Jste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 2 > Tilo Wagner: Portugalsko není imunní vůči pravicovému populismu
Pravicově populistická strana Chega útočí v Portugalsku na komunistické bašty – revizionistickými postoji k rasismu a kolonialismu.
Minulý měsíc, na vrcholu pandemie koronaviru, diskutoval portugalský parlament o prodlouení stavu nouze a nových omezeních veřejného ivota. Právě teď Portugalsko zaívá kritickou situaci: na koronavirus umírá více ne 250 lidí denně. A ádná jiná země na světě nemá tak vysoký počet nových infekcí.
Během parlamentní rozpravy přednesl André Ventura, jediný zástupce pravicově populistické strany Chega, dvouminutový projev proti socialistické vládě. Pětkrát pouil slovo hanba, zároveň uvítal navrhované uzavření hranic a nakonec hlasoval proti prodlouení stavu nouze, ani by svůj politický postoj ospravedlnil.
Toto chování je nedílnou součástí jeho strategie. Ventura chce šokovat. I kdy předstírá, e říká cosi pravdivého, je to jen oportunista, který myslí na jediný cíl: chce se dostat k moci, říká politoloka Marina Costa Lobová z Institutu sociálních věd Lisabonské univerzity.
Ventura se nyní přiblíil o malý krůček blíe k dosaení svého cíle. V prezidentských volbách 24. ledna získal 11,9 procenta neboli téměř 500 000 hlasů. To znamená, e bývalý daňový úředník a doktor práv před rokem a půl dostal přiblině osmkrát více hlasů ne jeho strana Chega (její název znamená Dost!). Jak lze vysvětlit jeho vzestup v zemi, která se ještě donedávna zdála být vůči pravicovému populismu imunní?
Politoloka Costa Lobová dochází k závěru, e Portugalci se neliší od ostatních Evropanů. Přiblině jedna pětina portugalské populace sdílí názory, které by se shodovaly s myšlenkami pravicových populistických stran: Byla tu poptávka, ale ádná nabídka. A strana Chega a André Ventura nyní tuto poptávku naplnili. Jejich program se vyznačuje anti- přístupem. Jsou proti politické korektnosti, proti liberální migrační politice a proti obviňování Portugalska z rasismu.
I kdy lze výsledky portugalských prezidentských voleb vyuít k objasnění obecných politických trendů pouze v omezené míře, jeden trend nelze nechat bez povšimnutí: portugalští pravicoví populisté jsou obzvláště silní v regionu, který po celá desetiletí volil levici. Alentejo je jedním z mála regionů v západní Evropě, kde má na mnoha místech na místní úrovni stále hlavní slovo marxisticko-leninská komunistická strana. Ve volebním obvodu Portoalegre získal André Ventura 20 procent hlasů, co je jeho nejlepší volební výsledek v celé zemi.
Politolog Riccardo Marchi z Lisabonské univerzity nevěří, e starší skalní voliči komunistické strany nyní přejdou do tábora pravicových populistů. To by ale mohl být případ mladé generace: Mladší apolitičtější voliči, kteří volili komunisty, protoe to byla prakticky rodinná tradice, mohou být zlákáni Chegou a jejím nacionalistickým, populistickým diskursem.
Moným vysvětlením vzestupu pravicových populistů v Portugalsku by také mohl být rasismus. Francouzský filozof Didier Eribon ve své autobiografické knize Návrat do Remeše vydané v roce 2009 popsal, jak se z bývalých komunistických voličů v severní Francii stali podporovatelé Národní fronty. Podle Eribona tak být voličem levice neznamená ochranu před rasistickým myšlením. (Viz také Kateřina Smejkalová, Chtěli jsme zapomenout na dělníky. Proto volí krajní pravici, Listy 1/2019.)
Chega toho vyuívá dvěma způsoby. Na jedné straně přitahuje pozornost rasistickými tirádami proti Sintům a Romům, kteří většinou ijí ve zchátralých sociálních bytech v okrajových čtvrtích Lisabonu a také ve venkovském regionu Alentejo. Na vrcholu dubnové první vlny koronaviru vyzval André Ventura k nucenému uzavření Sintů a Romů v jakémsi táboře, aby se údajně neobvykle vysoké šíření viru mezi touto skupinou obyvatel nepřeneslo na ostatní. Není ádným překvapením, e si pravicový populista vybral jako cíl Sinty a Romy: velká část portugalského obyvatelstva má vůči této menšinové skupině stále velké předsudky.
