Velikonoce jsou křesťanským svátkem, křesťané slaví vzkříšení Jeíše Krista. Co však o Velikonocích můe proít člověk, kterému křesťanské slavení nic neříká? Uít si známých lidových tradic a prodloueného víkendu? Uít si hromady čokoládových vajíček (ti mladší) nebo hromady skleniček (doufám) na zdraví (ti starší)? Uít si odchodu zimy, příchodu jara? To všechno má svou hodnotu. Mohou ovšem Velikonoce přinést ještě něco dalšího?
Tady v sobě křesťana – a kazatele – nebudu zapírat. Ale nehledám zadní vrátka, jak sdělit: Pokud vám křesťanské slavení Velikonoc nic neříká, ukáu vám, e by něco říkat mělo! Navrhuji přemítat: pro křesťany jsou Velikonoce svátkem naděje. Mít naději znamená doufat v něco dobrého a těšit se, a se to stane, znamená to mít odkud čerpat sílu pro kadodenní ivot i pro těké chvíle, které někdy přicházejí. Důleité je mít naději zvláště v pandemické krizi. V čem naději nacházet, odkud ji získávat, čím ji posílit? A právě svátek naděje můe být i pro nenáboenského člověka časem, kdy si právě takové otázky poloí.
Je cenné si uvědomit, e lidé konají leccos, z čeho lze naději získat. Nadějné je, kdy jednáme s cílem prospět druhému. Nadějná je obyčejná ohleduplnost, kterou člověk dává najevo, e nemyslí jen na sebe. Nadějná je péče o dobré mezilidské vztahy a o ivotní prostředí. Nadějné je, kdy lidé (nebo celá společenství) překonají rozpory a dojdou ke smíření. Nadějná je odvaha překonávat překáky, případně sám sebe při konání dobra. Nadějný je i úspěch ve vědeckém vývoji, jeho cílem je usnadnění lidského ivota a ochrana před škodlivými faktory (covid-19 je jen jedním z mnoha). Nadějná je snaha státu o fungující sociální politiku, která umenšuje rozdíly ve společnosti a tlumí napětí mezi jednotlivými skupinami lidí.
O naději lze nejen přemítat, něco nadějného lze také vytvářet. Dokáou-li to jiní, proč bych nemohl já? A také: povzbuzuje-li mne nadějné jednání druhého člověka, můe zase moje jednání povzbudit jej. Jistě, ne všechny věci, v nich naději nacházíme, jsou v dosahu moností našeho úsilí. Některé ale ano. A přispět k tomu, aby v našem blízkém či vzdálenějším okolí byla naděje dostupnější, to je smysluplně vyuitý, dobře investovaný čas (i úsilí, peníze...). Člověk má leckdy pocit, e jeho jednání má příliš malý dosah. A hloubka krize, které nyní čelíme, tento pocit vysoce umocňuje. (Kolikrát jsem sám za poslední rok proíval takovou bezmoc a rezignovaně jsem si říkal, e tady můe být přínosné pouze jednání mnohem silnějších hráčů.) Jednotlivec skutečně sám nevyřeší celospolečenský problém, ale něco nadějného vytvářet můe. Je to trochu jako při fotbale: zápas nevyhraje jeden hráč, je to záleitostí celého týmu. Ale kadý hráč můe dobře přihrát jinému, vytvořit šanci, nebo zabránit akci soupeře.
Zpátky k proití Velikonoc: proč se nezastavit u přemítání, kde nacházím naději? Proč se nerozhlédnout po ostatních, co nadějného konají? A proč se nepokusit přijít na to, co nadějného mohu sám konat? Moná zjistíme, e u něco takového činíme – a lépe si uvědomíme, jakou to má cenu. Ale moná objevíme i nové monosti. Velikonoce nabízejí také příleitost něco nového vyzkoušet. Času je na to dost, vdyť velikonoční doba trvá celých sedm týdnů.
Aleš Zapletal, Valašské Meziřící,
(Autor je kazatelem Českobratrské církve evangelické.)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.