerického Freedom House Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Lze proto říct, e Ostrov svobody stojí na okraji zájmu médií středního proudu. K tomu samozřejmě poslední rok přispívá jejich pohodlnost, neboť dává přednost a příliš snadnému přetřásání covidu. V přehledném zmatku zaniká spousta pro budoucnost podstatných faktů. Například? Jak se muselo, vedle majority Američanů, ulevit i většině Kubánců, kdy prezidentské volby v USA prohrál Donald Trump. Polovzdělanec, v něm se bizarním způsobem mísil tvrdý obchodní pragmatismus s duchovní atmosférou jeho mladistvých let. Z čeho se zrodil zvýšený geopolitický tlak na Moskvu, jejím špiónem měl dle svých odpůrců Trump být. A z čeho povstala i obnovená velmocenská kampaň proti někdejšímu blízkému spojenci Kremlu – Kubánské republice. Desetimilionové Perle Antil, je je od vítězství Castrových levicových nacionalistů, posléze z pragmatických důvodů komunistů, natolik troufalá, e víceméně úspěšně vzdoruje stále ivým ozvěnám staré Monroeovy doktríny. Konceptu dominance USA na západní polokouli.
S tradičním napětím mezi Washingtonem a Havanou se pojí i kdysi u nás oslavovaná (a dnes programově zapomínaná) bezpečnostně-politická událost, která letos v dubnu slaví šedesáté výročí. Poráka americké invaze do Zátoky sviní. Fiasko jedné z tajných operací studené války, jejich smyslem byla změna nepohodlného politického reimu. Přesně dle přání toho či onoho konkurenta na planetární šachovnici. Zde mělo jít o odplatu za svrení proamerického (a promafiánského) diktátora Fulgencia Batisty y Zaldívara, kterého kdysi do čela karibské země dosadila péče CIA. Charakteristického představitele poučky o parchantovi, ale našem parchantovi.
Zkušené tajné sluby Spojených států se ovšem při invazi dopustily řady trestuhodných chyb, a tak trest skutečně přišel. V podobě naprostého krachu operace zvané Pluto, kterou po předchůdci v prezidentském úřadu generálu Eisenhowerovi takříkajíc zdědil J. F. Kennedy. Mu, jen se zřejmě stal později jednou z nejznámějších obětí jevu, o něm ve svém odstupujícím projevu hovořil jeho předchůdce: obětí růstu vlivu vojenskoprůmyslového komplexu.
Na kadý pád se sotva třídenní vylodění kubánské exilové brigády na Kubě změnilo v globální ostudu. Po ní mohl úspěšný obránce vlasti Fidel Castro hřímat: Imperialisté nám nemohou odpustit, e vedeme socialistickou revoluci Spojeným státům přímo pod nosem! Situaci však zároveň skvěle vyuil východní blok. Učinil tak jednak propagandisticky, leč především politicky a vojensky. Úspěšní kubánští revolucionáři si uvědomili, e ve vypjaté atmosféře nelze zůstat stranou. Zvolili proto definitivní přichýlení ke vzdálenějšímu mocenskému gigantu, aby vyváili vliv giganta sousedního. Čeho důsledkem byla zanedlouho také hrozivá karibská raketová krize. Ta spolu s další americkou fází takzvané druhé třicetileté války, konfliktu ve Vietnamu, patřila k nejvánějším událostem války studené. Koneckonců v jejich kontextu byli odstraněni, byť kadý jinak, i nejvýznamnější tituláři obou bloků. V Sovětském svazu Nikita Sergejevič Chruščov, v USA právě John Fitzgerald Kennedy. Také proto je výročí vylodění na Playa Giron stále aktuální.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.