Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 2 > Tomáš Gabriel o básni Erika Jakuba Grocha: Básníci a vykladači (XXVI)
Nehybná, vlniaca sa alebo nachýlená vetrom,
tichá, šumiaca, tmavozelená pod sivými, naliatymi
oblakmi, takmer priesvitná, čo spôsobuje šikmé svetlo
na mladých steblách, trblietajúca sa po dadi,
s vysokými vlnami trsov, pokosená a pohrabaná,
pokojná hladina, po ktorej mono s dôverou kráčať.
V dlhých, neznesiteľných horúčavách pomaly,
postupne uschýna, kým nesplynie so zemou,
ako stoh slamy zapálený a spálený nejakým ohňom,
zatiaľ čo v zime je na dne prázdneho snehu.
Nie je jediný okamih, kedy by bola rovnaká;
a nie je v našich silách pridať k nej jediné steblo, ako k láske.
*
S jakým klidem jsou tu k popisu trávy přidávány další a další detaily, které mu prostě a bez zvláštních překvapení náleejí. Tráva můe být nachýlená tak, tak a tak. Barevná tak a tak. Po chvíli vnímáme u jenom další tak, tak, tak. Představa trávy se před námi neodkrývá postupně, s přibývajícími detaily, ale díváme se na u hotovou louku a pouze nerušeně pozorujeme, jak se vlní, s popisem jen souhlasíme, jsme rádi, e neruší sebe sama, e se neodchyluje a trvá.
Při detailním pohledu – od kterého nás komíhavý rytmus básně odlákává – by se mohlo zdát, e se jedná o hyperrealismus: vlivem šikmého světla téměř průsvitná, tmavě zelená, mladá stébla, třpytící se po dešti. Takový výčet se zdá být zahlcující, ale z nějakého důvodu není, kdy se slova poskládají správně do rytmu verše. A není to tím, e by text drel nějaké unylé, přesné, jednoduché metrum.
První dva verše napodobují poryvy větru, ve kterých je jak pravidelnost, tak nejistota, jak dlouho který poryv bude trvat. Přesah slok naliatými/oblakmi jen nepřímo naznačuje budoucí milostný motiv, ale co v něm přesahuje především, je vítr: čekalo se na další poryv. A co si myslet o náhle civilním a zdánlivě se nehodícím čo spôsobuje? Tím se připomíná pozorovatel, člověk. A u nás zase uklidňuje tráva a vítr a člověk se opět objevuje a v motivu chůze, a pak a na konci. Vlnění trávy trvá, i kdy se báseň posune k jejímu schnutí a rozkladu pod sněhem; rytmus básně jí stále vlní a my jen shledáváme, e z místa, odkud jsme se nevzdálili, se plynule stala vzpomínka, e současnost básně je jinde a my se tam můeme podívat, ale jsme stále meditací trávy.
A právě z takto nezměnitelného tranzu nás bez porušení rytmu vytrhne na samém konci téma lásky, nesmyslně jednoduchý paradox, který nám připomene, e nejsme trávou, e jsme lidmi a náhle stojíme mimo rytmus, respektive zjišťujeme, e rytmus skončil, báseň nepokračuje, tráva se vlní jinde, ne se právě nacházíme.
Tomáš Gabriel
Erik Jakub Groch (1957) je slovenský básník, autor knih pro děti a překladatel. Jeden z nejvýznamnějších slovenských spisovatelů současnosti. Jeho zatím posledními básnickými sbírkami jsou nil, úvod (2018) a Melanchólia neviem(2019).
Tomáš Gabriel (1983) je básník, prozaik, překladatel, esejista, literární kritik se zaměřením na současnou poezii. Jeho debutem byla sbírka Tak černý kůň tak pozdě v noci (2012), v roce 2016 vydal sbírku Obvyklé hrdinství, dále básnickou skladbu Prequel (2018) a text Broňka aneb Konec starousedlictví v Čechách (2020). Kritiky a reflexe publikuje na blogu pozdevnoci.blogspot.cz. Nakladatelství Fra chystá pro letošní rok vydání sbírky Údolí pokusu o výsadbu bříz.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.