Na druhé straně se Ventura a jeho strana současně snaí přijít s nacionalistickou interpretací portugalské koloniální historie. Velká část populace stále věří, e Portugalci nebyli agresivně rasistickými koloniálními pány, ale e tolerovali, a dokonce podporovali mírové souití a spolupráci mezi bělochy a černochy. V poslední době se stále více Portugalců, z nich mnozí pocházejí z prostředí afrických migrantů, brání tomuto bagatelizujícímu pojetí dějin. V Lisabonu se nyní počítá se stavbou prvního památníku obětem otroctví.
Velké umírněné strany, jako jsou socialisté a liberálně-konzervativní PSD, se nicméně zdráhají postavit přehodnocení portugalské koloniální historie do středu široké společenské debaty. A pravicoví populisté toho vyuili. André Ventura a jeho kolegové uspořádali loni v létě dvě demonstrace v Lisabonu, obě s několika stovkami účastníků, pod heslem Portugalsko není rasistické. To můe některým Portugalcům připadat jako špatný vtip, kdy uváíme, e přední pravicoví extremisté, jako je Mário Machado, zakladatel neonacistické skupiny Hammerskins, ji straně Chega veřejně vyslovili podporu.
V Portugalsku však jde o více ne jen o politiku paměti. Země musí bojovat se skrytým rasismem, který se odráí také v jejích institucích a orgánech. Počet stíností, které oběti rasismu hlásily nezávislé komisi, se za posledních několik let neustále zvyšuje. Následky však doopravdy nese jen zlomek pachatelů. To platí i pro portugalské bezpečnostní síly. Před dvěma lety Evropská komise varovala, e v řadách portugalské policie dochází k nadměrnému násilí a rasistickému chování. Na protest proti tomuto obvinění se tisíce policistů spojily na internetu a vytvořily volně organizované hnutí, jeho tajnou hvězdou je André Ventura.
Vzestup pravicových populistů v Portugalsku je však také důsledkem krize uvnitř umírněných portugalských pravicových stran. Stejně jako vůdce španělské pravicově populistické strany Vox Santiago Abascal, i Ventura původně pochází z řad největší konzervativní strany v zemi PSD. Ta v koalici s menší pravicovou konzervativní stranou CDS zavedla od roku 2011 během dluhové krize státu tvrdá úsporná opatření. Ale a v prosinci 2015 byla pravicová vláda svrena poté, co se socialisté poprvé v historii portugalské demokracie spojili s radikálnějšími levicovými stranami.
To způsobilo krizi pravicových stran, zejména pravicového konzervativního CDS, říká politolog António Costa Pinto. Nejen, e ke straně Chega nyní přecházejí voliči CDS, ale také její bývalí vůdci. Nejvíce ohromujícím příkladem je hlavní ideolog Chegy Diogo Pacheco de Amorim, který v době karafiátové revoluce v 70. letech vedl kampaň s radikálně pravicovým uskupením za autoritářský konzervativní stát.
André Ventura chce z Chegy udělat velkou novou pravicově populistickou stranu. Jeden z aktuálních průzkumů naznačuje, e doposud to bylo spíše jen zboné přání: podle něj jsou dvě třetiny Portugalců zcela proti Venturovi a myšlenkám jeho strany. Pro pravicové populisty však nebyly prezidentské volby nic jiného ne úspěšná zkouška. Na podzim se v Portugalsku budou konat místní volby. To bude skutečná příleitost zjistit, zda se Chega stane třetí největší politickou silou v zemi.
Text vyšel původně 11. února 2021 v International Politics and Society (www.ips-journal.eu) pod názvem Portugal is not immune to right-wing populism after all. Publikujeme ho se souhlasem a za podpory praské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung (www.fesprag.cz).
Z angličtiny přeloil Martin Babička.
Tilo Wagner je novinář, spolupracovník Deutschlandfunk a dalších německých médií v Portugalsku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.