Nedávno jsem poslouchal na stanici Český rozhlas Plus komentáře týkající se kulturního dění v minulém roce. První byl věnován nedávno zesnulému činovníku Junáka, který svoje mládí charakterizoval slovy: Jestřáb ze mě udělal chlapce a vojna chlapa. Autorka komentáře nad tím vyslovila údiv: e prý za posledních 50 let armáda odvedené chlapce šikanovala a mrzačila..
Byl jsem na vojně jako tzv. absolvent na jeden rok; nastupoval jsem 1. srpna 1968 k Výzkumnému středisku v Brně. Během 20 svobodných dní jsem si uil řadu různých aktivit: plavání, nohejbal, návštěvu opery, bramborovou brigádu, muzicírování (měl jsem s sebou violu), a také noční monitorování (včetně měření úrovně radioaktivity) a pobyt v zamořeném krytu.
Po 21. srpnu jsme nesměli ven, dívali jsme se skrz plot, co se venku děje. Posléze jsme u mohli do města; kdy jsem jel trolejbusem, jeden člověk mě chtěl lynčovat, e jsme nebojovali.
V září jsem byl převelen do Prahy, kde jsem se stal učitelem na katedře vojenské přípravy Vysoké školy chemicko-technologické. Pod vedením zkušených velitelů jsem se pustil do pedagogické činnosti, která mně docela vyhovovala, ač jsem neměl k vojně ádný vztah. Můj otec byl pacifista a nikdy v armádě nebyl. Studenti měli k vojáčkování skoro příkladný vztah: předávali si velení apod. Sám jsem se od nich nakazil a zazelenal. Se studenty jsem absolvoval i letní soustředění v Liberci. S aktivními běci jsem si zatrénoval v Jizerských horách. Zimní prázdniny jsem absolvoval na zkušené u chemického pluku v Liberci. Tam jsem navštěvoval svého prastrýce Jiřího Šímu, bratra malíře Josefa Šímy, který u nás kdysi bydlel.
Kdy jsem přešel do civilu, nastoupil jsem jako stipendista do Ústavu makromolekulární chemie ČSAV na Petřinách. Finančně jsem na tom byl hůř ne na vojně; plat byl sice větší ne old, ale zmizely rozličné slevy (např. poloviční jízdné). Později jsem byl několikrát povolán na cvičení, naposledy v létě 1983 do Topolčan. Tehdy byl svět skoro ve válce. Rusové sestřelili jihokorejské letadlo a z obou stran byly v pohotovosti rakety s plochou dráhou letu (SS20 a Pershingy). Dolet za 20 minut; později byly tyto rakety na základě dohody odstraněny.
Armáda vybudovaná po válce mohla navázat na slavné tradice čs. legií a odboje; po komunistickém puči byla řada důstojníků propuštěna, někteří dokonce uvězněni, a na jejich místa byli na základě paragrafu povoláni vysokoškoláci, nejčastěji učitelé. Byli povoláni na deset let, někteří zůstali. Armáda byla čistkami jistě zeslabena, ale nějaký bojový duch tu zůstal. Po sovětské invazi nastaly další prověrky a armáda se zbavila základního důstojnického kádru – duch armády se postupně vytratil...
Pokud jde o šikanu, osobně jsem ji v armádě nikdy nezail, nejvýš se o ní povídalo.
Ing. Jan Matys, Davle-Sloup
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.