Socioloka Zuzana Kusá spojuje ve své osobě akademickou erudici a veřejné angamá. Dlouhodobě se odborně věnuje tématu chudoby a sociálního vyloučení, co ji postupně od dat a metod přivádí ke sledování proměn, k jakým dochází při vnímání pojmů spravedlnosti, solidarity či důstojnosti ve veřejné debatě nejen o sociální politice. Zuzana Kusá publikuje ve slovenském tisku a vystupuje v médiích, staví chudobu coby téma do středu veřejné debaty a upozorňuje i na řadu motivů, je o chudobě nevíme anebo nechceme vědět. Nejen proto rozhodla kapitula koncem roku 2020 o přiznání 17. ceny Pelikán právě Zuzaně Kusé. Laureátka se pak společně s autorem laudatia sociologem Danielem Gerberym, novinářkou Apolenou Rychlíkovou a expremiérem a členem redakční rady Listů Vladimírem Špidlou zúčastnila debaty pod názvem Covid – chudoba – solidarita. Jak nás zasáhl virus nerovnosti.
Obvykle při slavnostním večeru udílení ceny Pelikán nejprve předáváme cenu, čteme laudatio, a pak vedeme debatu. Trvající koronavirová pandemie nás přiměla pořadí obrátit. Debata proběhla on-line 23. března 2021, laudatio otiskujeme níe na úvod záznamu z debaty a fyzické předání ceny zatím čeká na všeobecné zlepšení zdravotní situace.
O kadej krajine mono porozprávať viacero príbehov. V kolektívnej pamäti Slovenska nájdeme príbeh úspešného prechodu k trhovej ekonomike, obraz tatranského tigra, lídra reforiem, či oázy robustného sociálneho štátu. Málokto bol taký úspešný v podrývaní týchto dominantných obrazov a príslušného hegemonického diskurzu ako Zuzana Kusá. Aj vďaka nej sa vo verejnom priestore začali objavovať hlasy tých, ktorí boli prehliadaní, vytláčaní na okraj spoločnosti i záujmu.
Zuzana dlhé roky kultivovala verejný diskurz otváraním tém sociálnej spravodlivosti, sociálnych práv a odstraňovania nerovností. Písaním o chudobe, sociálnom vylúčení a o ich medzigeneračnom prenose búrala stereotypy a mýty, na ktoré bolo Slovensko vdy bohaté. Zároveň sa pokúšala o scitlivenie jednostranného ekonomizujúceho myslenia tvorcov verejných politík, poukazujúc na priepasť medzi formálnym priznaním práv a monosťami ich reálneho výkonu.
Tieto aktivity vo verejnom priestore úzko súvisia s tým, čo Zuzana robí ako sociologička – ako jedna z kľúčových postáv sociológie na Slovensku. Aj tu sa venuje témam súvisiacim s ľudskou dôstojnosťou, či trecím plochám medzi individuálnymi biografiami a veľkými dejinami. Prejavuje sa to napokon aj v rozvíjaní metodologických postupov, ktoré umoňujú zachytiť celistvosť situácie človeka. Tak ako vo verejnom písaní aj v sociológii sa mono spoľahnúť na Zuzanino kritické oko a pero a na jej snahu o kultiváciu sociologického remesla a jeho ďalšieho smerovania.
Pri tom všetkom, čo v súčasnosti zaívame na Slovensku, je úloha kritických verejných intelektuálov a intelektuálok dôleitá. Je to dobrý pocit vedieť, e medzi nimi je aj Zuzana.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.